Humani papiloma virus, odnosno HPV, jedan je od najčešćih uzročnika raznih vrsta raka reproduktivnog sustava i gotovo svaka seksualno aktivna osoba se, u jednom trenutku, zarazi tim virusom. No, HPV cjepivo, koje se može primiti već u osnovnoj školi, u velikoj mjeri štiti od pojave raka te od genitalnih bradavica.
HPV cjepivo pokazalo se kao vrlo učinkovito u sprječavanju nastanka raznih vrsta raka te pojave spolnih bradavica uzrokovanih humanim papiloma virusom, odnosno HPV-om.
Do zaraze HPV-om dolazi vaginalnim, analnim ili oralnim seksualnim odnosom sa zaraženom osobom te općenito kod dodira zaražene kože s kožom.
Što uzrokuje HPV?
Osoba može prenijeti zarazu čak i ako nema nikakve simptome s obzirom na to da se prvi znakovi HPV-a mogu pojaviti tek godinama nakon zaraze.
Upravo zato, većina spolno aktivnih osoba se zarazi u nekom trenutku u životu.
U 9 od 10 slučajeva, infekcija HPV-om će proći nakon dvije godine od zaraze i neće pokazati nikakve simptome.
No, kod nekih osoba, ona može potrajati i duže, uzrokovati spolne bradavice te utjecati na pojavu određenih vrsta raka.
Infekcija HPV-om može uzrokovati:
– rak rodnice
– rak vulve
– rak penisa
– rak anusa
– rak grla
Cijepljenje protiv HPV-a
Cjepivo protiv HPV-a pruža 90 postotnu zaštitu od pojave raka vrata maternice i anogenitalnih bradavica, sprječava pojavu između 70 i 80 posto premalignih promjena na vratu maternice te smanjuje učestalost abnormalnog rasta tkiva vulve, vagine i anusa.
Također, brojna istraživanja pokazala su da ovo cjepivo stvara dugotrajnu zaštitu, odnosno zaštitu dulju od deset godina.
Ipak, treba uzeti u obzir da cijepljenje ne uklanja rizik nego ga smanjuje pa i dalje treba redovito ići na redovite ginekološke preglede.
Cijepljenje protiv HPV-a u Hrvatskoj
Cijepljenje protiv HPV-a je u Hrvatskoj, za sve u dobi od 14 do 25 godina besplatno, a na individualni zahtjev se mogu cijepiti i dječaci i djevojčice mlađi od 14, a cjepivo je registrirano za sve osobe stariji od devet godina.
Cijepljenje se kod nas provodi devetvalentnim cjepivom.
Učenike i učenice te redovne studente i studentice, cijepi liječnik koji je nadležan za školsku i adolescentsku medicinu. Druge osobe koje su odgovarajuće starosti, dakle do 25 godina (uključujući i 25), a koje nisu u školskom sustavu, sve potrebne informacije o cijepljenju mogu dobiti u bilo kojoj epidemiološkoj ambulanti te se tamo i cijepiti.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, broj cijepljene djece i mladih višestruko se povećao od 2016. godine. Tada je prvu dozu primilo 5.282 djece i mladih, dok je 2022. godine prvu dozu cjepiva dobilo do 21.306 osoba.
Cijepljenje je preporučljivo provesti prije izlaganja infekciji HPV-om, što znači da je poželjno cijepiti se prije započinjanja spolne aktivnosti. Bez obzira na to, cijepljenje se preporučuje i onima koji su spolno aktivni.
U slučaju da su osobe zaražene HPV-om, najvjerojatnije nisu zaražene sa svih 9 tipova HPV-a protiv kojih se cijepi.
Nuspojave HPV cjepiva
Cjepivo protiv HPV-a, baš kao i ostala cjepiva i lijekovi, može imati određene nuspojave.
Te su nuspojave uglavnom blage i uključuju:
– bol na mjestu primjene cjepiva
– lokalno crvenilo
– povišenu tjelesnu temperaturu
– glavobolju i umor
– mučninu
– bol u mišićima i zglobovima
Važno je napomenuti i da je, bez obzira na to što ste primili cjepivo protiv HPV-a, još uvijek potrebno raditi redovne papa testove i voditi računa o zdravlju svojih reproduktivnih organa jer niti jedno cjepivo ne može pružiti stopostotnu zaštitu od pojave raka i drugih stanja.
Zaključak
Svaka seksualno aktivna osoba će se, barem jednom u toku svog života, zaraziti HPV-om.
U većini slučajeva, to će proći bez ikakvih simptoma i virus će nestati kroz nekoliko godina. No, u nekim slučajevima, HPV će se zadržati u tijelu i potencijalnu uzrokovati rak nekog od reproduktivnih organa (i kod žena i kod muškaraca).
Cjepivo protiv HPV-a u više od 90 posto slučajeva štiti od pojave raka reproduktivnog sustava te od pojave genitalnih bradavica. HPV cjepivo je, za mlade od 14 do 25 godina u Hrvatskoj besplatno.