S ponosom u srcu, s grčem u želucu, trncima pod kožom i suzom u oku više od 50.000 građana iz svih dijelova Hrvatske sudjelovalo je u Koloni sjećanja kojom je obilježena 21. obljetnica stradanja Vukovara i njegovih građana 1991. godine. Kolona sjećanja i ove godine krenula je iz dvorišta vukovarske bolnice te se ulicama grada heroja uputila do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata gdje su državna, županijska i gradska izaslanstva, kao i predstavnici 204. vukovarske brigade i Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata položili vijence. Preživjeli vukovarski branitelji i ove su godine predvodili Kolonu sjećanja, a na njenu čelu bio je posljednji zapovjednik obrane Vukovara Branko Borković Mladi Jastreb.
>>Markač u Vukovaru: Mi nismo ratni zločinci nego časni vojnici
Okrenuti se budućnosti
– Hvala narodu što ne zaboravlja svoje temelje. Vukovar su branili Hrvati iz svih dijelova Hrvatske i ovo je dokaz tome. Sretni smo što je i presuda u Haagu ovako završila i time potvrdila našu pravednu borbu za opstojnost. Dokazala je to i da Hrvatska nije stvorena na zločinu, no ostaje još jedan dio mrlje koji se zove teret savjesti, a to je Manolićeva komisija – rekao je Borković.
Hodajući u tišini, vukovarski su se branitelji još jednom prisjetili ratnih dana, ranjavanja i smrti suboraca i prijatelja. Bila je ovo prilika da se još jednom prisjete nestalih među kojima je sudbina mnogih nepoznata upravo od 18. studenoga, dana kada je pala obrana grada. Toga dana izdvajani su muškarci od žena. Dio ih je završio u logorima, dok se sudbina nekih ni do danas ne zna.
Vukovar je danas pohodio i cjelokupan državni vrh predvođen predsjednicima RH, Sabora i Vlade kao i brojni ministri koji su se također uključili u Kolonu sjećanja. I oni su, kao i Vukovarci 1991., pješice prošli put od bolnice do groblja, onaj isti put kojim su Vukovarci napuštali svoj grad razoren poslije višemjesečne opsade 1991. – Opet smo zajedno ovdje da se sjetimo svih stradanja Vukovara. Ovdje smo i da se sjetimo nevinih žrtava i djeci obećamo da se nikad ništa slično neće ponoviti – rekao je predsjednik Ivo Josipović. Predsjednik Sabora Josip Leko rekao je kako sažeti značenje Vukovara u jednoj izjavi nije moguće. – Dvadeset i jednu godinu nakon tragedije mogu reći da je Vukovar visoka škola hrvatske povijesti, ali i hrvatske budućnosti i tolerancije. Unatoč svim stradanjima koja su građani Vukovara prošli, valja nam gledati u budućnost – poručio je Leko. Premijer Zoran Milanović, kojemu je ovo bio prvi službeni posjet otkako je postao predsjednik Vlade, kazao je da se u Vukovaru uvijek miješaju osjećaj ponosa, tuge, a katkada i bijesa.
Procesuirati zločine
– Nakon oslobađajuće presude generalima, sada se može podvući crta pod Domovinski rat. Međutim, preostao je još jedan veliki problem, a to su zatočeni i nestali, na čemu treba ustrajati. Za njihove obitelji rat još nije završen i Vlada mora učiniti sve da pronađe način da se sazna istinu o njima – rekao je Milanović. Jedan od onih koji dobro zna što znači ratni pakao Vukovara i ministar je branitelja Predrag Matić.
– Kad god sam u Vukovaru, prožimaju me osjećaji ponosa, ali prisjećam se i svih stradalih i nestalih suboraca. Nakon presude generalima, konačno smo okončali Domovinski rat. Sada nam preostaje raditi i dalje na procesuiranju ratnih zločina, dodatno intenzivirati potragu za nestalima, ali i skrbiti o najtežim invalidima i djeci koja su ostala bez roditelja – poručio je Matić. Ovogodišnji Dani sjećanja na žrtvu Vukovara ostat će zabilježeni i po tome što su tri predsjednika, države, Sabora i Vlade, vijence na mjestu masovne grobnice polagali u tri različita termina. Josipović u popodnevnim satima dan prije, Milanović danas 13.15, a Leko u 15.30 sati.
>>Specijal Večernjeg lista Junaci Vukovara: 25 priča, 40 sudbina
>>Josipović pomogao u skupljanju novca za stipendije Vukovaraca
Preuzeto sa www.vecernji.hr