Strana ulaganja u padu

BiH još nije atraktivna za ulagače, investitore i dalje odbija glomazna administracija

ulaganja
12.06.2016.
u 12:17

I dalje postoji veliki broj prigovora stranih investitora koji posluju u BiH na poslovno okruženje", ističu iz FIPA-e

Strana ulaganja u BiH iz godine u godinu su u padu a strani investitori se najviše žale na glomaznu administraciju prilikom pokretanja posla. Iz Agencije za unapređenje stranih investicija BiH (FIPA) ističu da BiH još uvijek nije atraktivno područje za strane ulagače, ali da postoji interes u oblasti energetike, turizma i poljoprivrede, piše Klix.ba.

Najveća strana investicija u BiH u proteklih nekoliko godina je izgradnja termoelektrane (TE) Stanari kod Doboja, čija je vrijednost 560 milijuna eura. Investitor je EFT Grupa iz Velike Britanije. TE Stanari dozvolu za probni rad je dobila u svibnju ove godine a do izdavanja konačne uporabne dozvole uslijedit će svakodnevna testiranja.

Bez obzira na takve pojedinačne primjere BiH još uvijek nije izgradila reputaciju zemlje koja je zanimljiva stranim ulagačima.

"I dalje postoji veliki broj prigovora stranih investitora koji posluju u BiH na poslovno okruženje. Kao značajnije prepreke ističu dugotrajne procedure za dobivanje građevinske dozvole, radne i dozvole za privremeni boravak za strane radnike, poreze, sporosti sudova kod naplate potraživanja, prevelika fiskalna i parafiskalna davanja, neefikasnost javne uprave i slično. Naprimjer, za dobivanje određenih dozvola, recimo građevinske i dalje je potrebno nekoliko mjeseci, a to ne bi trebao biti slučaj ako želimo privući strani kapital, investicije i, na kraju, ako želimo smanjiti nezaposlenost. Određeni napredak je ostvaren u ovoj oblasti, ali on nije dovoljan", ističu iz FIPA-e.

Dosta je i prigovora na radno-pravno zakonodavstvo. Napredak postoji, ali se on dosta sporo provodi. Ohrabruju najave nadležnih vlasti da će u što kraćem roku poboljšati poslovnu klimu, osobito za investitore.

U međuvremenu je najavljeno nekoliko značajnih projekata u BiH, a najvrijedniji, barem u financijskom smislu je izgradnja turističkog grada kod Trnova Buroj Ozone. Investitor iz Ujedinjenih Arapskih Emirata najavio je projekt vrijedan nekoliko milijardi KM, što bi, ukoliko se ostvari bila najveća poslijeratna investicija u BiH.

U sektoru proizvodnje nekoliko stranih tvrtki je počelo s radom ili je najavilo otvaranje pogona u BiH. Tako BOXMARK Leather u Lukavcu počinje proizvodnju tekstilnih i kožnih dijelova za autoindustriju, dok je u Konjicu tvrtka Aliplast iz Poljske počela s proizvodnjom aluminijskih vrata i prozora.

U tijeku je realizacija projekta izgradnje tvornice za preradu voća i povrća u Ševarlijama kod Doboja, a u pripremi su investicije iz Azerbejdžana, Hrvatske i još nekih zemalja.

Strana ulaganja najviše se odnose na sektor proizvodnje i to 36 posto, zatim bankarski sektor 20 posto, telekomunikacije 14 posto i sl.

Iz FIPA-e poručuju kako strane investitore zanimaju i mogućnosti ulaganja u energetiku, turizam, poljoprivredu te metalni sektor.

Ukoliko se realizira barem dio najava s nedavno zavšenih Sarajevo Business Foruma i Summita 100 lidera Jugoistočne Europe BiH bi skupa s regijom trebala postati pokretač brojnih razvojnih projekata a prije svega u oblasti energetike i turizma.

Država koja je najviše investirala u BiH je Austrija s više od 2.4 milijarde KM, a slijede je Srbija, Hrvatska i Rusija. U prethodnim godinama registrirano je smanjenje kapitala iz Francuske i Slovenije.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?