Posve su različita viđenja, ali i očekivanja bošnjačke koalicije odnosno vodeće hrvatske stranke HDZ-a BiH kako će se raspetljati situacija vezana uz izbor izvršnih vlasti - predsjednika i dvoje dopredsjednika odnosno mandatara i novog saziva Vlade Federacije BiH, piše Večernji list BiH. Ta se očekivanja kreću u okviru sadašnjih mehanizama zapisanih u Ustavu Federacije BiH oko njihova izbora, do želja probošnjačkih stranaka da visoki predstavnik Christian Schmidt dodatno oslabi ulogu Doma naroda i uloge predsjednika odnosno dvoje dopredsjednika Federacije BiH tako što bi ozakonio preglasavanje. A što bi potencijalno štetilo jedino Hrvatima i praktički otvorilo prostor da se Federacija BiH pretvori u bošnjačku državicu u kojoj bi uloga Hrvata bila više ceremonijalna, a što bi onda posljedično vodilo cementiraju države na dva dijela te dugoročno podjeli i njezinu raspadu na srpski i bošnjački dio.
L. Bradara predsjednica
Predsjednik HDZ-a BiH i stranaka okupljenih oko Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragan Čović ističe kako međunarodni visoki predstavnik ne treba ponovno intervenirati kako bi se uspostavila vlast. - Ne vidim ni jednog razloga za to. Mislim da je visoki predstavnik intervencijama uradio ono što je trebao. Mi ćemo vjerojatno u sljedećih nekoliko dana imati predsjednicu Federacije BiH i dva zamjenika, koji će onda odrediti mandatara. Ne vidim ni jednog razloga da sada bilo tko intervenira - rekao je Čović upitan da komentira zahtjeve probošnjačkih stranaka, uključujući i nove koalicijske partnere. On je uvjeren kako će se vrlo skoro izabrati nova izvršna vlast u Federaciji BiH. - Mi ćemo, kao što smo Vijeće ministara, uskoro sastaviti i Vladu Federacije BiH. Idemo raditi dalje - poručio je čelnik HDZ-a BiH. Za predsjednika odnosno dopredsjednika Federacije BiH uime tri nacionalna kluba iz Doma naroda ovoga entiteta predloženi su Lidija Bradara iz HDZ-a BiH te Refik Lendo, kao predstavnik Bošnjaka iz reda SDA, i Igor Stojanović iz SDP-a BiH, koji je službeni prijedlog srpskoga Kluba. Njihovu kandidaturu službeno je potvrdilo i Središnje izborno povjerenstvo utvrđujući kako je zajednička lista sukladna propisima. Prema proceduri, njihova imena, odnosno lista, sada ide u Zastupnički dom, gdje će se glasovati o imenovanju vodstva Federacije BiH. Očekuje se da bi ova lista mogla bez ikakvih problema dobiti potporu u Zastupničkom domu jer će za nju glasovati HDZ BiH, ali i stranke "osmorke" odnosno SDA koji bi trebao dobiti svog čovjeka u federalnom vodstvu. Nakon toga oni među sobom biraju predsjednika odnosno dopredsjednike, a s obzirom na nacionalni raspored dužnosti, izvjesno je da Federacija BiH dobiva ženu Lidiju Bradaru za predsjednicu, dok će Lendo i Stojanović biti potpredsjednici. No, onda bi se stvari mogle zakomplicirati u "bošnjačkoj reprezentaciji" u slučaju da dva bloka, jedan predvođen SDA, kojemu je blizak DF, a s njim koketiraju SBiH i NES, te drugi, čiju okosnicu čine SDP BiH, Narod i pravda te Naša stranka, i dalje budu inzistirala na međusobnom isključivanju iz vlasti. Prema sadašnjim odredbama, predsjednica FBiH i dva dopredsjednika trebaju se suglasiti oko prijedloga za mandatara odnosno novog saziva Vlade FBiH. Najlošiji ishod bio bi da dođe do blokade u vodstvu FBiH te da, primjerice, Lendo ne bude htio poduprijeti Vladu u kojoj ne bi bilo SDA. Čelnik SDP-a BiH Nermin Nikšić, za razliku od Čovića, priziva Schmidtovu novu intervenciju.
Nikšićeva očekivanja
- Visoki predstavnik nikada u razgovorima nije rekao što će uraditi i nemam tu nikakvu ekskluzivnu informaciju. U tim razgovorima naša pozicija i naše opredjeljenje je da očekujemo da visoki predstavnik neće dopustiti blokadu, a njegovo opredjeljenje, koje iznosi i u javnosti, je da zaista neće dopustiti blokadu - rekao je Nikšić. Sam visoki predstavnik nije davao naznake da će ponovno intervenirati u politički i ustavni sustav BiH, smatrajući da postoji dovoljno prostora za postizanje dogovora te mehanizama kako riješiti situaciju u kojoj se nalazi FBiH, čak i unatoč izvjesnom raspletu.