Intervju: Miro Kraljević, gradonačelnik Širokog Brijega

Broj zaposlenih narastao je u pandemiji na 8000, više ih je nego ikada, a trend odlazaka usporio

12.08.2021.
u 16:15

Na blagdan Velike Gospe pada i Dan Grada Širokog Brijega kojemu je prije 30 godina vraćeno ime (komunističke vlasti 1952. godine Široki Brijeg nazvale su Lišticom po istoimenoj rijeci koja nosi ime po naselju Lise). Povod je to za razgovor s Mirom Kraljevićem, gradonačelnikom Širokog Brijega.

Večernji list: Na koji će način Grad Široki obilježiti 30. godišnjicu vraćanja svoga imena? Kakva su vaša osobna sjećanja na taj dan?

- Ove godine obilježavamo 30 godina od vraćanja imena Široki Brijeg. Odluku je donijela prva demokratski izabrana skupština 16. listopada 1991. Planiramo prigodan program kako bismo na dostojanstven način obilježili ovu važnu godišnjicu. Iako je prošlo 30 godina, sjećanja su još uvijek svježa. Ponosni smo na taj čin, nismo tada uopće imali dvojbe. Da ne bi bilo zabune, ponosni smo i na našu rijeku Lišticu, koja je izvor života.

Večernji list: Kako će se proslaviti blagdan Velike Gospe i Dan Grada Širokog Brijega?

- Program obilježavanja Dana Grada Širokog Brijega započet ćemo svečanom sjednicom Gradskog vijeća, koja će se održati danas (četvrtak, 12. kolovoza) u 10 sati. Obilježavanje ćemo nastaviti u petak kada je na programu Večer folklora i kulturne baštine na Trgu širokobrijeških žrtava. Događaj je posvećen izvornim tradicijskim napjevima Širokog Brijega i zapadne Hercegovine. Na manifestaciji će nastupiti brojne folklorne skupine koje će predstaviti izvorno narodno stvaralaštvo zapadne Hercegovine u pjesmi, plesu, kao i tradicijskim glazbalima. Na Trgu širokobrijeških žrtava 14. kolovoza očekuje nas koncert grupe Rock trajanja. Riječ je o mladim rock nadama Širokog Brijega. Točno na Dan Grada i blagdan Velike Gospe, 15. kolovoza, na Trgu širokobrijeških žrtava organiziramo dva koncerta, i to koncert grupa Not Jane i Magazin. Not Jane je lokalni bend, a grupu Magazin ne treba dodatno predstavljati. Vjerujemo da će svatko pronaći nešto za sebe. Osim Dana Grada, vrijeme devetnica Velikoj Gospi i sam blagdan Velike Gospe zauzimaju posebno mjesto u životu svih Širokobriježana, ali i naših gostiju.

Večernji list: Široki Brijeg proglašen je najuspješnijom jedinicom lokalne samouprave iza sarajevskih jedinica lokalne samouprave. Kako gledate na to?

- Široki Brijeg već godinama slovi kao jedna od najuspješnijih lokalnih zajednica prema statističkim podacima. Uvijek želim naglasiti kako smo mi servis našim građanima i gospodarstvenicima. Želimo biti uspješna lokalna zajednica, stoga vjerujem kako idemo u dobrom smjeru.

Večernji list: Kako protječe vaš peti mandat na mjestu širokobriješkog gradonačelnika?

- Nastavili smo i dalje raditi. Želimo završiti sve započete projekte. Mnogobrojni projekti su u tijeku, ali planiramo i nove. Pokušavamo osigurati sredstva i realizirati što više strateških ciljeva. Kada je riječ o započetim, ali i pripremljenim projektima, dolazimo do brojki od nekoliko milijuna maraka.

Večernji list: Kakva je ukupna situacija vezana uz koronakrizu u Širokom Brijegu? Što govore trenutačni brojčani pokazatelji?

- Koronavirus je i dalje prisutan među nama. Pandemija je uvelike promijenila i ekonomsku situaciju. Unatoč tome, gospodarstvo u Širokom Brijegu i dalje je najveći kreator razvoja lokalne zajednice i generator njezine budućnosti, a broj zaposlenih u Širokom Brijegu trenutačno je veći od osam tisuća, što je najveća zaposlenost ikada.

Večernji list: Očekujete li značajniji rast broja zaposlenih? Kada bi Široki Brijeg mogao doći do fantastičnih 10.000 radnih mjesta?

