Ratna bolnica u Tolisi

Dr. Ratančić: Najteža je bila pogibija 6 djece

19.10.2018.
u 07:30

Posavski franjevci samostana u Tolisi, u vrijeme kada je gvardijan bio fra Marko Oršolić, velikodušno su na današnji dan, 19. listopada 1992., otvorili samostanska vrata ratnoj bolnici koja je značila život oraško-domaljevačkog prostora, piše Večernji list BiH.

Kroz nepune 4 godine rada kroz bolnicu su prošli veliki ljudi, ratnici, humanisti, dajući najbolje od sebe u službi nesebičnog spašavanja života jer tada je bilo zbrinuto oko 20.000 pacijenata. Time je ujedno otvoreno povijesno poglavlje zdravstva, budući da je iz te bolnice izrasla Županijska bolnica u Orašju.

- Ratna bolnica Tolisa ponos je posavskoga kraja. Koliko je bila važna neustrašivost naših branitelja, toliko je bila važna i ratna bolnica da pomogne vitezovima Posavine koji su hrabro branili svoju obitelj, svoj dom, svoju zemlju - ističe gvardijan toliškog samostana fra Mario Jurić. U ratnoj bolnici obavljeno je 520 operacija i 2150 raznih kirurških zahvata.

- Spašavali smo stotine života, liječili, njegovali ranjene i bolesne, pružali moralnu, psihološku i ljudsku potporu bojovnicima s prve linije i civilima slobodnog dijela Bosanske Posavine - ističe dr. Iljo Vukić. Kroz bolnicu je prošlo 58 vrhunskih stručnjaka iz RH. Među humanim liječnicima bez granica bio je i dr. Miroslav Ratančić, sada u Zagrebu.

- Kada sam stigao, vidio sam domoljublje, hrabrost i požrtvovnost. U bolnici smo bili 24 sata, spasili stotine života - kaže. Izdvojio je najteži trenutak od 16. kolovoza 1995. kad je u Matićima granata ubila 6 dječaka.

- Plakao sam kao i cijela bolnica. Vjerujte, kad se toga prisjetim, i danas mi je jednako teško - kaže dr. Ratančić. Mnoge od medicinskih sestara prvi su se put susrele s kirurškim instrumentima. •

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?