BiH je prije tri godine izgubila spor protiv slovenačkog "Viaducta" i dužna je uz glavnicu i kamate isplatiti 110 milijuna KM. Ovo je rezultat neispunjavanja obveze koju je na sebe preuzela Vlada Republike Srpske zbog raskida ugovor o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu, piše Klix.
Slovenci traže sve načine da se naplate, kako Klix.ba saznaje, briselski izvršitelji su "udarili" po Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) koja apsolutno nikakve veze nije imala sa navedenim slučajem. U slučaju da BHANSA-i budu blokirane isplate, a institucije BiH promptno ne reagiraju, to znači potpuni krah ove agencije što bi dovelo do obustave avioprometa, gubitku radnih mjesta i narušavanja ugleda i brojnih drugih negativnih posljedica.
Kako Klix.ba saznaje, EUROCONTROL (Europska organizacija za sigurnost zračne plovidbe) je obaviještena da joj je izvršnim nalogom o zaplijeni od strane sudskih izvršitelja iz Bruxellesa 21. ožujka 2025. godine naloženo da zamrzne i ne izvršava bilo kakva dalja plaćanja prema Bosni i Hercegovini i BHANSA-i. Izvršni nalog o zapljeni je izdan zbog duga BiH prema kompaniji Viaduct d.o.o. Portorož zasnovan je na Arbitražnoj presudi Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova iz 2022. godine, Odluci ad hoc odbora ICSID-a iz svibnja 2024. koja je potvrdila arbitražnu presudu, Izvršnom nalogu Apelacijskog suda u Bruxellesu iz prosinca 2024. i sudskom nalogu prvostupanjskog suda u Bruxellesu iz ožujka ove godine. Ako se dogodi da se prekinu isplata BHANSA-i, to bi značilo potpuni kolaps u pružanju sigurnih i neprekidnih usluga u zračnoj plovidbi u zračnom prostoru Bosne i Hercegovine.
Spomenute naknade koje EUROCONTROL uplaćuje BHANSA-i ne služe za stvaranje profita već isključivo za nadoknadu stvarnih troškova za pružanje usluga zračnoj plovidbi. Bez pristupa navedenim sredstvima, BHANSA neće biti u mogućnosti osigurati osnovne operativne troškove. To uključuje održavanje tehničkih sistema, plaćanje telekomunikacijskih i komunalnih usluga, isplatu plaća zaposlenicima, nepohodnu modernizaciju opreme te provođenje licenciranja i obuke osoblja.
Ugovor o dodjeli koncesije s "HES Vrbas", koje je u vlasništvu "Viaducta" potpisan je 2004., a njime je bila planirana izgradnja HE "Krupa" i HE "Banjaluka-Niska". Međutim, ugovor je raskinut nakon što je Vlada RS-a dodijelila koncesiju za izgradnju HE "Bočac 2" koja je onemogućila izgradnju HE "Krupa". Vlada RS-a je "HES Vrbas" nudila mogućnost izgradnje samo jedne hidroelektrane, na šta ova tvrtka u vlasništvu slovenačkog "Viaducta" nije pristala.