- Iako se očekivalo kako će kriza smanjiti broj zaposlenih, u Širokom Brijegu došlo je do rasta. Odnosno, broj zaposlenih u Širokom Brijegu prešao je osam tisuća. Podsjetimo, prije koronakrize Široki je imao oko 7900 zaposlenih. Činjenica je kako određeni broj poslovnih subjekata s područja Širokog Brijega širi svoje kapacitete. Stoga ne sumnjamo u povećanje zaposlenosti.

Večernji list: Kakvi su trenutačni demografski pokazatelji vezani uz Široki Brijeg? Je li se usporio trend odlaska na rad u inozemstvo?

- Prema određenim pokazateljima, trend odlaska na rad u inozemstvu je usporen. Već smo rekli kako je došlo do rekordne zaposlenosti, ali i nezaposlenost je u padu. Vjerujem da ćemo kao društvo pronaći najbolje rješenje kako bismo spriječili odlaske i stvorili uvjete za pristojan život svih Širokobriježana. Također, vrijedi istaknuti kako smo jedan od rijetkih gradova i općina koje bilježe demografski plus. Imamo porast novorođenih, broj upisanih u škole. Demografska slika je pozitivna. Kroz određene mjere pomoći za novorođenu djecu, kako s lokalne tako i sa županijske razine, pokušavamo pomoći mladim obiteljima. Kroz proračunska sredstva osigurali smo besplatan prijevoz za učenike, Zapadnohercegovčka županija osigurala je sredstva za udžbenike u osnovnim školama. To je smjer kojim trebamo ići.

Večernji list: Kakvo je stanje gradskog proračuna?

- Proračun je stabilan, izvršavamo sve svoje obveze. Međutim, koliki god bio, za sve potrebe je nedovoljan. Vjerujemo kako ćemo imati i podršku s viših razina, kao i do sada, za realiziranje svih projekata.

Večernji list: Široki jako puno sudjeluje u stvaranju javnih prihoda, a vraća mu se razmjerno jako malo. Što mislite o tome?

- Po tom pitanju već smo prije intervenirali. Došlo je do određenih promjena koje su “podebljale” prihodovnu stranu proračuna. Međutim, to nije dovoljno. Očekujemo određene izmjene raspodjele javnih prihoda jer su naše realne potrebe mnogo veće od toga. Još kada u obzir uzmemo koliko prihoda stvara širokobriješko gospodarstvo, ta raspodjela još je nepravičnija.

Večernji list: Pred vama je realizacija niza infrastrukturnih projekata, posebno vezanih uz gradski promet i vodoopskrbne projekte te pročistač otpadnih voda.

- Kontinuirano realiziramo velike infrastrukturne projekte. Trenutačno su najaktivniji projekti vodoopskrbe koji se realiziraju u mjesnim zajednicama Ljubotići, Dobrkovići i Knešpolje. Realizacija izgradnje pročistača otpadnih voda jedan je od najvećih projekata u Širokom Brijegu. Njegova vrijednost procjenjuje se na oko šest milijuna maraka. Radovi teku planiranom dinamikom. Također, dobar dio proračunskih sredstava proteklih godina ulaže se i u obnavljanje i rekonstrukciju lokalnih cesta. Ulaganje u lokalne ceste provodi se u skladu s proračunskim mogućnostima, a na godišnjoj razini to iznosi oko milijun maraka.

Večernji list: Dokle se stiglo s projektom rješenja prometnog uskog grla u Knešpolju nadomak gospodarske zone?

- U gospodarskoj zoni Knešpolje izgrađena je glavna dovodna vodovodna cijev. Također, počeli smo izgradnju kanalizacijskog sustava, a planiramo i uređenje glavne prometnice kroz zonu. Također, u suradnji s JP Ceste Federacije BiH planira se rekonstrukcija ulaza u zonu. Najveća zapreka su imovinskopravni odnosi.

Večernji list: Što je s gospodarskom zonom Trn?

- Radovi na izgradnji komunalne infrastrukture u gospodarskoj zoni Trn planiraju se nakon osiguranja sredstava. Cilj je u suradnji s JP Ceste Federacije BiH izgraditi potpuno novi ulaz u industrijsku zonu iz smjera zapada, čime bi se lokalna cesta adekvatno spojila na magistralnu cestu M6.1.

Večernji list: Mnogi koji više godina nisu bili u Širokom Brijegu kažu kako je grad u mnogočemu napredovao. No, pitaju može li se naći neko rješenje vezano uz gotovo ruševne objekte u gradu?

- Imamo cilj urediti središte grada i sanirati ruševne objekte. Pokušavamo pronaći rješenje. Problemi sa saniranjem uvelike su otežani jer su svi ti objekti u privatnom vlasništvu. Vjerujemo kako će se postići kompromis na dobrobit svih.

Večernji list: Dokle se stiglo s uređenjem dijela grada od hotela Park do Trga žrtava, projektom “Diona” i stambenog objekta u sklopu tog projekta te parkirališta u tom dijelu grada?

- Grad Široki Brijeg proveo je natječajnu proceduru za uređenje parka u središtu grada, od Trga širokobrijeških žrtava do robne kuće. Središnji dio grada dobit će sasvim nove konture, a Širokobriježanima i gostima sigurno će biti ugodnije mjesto za šetnju. Kada govorimo o projektu “Diona”, privatni investitor planira izgraditi višestambeni objekt na tom prostoru. Također, i nama je cilj urediti prostor ispred i ispod robne kuće. Uređenje od Trga širokobrijeških žrtava prema hotelu Park odvijat će se u fazama i nakon osiguranja sredstava, a prva faza počinje do kraja kolovoza.

Večernji list: Govori se o novom projektu na prostoru između autobusnog kolodvora i Zorićevine?

- Kada je riječ o projektima koji se tiču privatnih investicija, mi to možemo samo pozdraviti. Naš zadatak je biti servis i građanima i investitorima. Bilo koja investicija može samo pozitivno utjecati na razvoj Širokog Brijega.

Večernji list: Grade se novi stanovi, ima li najava izgradnje novih stambenih objekata?

- U kratkom razdoblju izgrađeno je nekoliko zgrada. Izgleda da na tržištu ima potražnje, stoga je i ponuda u skladu s tim. Također, investitori ne posustaju, a uskoro će u Širokom Brijegu biti izgrađeni novi stambeni prostori. Trenutačno je u gradnji oko 50 stambenih jedinica, a, prema najavljenim planovima privatnih investitora, sigurno možemo očekivati još toliko.

Večernji list: Koliko nam je poznato, vi ste i u Upravi Karate kluba Široki Brijeg koji je dao prvaka svijeta i hrvatskog olimpijca.

- Želim čestitati Ivanu Kvesiću na plasmanu na Olimpijske igre. Široki Brijeg je ponosan što ima takvog olimpijca. Također, čestitam i njegovu bratu Anđelu, ali i cijelom timu. Kao Grad uvijek smo podržavali svoje sportaše, bilo to u individualnom ili ekipnom sportu. Ivan i Anđelo vrhunski su sportaši koji su napravili odlične rezultate i na najbolji mogući način promovirali Široki Brijeg.

Večernji list: Predsjednik ste i NK Široki Brijeg. Kakvo je stanje u tom klubu i drugim širokobriješkim sportskim klubovima te kakva je njihova daljnja perspektiva?

- NK Široki Brijeg još je jednom izborio Europu. Nažalost, nismo uspjeli proći prvo pretkolo. Počela je i Premijer liga. Imamo dobru ekipu, u skladu s našim mogućnostima, a ciljeve uvijek postavljamo visoko. Klub je stabilan, imamo određenih problema, kao i svi ostali. Mi smo uvijek bili grad sporta i to želimo održati. Podržavamo sve sportske kolektive. Međutim, najveći podupiratelji sporta naši su gospodarstvenici. Ne sumnjam u njihovu potporu za razvoj našeg sporta, kako individualnog tako i kolektivnog.

Večernji list: Kulturni život u Širokom nakon zastoja zbog pandemije ponovno je živnuo. Ima li u proračunu prostora za još snažniju novčanu potporu kulturnih sadržaja?   

- Status kulturnog središta Široki Brijeg potvrđuje brojnim kulturnim događanjima, nastupima kulturno-umjetničkih društava, predstavljanjima knjiga, izložbama, festivalima i koncertima koji su širokobriješka svakodnevica. Iako je epidemija djelomično ograničila određene događaje, kulturni i festivalski život polako se vraća na svoje. Kvalitetni projekti, ideje, događaji koji promoviraju naš grad... uvijek će imati podršku.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije