Plenković s američkom izaslanstvom

Dogovor o Izbornom zakonu BiH treba biti utemeljen na poštivanju legitimne zastupljenosti sva tri naroda

04.04.2022.
u 17:37

S posebnim izaslanikom Escobarom predsjednik hrvatske Vlade razgovarao je o situaciji u BiH te važnosti što skorijeg postizanja dogovora političkih stranaka u BiH o Izbornom zakonu

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković primio je danas u Banskim dvorima zamjenicu ministrice trgovine Sjedinjenih Američkih Država Marisu Lago i posebnog izaslanika Sjedinjenih Američkih Država za zapadni Balkan Gabriela Escobara.

Sastanak sa zamjenicom ministrice Marisom Lago održan je nastavno na razgovor predsjednika Vlade Plenkovića s ministricom trgovine SAD-a Ginom Raimondo otprije mjesec dana na EXPO-u u Dubaiju.

Razgovarali su o smanjenju energetske ovisnosti, kao i bilateralnoj suradnji, poticanju investicija, daljnjem povećanju trgovinske razmjene te okončanju pregovora o sklapanju Ugovora o dvostrukom oporezivanju između Hrvatske i SAD-a. Dotaknuli su se i ukidanja viza za hrvatske državljane, što je snažan signal partnerstva i intenziviranja odnosa sa SAD-om te otvaranje prostora za jačanje gospodarskih odnosa, priopćeno je iz Vlade RH. 
 
Predsjednik Vlade Plenković istaknuo je da je u okolnostima ruske invazije na Ukrajinu, kojom se ugrožava međunarodni mir i sigurnost, posebno važno jačati jedinstvo transatlantskih partnera, EU-a i SAD-a, te nastaviti pomagati Ukrajini, koja je žrtva agresije.
 
S posebnim izaslanikom Escobarom predsjednik hrvatske Vlade razgovarao je o situaciji u BiH te važnosti što skorijeg postizanja dogovora političkih stranaka u BiH o Izbornom zakonu. To je ključno kako bi zemlja bila funkcionalna, stabilna i nastavila ići prema članstvu u EU i NATO-u. Plenković je poručio da dogovor o Izbornom zakonu treba biti utemeljen na poštivanju jednakopravnosti i legitimne zastupljenosti sva tri konstitutivna naroda u BiH te stvoriti podlogu za bolje funkcioniranje BiH. Dodao je da je Hrvatska najsnažniji podupiratelj i zagovornik BiH na europskoj razini.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije