Djeca u BiH nalaze se na trećem mjestu u Europi po pretilosti, dok trećina djece u Hrvatskoj ima prekomjernu težinu, rečeno je na Kongresu za debljinu, koji se održava u Mostaru.
Dekan Medicinskog fakulteta u Mostaru Milenko Bevanda ocijenio je da je pretilost, uz pušenje, postala najveća "pošast i jedan od najvećih javno-zdravstvenih problema".
Bevanda je naveo da prekomjernu težinu prati niz posljedica, od dijabetesa do problema u kardiovaskularnom, probavnom i muskulatorno-skeletnom sustavu, javlja Srna.
Predsjednik Društva za debljinu BiH Fuad Pašić upozorio je da debljina skraćuje život i predstavlja rizik za brojne bolesti.
"Životni vijek je kraći između 10 i 12 godina kod dvadesetogodišnjaka koji ima indeks tjelesne težine iznad 40 u odnosu na vršnjaka koji ima normalnu tjelesnu težinu", objasnio je Pašić. On smatra ključnim početi kampanju među djecom u predškolskom i školskom uzrastu kako bi se promovisao zdrav život.
Direktor Kliničko-bolničkog centra u Rijeci Davor Štimac, koji je i predsjednik Europske asocijacije za gastroeneterologiju, endoskopiju i nutricionionizam, rekao je da je stalno primjetan porast broja prekomjerno teške djece.
Štimac je naveo da je u posljednjih petnaestak godina broj prekomjerno teške i debele djece u Hrvatskoj porastao za 15 posto, prenose hrvatski mediji.
"Došli smo do alarmantnih podataka po kojima je gotovo svako treće dijete prekomjerno teško ili debelo. To je zabrinjavajuće", rekao je Štimac.
Prema njegovim riječima, istovremeno je u Hrvatskoj u posljednjih desetak godina zaustavljen taj trend kod odraslih zbog kampanja kojim se upozoravalo na štetnost prekomjerne težine.