Klimatske promjene

Brzo zagrijavanje oceana uznemirilo znanstvenike: Topliji oceani mogu ubiti morski život...

BBC
25.04.2023.
u 08:07

Znanstvenici ne razumiju u potpunosti zašto se to dogodilo, ali brinu se da bi, u kombinaciji s drugim vremenskim prilikama, svjetska temperatura mogla doseći zabrinjavajuću novu razinu do kraja sljedeće godine

Nedavno brzo zagrijavanje svjetskih oceana uzbunilo je znanstvenike koji su zabrinuti da će ono pridonijeti globalnom zatopljenju. Ovog je mjeseca globalna morska površina dosegnula novu rekordno visoku temperaturu. Nikad se nije ovako brzo i mnogo zagrijala.

Znanstvenici ne razumiju u potpunosti zašto se to dogodilo, ali brinu se da bi, u kombinaciji s drugim vremenskim prilikama, svjetska temperatura mogla doseći zabrinjavajuću novu razinu do kraja sljedeće godine.

Stručnjaci vjeruju da će se tijekom sljedećih mjeseci također pojaviti snažan vremenski događaj El Niño, vremenski sustav koji zagrijava ocean.

Topliji oceani mogu ubiti morski život, dovesti do ekstremnijih vremenskih uvjeta i podići razinu mora. Također su manje učinkoviti u apsorpciji stakleničkih plinova koji zagrijavaju planet, prenosi Klix.ba.

Važna nova studija, objavljena prošli tjedan uz malo pompe, naglašava zabrinjavajući razvoj događaja.

Tijekom proteklih 15 godina Zemljina akumulirana toplina povećala se za 50 posto, a većina viška odlazi u oceane.

To ima posljedice u stvarnom svijetu, ne samo da je ukupna temperatura oceana dosegla novi rekord u travnju ove godine, u nekim je regijama razlika u odnosu na dugi rok bila ogromna.

U ožujku su temperature površine mora uz istočnu obalu Sjeverne Amerike bile čak 13,8 stepeni više od prosjeka 1981.-2011.

"Još nije točno utvrđeno zašto tako brza promjena, a događa se tako velika promjena. Temperatura se udvostručila u klimatskom sustavu u posljednjih 15 godina, ne želim reći da je to klimatska promjena, prirodna varijabilnost ili mješavina obojega, još ne znamo. Ali vidimo ovu promjenu," rekla je Karina Von Schuckmann, glavna autorica nove studije i oceanografkinja u istraživačkoj skupini Mercator Ocean International.

Jedan faktora koji bi mogao utjecati na razinu topline koja odlazi u oceane je, zanimljivo, smanjenje onečišćenja od brodova. Godine 2020. Međunarodna pomorska organizacija donijela je propis za smanjenje sadržaja sumpora u gorivu koje sagorijevaju brodovi.

To je imalo brz učinak, smanjujući količinu čestica aerosola ispuštenih u atmosferu, ali aerosoli koji zaprljaju zrak također pomažu reflektirati toplinu natrag u svemir, njihovo uklanjanje moglo je uzrokovati ulazak više topline u vodu.

Drugi važan faktor koji zabrinjava znanstvenike je vremenski fenomen poznat kao El Niño južna oscilacija.

U posljednje tri godine ovaj prirodni događaj bio je u hladnijoj fazi zvanoj La Niña i pomogao je u održavanju globalne temperature pod kontrolom, ali istraživači sada vjeruju da se formira snažan El Niño koji će imati značajne implikacije za svijet.
 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije