Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH

Energetska učinkovitost nije štednja energije, već racionalno korištenje

14.06.2024.
u 10:48

Energetska učinkovitost iznos je isplaniranih i provedenih mjera čiji je cilj korištenje minimalno moguće količine energije tako da razina udobnosti i stopa proizvodnje ostanu sačuvane. Pojednostavljeno, energetska učinkovitost znači uporabiti manju količinu energije za obavljanje istog posla.

Zgrade najveći potrošači

Energetska učinkovitost NIJE štednja energije! Jednostavno rečeno, energetska učinkovitost je korištenje manje količine energije za isti posao. Primjerice, korištenje manje energije za grijanje i hlađenje stana ili kuće, a da pri tome razina komfora i načina života bude jednaka ili slična dotadašnjoj. Energetska učinkovitost primjenjiva je u svim aspektima života - od zgrade i kuće, prometa do proizvodnje i turizma. U ovome tekstu usredotočit ćemo se, naravno, na kućanstva - zgrade i kuće. Zgrade su najveći pojedinačni potrošači energije, a time i veliki zagađivač okoliša. Naime, 42 posto energije potrošene u EU 2021. godine korišteno je u zgradama, 36 posto emisija stakleničkih plinova EU-a povezanih s energijom dolazi iz zgrada, oko 80 posto energije koja se koristi u kućanstvima u EU je za grijanje, hlađenje i toplu vodu. Zato se EU u posljednjih nekoliko godina jako usredotočio na smanjenje potrošnje energije u zgradama. Svima je jasno da će se morati smanjiti količina energije koja se troši jer to, prvenstveno, od nas zahtijeva EU regulativa, a tako će se značajnije smanjiti emisije stakleničkih plinova, što pak ima itekako veliki utjecaj na klimatske promjene.

Toplinska izolacija

Mjere energetske učinkovitosti mogu se podijeliti na nekoliko segmenata. Prvi segment su takozvane soft mjere koje može primijeniti svatko od nas u svome domu, nakon toga su mjere izoliranja objekta i potom mjere promjene tehničkih sustava i korištenja obnovljivih izvora energije. Soft mjere su mjere kojima će se zaustaviti rasipanje energije i racionalnije je koristiti. Primjerice, racionalnije postavljanje temperature za grijanje i hlađenje u svome domu, koristiti kućanske aparate u vrijeme niže tarife, racionalnije korištenje kućanskih aparata te koristiti LED rasvjetu. Nakon podizanja svijesti ukućana, idući korak je "građevinskog karaktera". Naime, tada je potrebno krenuti u investicijske mjere energetske obnove zgrada/kuća. Dva su osnovna modela, povećanje toplinske izolacije i zamjena postojećih sustava grijanja/hlađenja. Povećanje toplinske izolacije podrazumijeva izoliranje vanjskih zidova, krovova i podova te zamjenu vanjske stolarije. Toplinska izolacija zgrada smanjuje toplinske gubitke zimi, pregrijavanje prostora ljeti i štiti nosivu konstrukciju od vanjskih uvjeta i jakih temperaturnih naprezanja. Toplinski izolirana zgrada je ugodnija, produljuje joj se životni vijek i doprinosi zaštiti okoliša. Drugi je zamjena sustava grijanja/hlađenja. Riječ je o zamjeni postojećih sustava grijanja/hlađenja učinkovitijim sustavima koji koriste obnovljive izvore energije, uključujući i sustave za vlastitu proizvodnju električne energije s pomoću fotonaponskih panela. Naravno, moguće je koristiti i geotermalnu energiju, no ugrađivanje takvog sustava nije jednostavno. Međutim, u konačnici je isplativo. Naime, europska kućanstva s kombinacijom instaliranih solarnih sustava i toplinskih pumpi u 2022. godini uštedjela su do 84% na računima za kućanstvo. U usporedbi s kućama koje se zagrijavaju na plin i bez solarnih panela, kućanstva u Njemačkoj, Španjolskoj i Italiji prošle su godine uštedjela do 3700 eura.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije