NAJRADOSNIJI DAN

Božić slave kršćani, ali i sve više oni koji to nisu – postao je pravi obiteljski blagdan

24.12.2024.
u 11:04

Kolači su već ispečeni, drvce je ukrašeno, a naći će se i nešto darova pod njim, barem za najmlađe. Kao i dosadašnjih godina, na božićnoj trpezi bit će svega u izobilju. Hoće li se u pećnici naći mlada janjetina, prasetina, teletina ili piletina, ovisi o financijskom stanju, ali i željama obitelji.

Božićno vrijeme jedno je od najljepših razdoblja u godini. Lijepo ozračje, ukrasi, pjesme, darovi, okićeno drvce, blagdanska kupnja, raznovrsna hrana – ono je što nam prvo pada na pamet kada razmišljamo o nadolazećem blagdanu. Predbožićno vrijeme obilježeno je prometnim gužvama, dolaskom rodbine i prijatelja iz inozemstva, redovima u trgovinama te mnoštvom vremena provedenog u kuhinji i pripremanju ukusnih delicija za obitelj i goste. Božić je ipak najradosniji i najsadržajniji blagdan u životu većine obitelji, kako u BiH tako i u svijetu. Danas Božić slave i oni koji su kršćani i oni koji nisu jer je postao obiteljski blagdan, no nekada nije bilo tako. Doduše, ovaj važni blagdan posljednjih je desetljeća populariziran i komercijaliziran pa su se, nažalost, zapostavile temeljne vrijednosti koje on predstavlja.

Pripreme, tradicija, običaji...

Blagdansko vrijeme već je odavno zavladalo ulicama, domovima, trgovima gradova. Organizirani su adventi i druženja. Gužve u trgovinama posebno su izražene posljednjih dana. Neki su nabavu ostavili za Badnji dan, posebno kupnju mesa i onoga što će biti za božićni ručak. Vjernici su mjesec do Božića išli na mise zornice, postilo se i duhovno pripremalo. Palile su se adventske svijeće. Na Sv. Luciju posijana se pšenica zazelenjela, a tri se svijeće u njoj pale tijekom zajedničkog božićnoga ručka. Slavio se i Sv. Nikola kada su oni malo stariji darivali djecu - danas slatkišima, a nekada voćem, orasima. Već odavno lampice svjetlucaju na kućama i diljem gradova. Proteklih su dana bile gužve na ulicama već od ranoga jutra. Trgovine su postale pretijesne, kupovalo se sve i svašta, najviše hrana i piće, ukrasi, darovi... Božić stiže, a milijuni ljudi diljem svijeta neće ga provesti u svom rodnom kraju i u krugu obitelji i prijatelja. Za naše krajeve iseljeništvo nije nepoznanica, a ako izuzmemo najnoviji val iseljavanja u zapadne zemlje, već odrastaju generacije koje su tamo rođene i odrasle. Iako većina dolazi u rodni kraj, znatan je i broj onih koji i ove blagdane provode u "bijelome svijetu". No, rodbinu u BiH ne zaboravljaju. Poslali su darove i novac kako bi na neki način nadomjestili to što ne mogu biti sa svojima.

Sve je jasno - Božić je tu i nećemo se "patiti", bit će svega u izobilju. Kolači su već ispečeni, drvce je ukrašeno, a naći će se i nešto darova pod njim, barem za najmlađe. Kao i dosadašnjih godina, na božićnoj trpezi bit će svega u izobilju. Hoće li se u pećnici naći mlada janjetina, prasetina, teletina ili piletina, ovisi o financijskom stanju, ali i željama obitelji. Novca za Božić uvijek ima. Kod većine obitelji, da cijelu godinu nemaju, na taj dan mora biti svega i sve mora biti najbolje. - Tu su kartice ako nema gotovine - kazala nam je gospođa koja je čekala red na blagajni jedne trgovine. Ona je namjeravala za Božić potrošiti svoju plaću, kako nam je kazala, uz putne troškove i topli obrok, za prosinac je dobila nešto više od 1200 KM. Većina građana i za ovaj je Božić potrošila prosječnu plaću. Za umirovljenike će to biti mirovina, koja kod većine premašuje tek 500 KM, toliko i mogu potrošiti. Božić je blagdan rođenja. Tradicijski, rođenje se slavi. Slavlje je uvijek jedna vrsta "ekstremnoga" ponašanja ili otklona od standardne svakodnevice. U slavlju Božića taj otklon od svakodnevice tradicijski je vezan uz intenzivniju konzumaciju, narodski rečeno, bogatu trpezu. Nažalost, neka tradicionalna jela, primjerice bakalar za Badnjak i janjetina za Božić, iziskuju povećane troškove zbog visokih cijena i većina građana ne može si ih priuštiti. Veliki broj građana zamijenio je skupi bakalar pastrvom ili srdelama, a janjetinu drugim, jeftinijim mesom. Unatoč krizi, ovogodišnja blagdanska potrošnja ruši sve rekorde u BiH i susjedstvu.

Povećana potrošnja

Uvidom u kretanja prometa evidentiranog preko fiskalnih uređaja u FBiH vidljivo je kako u prosincu dolazi do značajnog povećanja potrošnje, a koja varira u usporedbi sa studenim, i to od 393 milijuna KM u 2019. pa do 553 milijuna KM, što je zabilježeno u usporedbi prosinca i studenoga prošle godine. Večernji list imao je uvid u promet koji se bilježi fiskalnim uređajima u FBiH, a koji je u prosincu prošle godine iznosio 5.360,450.167 KM, dok je mjesec prije bio 4.807,574.621.

Vidljivo je, dakle, značajno povećanje koje prelazi iznos od pola milijarde KM. To upućuje na nekoliko zaključaka, a prvi je da raste opća potrošnja stanovništva u navedenom mjesecu, dok se drugi krije u činjenici da u tom iznosu značajan udio ima i potrošnja iseljenika, kako ona usmjerena na pomoć obiteljima i kupnju darova i namirnica za blagdansku trpezu tako i kroz realizaciju različitih usluga koje su u pravilu jeftinije u BiH u odnosu na zemlje zapadne Europe.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije