EU hvali Vijeće ministara, ako BiH nastavi reforme, otvaranje pregovora moguće je i do kraja ove godine

21.07.2023.
u 16:35

Opći dojam nakon sastanka Vijeća Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) u Bruxellesu je dobar, iako je propuštena prilika da Bosna i Hercegovina i kroz zajedničku izjavu progovori, kako se to obično kaže, jednim glasom. Međutim, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac nije prihvatio donošenje bilo kakve zajedničke izjave. - Izjava je bila prihvatljiva, ne vidim razloga zašto nismo imali suglasnost jednoga člana unutar Vijeća ministara da tu izjavu usuglasimo. To je izjava koju mi među sobom usuglašavamo i s Europskom unijom. Ona ne ovisi samo o našem suglasju. Međutim, kako nije bilo razumijevanja s ove strane, mi svakako ne možemo utjecati na izjave i stavove EU koji se odnose na proces integriranja BiH – objasnila je predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto.

Zakoni, načela, smjernice

Uz sve izazove koje BiH ima kao složena zemlja, Krišto je kazala da samo dijalog, međusobno uvažavanje, konsenzus i poštivanje ustavnih nadležnosti dovode do napretka u ispunjavanju reformskih procesa. - Svjesni smo da u BiH postoji mnogo izazova, ali sve su to stvari koje prioritetno moramo riješiti, a prije svega provesti ograničene promjene Ustava, reformu izbornog zakonodavstva kako bismo proveli odluku Ustavnog suda BiH o legitimnom predstavljanju konstitutivnih naroda u institucijama koje su Ustavom namijenjene za zaštitu kolektivnih prava, odnosno u Predsjedništvu i domovima naroda, kao i da bismo proveli odluke Europskog suda za ljudska prava i otklonili svaki vid diskriminacije prema bilo kojem pojedincu – zaključila je ona. Izrazila je uvjerenje da će se i taj posao okončati u skorom vremenu, navodeći da su formirane radne skupine na izradi izbornog zakonodavstva jer je to nešto na što se ova vladajuća koalicija, odnosno parlamentarna većina, obvezala kroz potpisane smjernice i načela za uspostavu funkcioniranja zakonodavne i izvršne vlasti u BiH. Povjerenik za susjedstvo i proširenje Europske unije Olivér Várhelyi naglasio je da je EU stalo do BiH i njezina naroda. - Status zemlje kandidata BiH trebao bi nositi jasnu poruku, da je to namijenjeno narodima BiH. Izbori su pokazali i predanost naroda BiH u tom smjeru jer su izabrali političko vodstvo koje je uspjelo sastaviti novu vlast na svim razinama, usvojiti proračune brzinom koju ranije nismo vidjeli. Mislimo da su se do sada ispunili svi institucionalni preduvjeti kako bi BiH ispunila obećanje prema EU. Sada je vrijeme da isporučimo tih 14 prioriteta – smatra on. Sad je, kaže, još jasnije što je potrebno učiniti. - Status kandidata dolazi s visokom razinom očekivanja, i od EU, ali i od predstavnika javnosti u BiH. Zato sada moramo vidjeti da rezultate ostvaruje ne samo Vijeće ministara nego i Parlament jer su u pitanju jako važne odluke i prijedlozi, bilo da je riječ o integritetu pravosuđa, zakonu o sukobu interesa, borbi protiv pranja novca itd. To su sve pitanja koja su sada jako dobro sazrela za usvajanje - smatra Várhelyi, podsjećajući da u listopadu dolaze s godišnjim paketom za proširenje. - Treba još ubrzati i osnažiti napore i fokusirati se na ono što će dovesti zemlju do ostvarenja sljedećih koraka jer je europski plan jedini koji može donijeti stvarne promjene za narod, za zemlju i za poduzeća. To je plan koji donosi dugoročno blagostanje, stabilnost i sigurnost zemlji i cijeloj regiji – zaključio je on.

Usklađenost i provedba

Visoki predstavnik za vanjsku i sigurnosnu politiku i potpredsjednik Europske komisije Josep Borrell osudio je neodgovorne i secesionističke izjave, naglasivši da svi razumiju na koga se to odnosi. - Naravno, mi imamo mogućnost reakcije u slučaju da dođe do pogoršanja situacije. Imamo neke alate na raspolaganju, no nećemo ih koristiti osim ako to bude apsolutno nužno – rekao je Borell. Pohvalio je napore Vijeća ministara pod vodstvom Borjane Krišto jer je, kako dodaje, održan konstruktivan dijalog vezano za ubrzanje europskih reformi te jer je na nacionalnoj razini postignut određeni napredak. - Također cijenimo usklađivanje sigurnosne i vanjske politike s EU. Sada ste na 94 posto, što je gotovo potpuna usklađenost. Međutim, usklađenost nisu samo izjave, nije samo izražavanje želja. Usklađenost znači i djelotvorna provedba i moramo pričekati tu provedbu. U međuvremenu, isto tako, trebam zahvaliti BiH koja je pridonijela našim misijama zajedničke sigurnosne obrambene politike u inozemstvu – naglasio je on. Tu je, kako je podsjetio, i 14 ključnih prioriteta koji moraju biti ispunjeni da bi se otvorili pristupni pregovori. Također, moraju se ispuniti i preporuke iz zaključaka donesenih 12. lipnja kako bi se osigurala funkcionalna BiH.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije