Veleposlanica SAD u BiH Maureen Cormack rekla je danas da se BiH nalazi na raskrižju i da treba uložiti dodatne napore da bi zemlja odlučnije krenula ka članstvu u EU i NATO.
U uvodnom obraćanju sudionicima 25. sesije Igmanske inicijative o temi "Dayton i regija - 20 godina poslije - daljnje perspektive zapadnog Balkana", koja se održava u Sarajevu, Cormack je pozvala na odlučniji angažman u svim oblastima u provođenju predviđenih mjera u Reformskoj agendi.
Ona je podsjetila na napredak zemalja u regiji i dodala da je BiH u proteklom razdoblju pokazala da može učiniti napredak ukoliko za to postoji politička volja.
"BiH ima potencijal, a procjene Svjetske banke govore da je moguće ostvariti rast od tri posto, pa i više, pri čemu je neophodno pokazati spremnost za promjene u pozitivnom pravcu", dodala je Cormack, prenosi Srna.
Zamjenik šefa Delegacije EU u BiH Renzo Davidi pozdravio je ciljeve Igmanske inicijative koji su orijentirani ka jačanju regionalne suradnje u interesu građana, "dovodeći ih u kontekst prelaza BiH iz Daytona u daytonsko - bruxellesku fazu".
Davidi smatra da europska perspektiva nema alternativu i da je neophodno hitno pristupiti realizaciji mjera i ključnih reformi sadržanih u Reformskoj agendi, u čijem su fokusu ekonomska i socijalna pitanja.
On je europsku perspektivu BiH ocijenio realnom i u tom kontekstu pozvao na daljnji napredak.
Sudionike sesije pozdravio je i gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić, naglašavajući da se ubuduće treba fokusirati na realiziranje mogućnosti koje Daytonski sporazum nudi, te da je došlo vrijeme da se taj sporazum kojim je zaustavljen rat u BiH sada promatra iz druge perspektive, javlja Fena.
U tom pogledu je ukazao na značaj Igmanske inicijative koja svjedoči o zajedničkoj budućnosti država regije, te mogućnostima koje se otvaraju putem komunikacije i intenziviranja dijaloga i suradnje na svim poljima.
Sesiju je otvorio doopredsjednik Igmanske inicijative Vehid Šehić, podsjećajući na dosadašnje projekte ove mreže nevladinih organizacija iz BiH, Srbije, Hrvatske i Crne Gore, orijentirane ka promoviranju dijaloga, razumijevanja i jačanja povjerenja.
Ukazao je na značaj prevladavanja nametnutih stereotipa i predrasuda unutar BiH i u regionalnim relacijama te na imperativ afirmiranja interesa građana i vraćanja dostojanstva ljudima na ovim prostorima u odnosu na parcijalne interese i sujete nositelja vlasti.
Kako se očekuje, 25. sesija će rezultirati usvajanjem Deklaracije Igmanske inicijative, a u radnom dijelu skupa bit će predstavljena Studija u kojoj je elaborirano razdoblje od potpisivanja Daytonskog sporazuma.