Građani su se, osim s porastom cijena osnovnih životnih namirnica, energenata i goriva, susreli i s enormnim povećanjem cijena ogrjeva, piše Dnevni avaz.
Sve u porastu
To je uzrokovalo veliki udar na proračune građana, jer cijene rastu, a plaće i mirovine ostaju iste.
Muhamed Helać iz tvrtke „Drvosječa“ Sarajevo je kazao kako cijena peleta iznosi od 950 do 1.000 KM, a metar drva sada košta 165 KM, dok je prošle godine u ovo vrijeme bio 97 KM.
- Trenutna situacija je takva da se troškovi proizvodnje ne mogu usporediti s onima od prošle godine. Svi mogući aspekti repromaterijala, sirovine su poskupjeli. Cijena električne energije je, također, viša, a ta električna energija dosta utječe na proizvodnju, konkretno peleta, jer je najpopularniji. Tu je i cijena nafte, odnosno goriva koja stalno varira. Gorivo prati proizvodnju, od same sječe u šumi, prerade, pa sve do transporta - rekao je Helać.
Zabrana izvoza
Vijeće ministara je, podsjećamo, usvojilo inicijativu Vlade FBiH, točnije resornog ministra trgovine Zlatana Vujanovića o privremenoj zabrani izvoza ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta te postoji šansa da se ova zabrana produži i poslije ožujka. To su u petak tražili i iz Udruženja poslodavaca.
- Konkretno, zabrana izvoza traje od lipnja, otad je na snazi. Zabrana je urodila plodom jer smo početkom lipnja ulazili u fazu da će nam nedostajati ogrjeva. Osigurali smo dovoljne količine, jer je i čitava Europa bila u nedostatku. Nasreću, mi smo bili energetski neovisni. Trenutna situacija je takva da je stanovništvo podmirilo potrebe, jer je opala potražnja, a zima samo što nije - istakao je Helać.
Potražnja za peletom
- Kada pričamo o pojedinačnim vrstama ogrjeva, Sarajevo prednjači i tu je najveća potražnja peleta.
Kada je riječ o drugim županijama, tu je već potražnja za drvima. Tuzlanska županija opet je prva po uporabi ugljena jer imaju puno rudnika - kazao je Helać.