Multietnički inkluzivni vrtić iz Livna "Sunčani most II" ne posustaje u pružanju pomoći najranjivijoj skupini u društvu - djeci sa smetnjama u razvoju, piše Večernji list BiH.
Obuhvaćeno 30 djece
U suradnji s osnivačkom organizacijom ''Diakoniewerk'' pronalazi donatore za angažman stručnog mobilnog tima koji pruža usluge djeci s različitim poteškoćama. Projektom je obuhvaćeno 30 djece uzrasta od tri do 12 godina. Cilj je pružiti im pomoć psihologa, fizioterapeuta ili edukacijskog rehabilitatora ovisno o potrebama koje je procijenila struka, ističe odgojiteljica Aida Pivčić. - Ova stručna potpora ne pruža se samo djeci koja borave u našem vrtiću, nego i u drugim vrtićima, školama, obiteljima, na njihovoj kućnoj adresi ako udaljenost nije veća od 25 km - kazala je Pivčić. U stručnom timu tri su mlade osobe pune entuzijazma i empatije. Među njima je i dipl. fizioterapeutkinja Andrea Barać. - Na kućne adrese najviše idem ja kao fizioterapeut jer su to uglavnom djeca s većim poteškoćama u razvoju. To puno znači i djeci i roditeljima, a i oni svojom neposrednošću i čistoćom srca itekako obogate mene - kaže Barać.
Kroz radionice i kreativne igre mobilni tim pokušava riješiti probleme, a među najzastupljenijima su slaba komunikacija i emocionalna povučenost - kaže nam dipl. psihologinja Alida Jeleč. - Imamo djecu sa spektrom autizma, u skorije vrijeme, nažalost, sve je češće i pojava ekranizma zbog sveprisutne tehnologije. I takva djeca su pretežito emocionalno povučena, slabije su komunikacije i teže se društveno adaptiraju s ostalom djecom - kaže Jeleč. Stoga i preporuka roditeljima da što manje izlažu djecu malim ekranima i mobitelima. Šest mjeseci kontinuiranog rada donijelo je vidan napredak. - Ima ogromnih promjena što se tiče grafomotorike općenito, fine motorike, socijalizacije, interakcije, komunikacije. Svako dijete je specifično za sebe i svako od njih pokazuje napredak i automatski se i ti bolje osjećaš - kaže nam Tina Damjanović, mag. edukacijske rehabilitacije, a Danica Laštro, majka malog Marka, to potvrđuje: - Moj dječak Marko je očiti primjer. Rodio se i živio u Njemačkoj, a onda je uslijedila korona, jednostavno nije dobio mjesto u vrtiću. I kad smo došli tu ljetos, raspitivala sam se, dobio je mjesto u ovom vrtiću i sve je u redu. Vidim velike promjene, bio je zatvoren, nije komunicirao, nije bio socijaliziran, sad je potpuno drugo dijete - kaže Danica.
Vjetar u leđa
I to je ono što Andrei, Alidi i Tini daje, kažu, vjetar u leđa, volju da nastave jer vide da to što rade itekako ima smisla. Inače, odabir prijavljene djece obavljen je u suradnji s članovima stručnog tima, sve usluge su besplatne, a projekt traje do konca godine.