Predsjedatelj Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović obratio se danas Komitetu za vanjske poslove Europskog parlamenta, naglasivši da se Bosna i Hercegovina vratila na put pristupanja EU – i u proteklih 18 mjeseci na tom putu je više napredovala nego u cijelom prethodnom desetljeću.
- Obnovljeni pristup EU omogućio nam je da postignemo taj napredak. Posao smo napravili mi u Bosni i Hercegovini, uz neprocjenjivu podršku od EU - poručio je, između ostalog, Izetbegović.
Podsjetio je na probleme početkom 2014. godine kada je u Strazburu Europski parlament usvojio rezoluciju o BiH u kojoj su zabilježili zabrinutost “nedostatkom zajedničke vizije o budućnosti BiH ispoljenom od strane političkih lidera”, kao i prosvjedima u BiH zbog teške socio-ekonomske situacije.
- U tjednima i mjesecima koji su uslijedili, održali smo brojne sastanke s raznim predstavnicima akademske zajednice, građanskog društva i poslovnim ljudima širom BiH. A kad su nam u Sarajevo dolazili prijatelji iz prijestolnica država članica EU ili Bruxellesa, s pitanjem kako nam mogu pomoći i kakvu nam podršku mogu pružiti kako bismo se pokrenuli naprijed, rekli smo im ono što smo kroz te sastanke i susrete shvatili – da je u interesu BiH i svih njenih građana da se usredotočimo na dvije stvari: socio-ekonomske reforme i približavanje Europskoj Uniji. Ideja je bila jednostavna: da se posvetimo stvarnim potrebama naših građana kroz provedbu teških socio-ekonomskih reformi – u nadi da će nakon što budemo postigli napredak na tim reformama, biti lakše postići i dogovor o pitanjima poput sprovedbe presude Sejdić - Finci, rekao je Izetbegović.
- A što se otada dogodilo? U najkraćem, BiH vratila se na put pristupanja EU – i u proteklih 18 mjeseci na tom putu je više napredovala nego u cijelom prethodnojm desetljeću. Obnovljeni pristup EU omogućio nam je da postignemo taj napredak. Posao smo napravili mi u BiH, uz neprocjenjivu podršku od EU.
Zajedno s mojim kolegama u Predsjedništvu BiH gospodinom Ivanićem i gospodinom Čovićem, otpočeli smo taj put pripremom „Izjave o opredjeljenosti za reforme u okviru procesa pristupanja EU“. Nije bio lagan zadatak okupiti lidere svih 14 parlamentarnih političkih stranaka da postignu dogovor oko sadržaja te izjave. Naša dobra prijateljica, Visoka predstavnica EU Federica Mogherini, koja je bila s nama u Sarajevu na dan kada je ova izjava jednoglasno usvojena u Parlamentarnoj skupštini BiH, taj čin usvajanja je nazvala „povijesnim korakom u pravom smjeru", poidsjetio je Izetbegović.
- Nas trojica u Predsjedništvu složili smo se da je naš zadatak da osiguramo da se BiH nastavi kretati dalje u tom smjeru. Predsjedatelj Vijeća ministara i dvoje entitetskih premijera mjesecima su vodili intenzivne pregovore oko sadržaja agende socio-ekonomskih reformi za razdoblje 2015.-2018. Uzimajući u obzir lekcije naučene iz ranijih iskustava – naročito o potrebi poboljšanja funkcioniranja tržišta rada i struture proračunske potrošnje – dogovorili smo sveobuhvatnu Reformsku agendu, koja obećava najznačajnije preusmjeravanje naše ekonomije od vremena Daytonskog mirovnog sporazuma – od poboljšanja poslovne klime do reforme radnog zakonodavstva, od reforme zdravstvenog sustava do provedbe sveobuhvatne reforme mirovinskog sustava i efikasnije naplate poreza. Sadržaj Reformske agende napravljen je u tijesnoj suradnji s MMF-om, Svjetskom bankom i EBRD-om. Te institucije financijski podržavaju provedbu Agende, koja je, po ocjeni Europske Komisije, već dala značajne rezultate, rekao je Izetbegović.
- Jedan od tih rezultata je i znatan porast ekonomske aktivnosti. BiH je u ovom trenutku najbrže rastuća ekonomija u našoj regiji. Porast BDP-a u 2015. bio je 3,14%, što je dvostruko više u odnosu na 2014. Ove godine očekujemo da stopa rasta BDP-a ostane na 3%, s mogućnošću povećanja i na 4% u srednjoročnom razdoblju. Prihodi od neizravnih poreza su porasli za 3%. Industrijska proizvodnja povećala se za 2,2 %. Nezaposlenost je u odnosu na prošlu godinu opala za 4,4%. Napravili smo i značajne korake na približavanju EU, rekao je Izetbegović.
- Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju stupio je na snagu u ljeto 2015. U veljači 2016. moj kolega gospodin Dragan Čović predao je našu aplikaciju za članstvo u EU. U rujnu n2016. zemlje članice EU su je prihvatile kao vjerodostojnu. S radošću očekujemo da ugostimo komesara Hahna u Sarajevu 9. prosinca, kada će nam predati upitnik Europske Komisije kojim će se procijeniti naša spremnost za dobivanje statusa kandidata za članstvo. Uvjeravam vas da će ispunjavanje tog upitnika biti prioritet za sve razine vlasti u BiH, jer želimo što prije dobiti mišljenje Europske Komisije o našoj spremnosti za kandidatski status. To mišljenje pomoći će nam da spoznamo u kojoj mjeri naše institucije, zakonodavstvo i praksa odstupaju od EU standarda. Poslovni ljudi i predstavnici građanskog društva govore nam da je za njih postizanje EU standarda prioritet. Naši građani žele da kvalitet robe i usluga koje plaćaju bude dobar kao u EU. Poslovne kompanije i investitori žele pravnu sigurnost i primjenu EU standarda, što bi im olakšalo i pojednostavilo poslovanje sa EU, naglasio je Izetbegović.
Naglasio je kako ne želi prikazati ružičastu sliku današnje BiH, niti tvrditi kako je svijetla budućnost izvjesna.
- Suočeni smo s mnogim izazovima i imamo mnogo otvorenih pitanja. Politički su odnosi još uvijek jako krhki. Razina povjerenja nije zadovoljavajuća. Turbulencije se događaju bezmalo svakodnevno. Postići dosadašnji napredak nije bilo nimalo lako, a put koji je pred nama donosi još više izazova. Stoga smatram da trebamo oprezno produžiti dalje ovim putem, vodeći računa da ne ugrozimo ono što smo dosad postigli, poručio je Izetbegović.
Snažno je pozdravio odluku država članica EU da prihvate bh. aplikaciju za članstvo.
- Cijenimo također i svu podršku koju primamo od institucija EU i pojedinačnih država članica EU kako bismo ispunili uvjete koji su nam postavljeni. Ova podrška je veoma značajna – jer šalje snažnu poruku onim političkim akterima koji primaju od pojedinih trećih zemalja podršku da rade protiv naše zajedničke budućnosti u EU i NATO-u, rekao je Izetbegović.
Kad je riječ o procesu pristupanja Bosne i Hercegovine EU, rekao je kako vjeruje da je realno da u narednih 12 do 18 mjeseci ispunimo upitnik Europske Komisije te intenziviramo implementaciju Reformske agende.
Prema njegovim riječima, kroz mehanizam koordinacije usvojen ovog ljeta, sve razine vlasti u BiH, dogovorit će i usvojiti državne strategije za oblasti transporta, energije i poljoprivrede – kako bismo napokon mogli početi koristiti predpristupne fondove EU. Dodao je da čim Europska Komisija načini svoje mišljenje o bh. spremnosti za kandidatski status, radit će na tome da dobijemo kandidatski status u skladu s tim mišljenjem. Naš cilj je da to ostvarimo do kraja 2017. I na kraju, naglasio je kako postoji mogućnost da će se postići dogovor o provedbi presude Sejdić - Finci.
- Taj dogovor također bi mogao u obzir uzeti i neke legitimne primjedbe bh. Hrvata. Ali želim biti iskren s vama. Strahujem da će usprkos hitnosti, biti jako teško složiti se po ovim pitanjima – jer neophodno je pridobiti dvotrećinsku većinu u oba doma državnog parlamenta, u kojima su zastupljeni predstavnici 14 različitih političkih stranaka. Od velike bi nam pomoći bilo ukoliko provedba presude Sejdić – Finci ne bude postavljena kao tvrd uvjet na našem pristupanju EU, naglasio je Izetbegović.
- Pozivam sve u EU da oprezno nastavo ići dalje, strateški razmišljajući koji i kakav pristup će polučiti najbolje rezultate za sve nas. Moj prijedlog je da se sva ustavna pitanja razmatraju tek u okviru otvaranja poglavlja za pregovore o članstvu. Šire ustavne reforme, koje izlaze iz okvira provedbe presude Sejdić – Finci, nisu ni poželjne ni izvodljive u ovom trenutku – jer ključni politički akteri u BiH naprosto ne bi mogli postići dogovor o njihovom obimu i sadržaju. U naredne dvije godine moramo se usredotočiti na socio-ekonomske reforme, izgradnju transportne infrastrukture, reformu javne uprave i jačanje vladavine prava. To je ono što je građanima potrebno i što od nas očekuju, rekao je Izetbegović.
- Želim vas uvjeriti da mi u Bosni i Hercegovini ostajemo u potpunosti odlučni da zadržimo pozitivni zamah i nastavimo s implementacijom reformske agende u okviru našeg procesa pristupanja EU. Budućnost BiH leži čvrsto u EU. Uvjereni smo da je puna integracija u EU najbolji način za postizanje stabilnosti, sigurnosti i napretka u našoj zemlji. Sam pristupni proces je najdjelotvornije sredstvo za transformaciju naše zemlje s ciljem postizanja suvremenih demokratskih standarda i jačanje našeg ekonomskog rasta. Koliko god izazova na tom putu bilo, i na ma koliko prepreka naišli, nastavit ćemo naprijed. Za nas alternativa tome ne postoji, rekao je Izetbegović.