Iako je stambeno tržište u Bosni i Hercegovini dodatno dobilo zamah u 2019. godini, nastavljajući slijediti jaku krivulja rasta iz 2018. godine, naša zemlja je po broju dovršenih stanova na 1.000 stanovnika među posljednjima u Europi, pokazuje ovogodišnje deveto Deloittovo izdanje istraživanja "Indeks nekretnina: pregled europskog stambenog tržišta", izvještava Indikator.ba.
Kako se navodi u izvješću glavni činitelji koji stoje iza pozitivnog razvoja bili su niže kamatne stope na štedne račune i osobni hipotekarni zajmovi, nekoliko pokrenutih novih stambenih projekata, i povoljni ekonomski uvjeti u europskim zemljama, gdje najveći dio BiH dijaspore radi i živi.
Cijene su porasle prosječno za 5–10 posto u odnosu na 2018. godinu, navodi se, između ostalog, u istraživanju.
Istraživanje je pokazalo da pet zemalja, Bugarska, Bosna i Hercegovina, Portugal, Španjolska i Latvija, imalo manje od dva dovršena stana na 1.000 stanovnika u 2019. godini. Suprotno tome, najveći broj stanova, više od 11, na 1.000 građana završeno je u Luksemburgu, nakon čega slijedi Francuska sa 6,7 stanova na 1.000 stanovnika.
Što se tiče apsolutnih vrijednosti, Francuska je branila svoj položaj europskog lidera s gotovo 450.000 stanova isporučenih na tržište 2019.
U Bosni i Hercegovini je završeno samo 2.900 stanova u 2019. god. što je 0,9 stanova na 1.000 građana. Slijedile su Latvija i Bugarska s 3.300 i 4.500 dovršenih stanova.
Najniži intenzitet razvoja u balkanskim zemljama, sugerira Deloitte, mogao bi biti promatran kroz prizmu smanjenja broja stanovnika zbog migracija radne snage u zapadnoeuropske zemlje.
Međutim, balkanske zemlje (Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska i Srbija) pokazuje istraživanje, najpristupačnije su u smislu najma stanovanja. Sarajevo, glavni grad Bosne i Hercegovine je na posljednjem mjestu popisa po skupoći najma (4,08 EUR/m2), iza bugarske prijestolnice Sofije (4,10 EUR / m2).
Bosna i Hercegovina je u Deloitteov Indeks nekretnina ove godine uvrštena prvi put.