INTERVJU Ivan Musa

Hrvatsko pitanje mora se riješiti prije ulaska BiH u EU

29.03.2016.
u 07:00

Bez hrvatskih glasova, BiH ne bi bila država, gdje smo sad. Bez HVO-a ne bi bilo BiH, gdje smo sad. Izgleda da Hrvati trebaju još odvesti BiH u EU, a dio međunarodne zajednice i Bošnjaci, Hrvate istjerati iz BiH, kaže Musa

Jedina pozitivna vijest u posljednjih nekoliko godina iz BiH bilo je podnošenje zahtjeva za članstvo u Europskoj uniji koja se suočava s velikim problemima sigurnosti, unutarnje organizacije... Predsjednik HKDU-a BiH Ivan Musa u intervjuu za Večernji list BiH objašnjava kako ima ozbiljnih dvojbi glede redoslijeda poteza.

Kako gledate na napredak BiH prema EU?

- Vidljivi su napor i angažman predsjednika HNS-a i hrvatskog člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića u posljednjih godinu dana kako bi se došlo do tog čina. I mi to u HKDU BiH podržavamo. No, malo drukčije gledamo na redoslijed poteza. S obzirom na položaj Hrvata u BiH koji je katastrofalan, koji su izgubili i jednakopravnost i konstitutivnost naroda, jedni tumače kako bismo u tom procesu došli do pozicije konstitutivnosti i jednakopravnosti. Drugi je onaj koji mi zastupamo, tj. da smo protiv EU u bilo kakvom smislu dok se ne riješi pitanje Hrvata u BiH. Jer što Hrvatima u BiH znači ulazak u članstvo EU bez rješenja njihova pitanja. Apsolutno ništa. U ovakvom stanju u kojem je BiH, podijeljena na dva entiteta, srpski i bošnjački, i ulazak u EU za nas Hrvate je katastrofalan jer tek tada smo osuđeni na nestanak iz BiH. Priča da ćemo ulaskom u EU riješiti svoj problem je neodrživa. Onda su Kosovo mogli ostaviti u Srbiji pa bi Kosovarima bilo bolje da zajedno uđu u EU sa Srbijom i riješen problem. U toj budućnosti, Hrvati traženjem pune ustavne jednakopravnosti postaju “rušitelji” ustavnog poretka. U tom slučaju mi postajemo Katalonci ili Baski. Blago rečeno - Baski. To je stajalište HKDU-a BiH izrečeno još 2008. godine.

No, rekli ste da podržavate predaju zahtjeva za članstvo?!

- Sam taj čin podržavamo i izniman trud predsjednika HNS-a. Međutim, želimo reći što nas Hrvate na tom putu čeka. Bez hrvatskih glasova, BiH ne bi bila država, gdje smo sad. Bez HVO-a ne bi bilo BiH, gdje smo sad. Izgleda da Hrvati trebaju još odvesti BiH u EU, a dio međunarodne zajednice i Bošnjaci, Hrvate istjerati iz BiH.

Primiču se lokalni izbori. Odvojeno ili zajedno s HNS-om?

- HKDU BiH je članica HNS-a i u okviru tog političkog projekta nastojimo djelovati. To se odnosi i na poziciju stranke za predstojeće lokalne izbore. Poštovat ćemo dogovore unutar HNS-a o zajedničkom nastupu, tamo gdje je to nužno. Općinske organizacije stranke imaju ovlasti same procijeniti situaciju i odlučiti o samostalnom izlasku na izbore ili, pak, o koaliranju, s tim da njihove odluke verificira Senat stranke. Mi u HKDU-u BiH smatramo kako izbori u BiH, koje zovu i demokratskim, nemaju nikakva smisla kad su u pitanju Hrvati. Hrvati uvijek pred izbore strepe hoće li Bošnjaci u Federaciji izabrati nekog “Sejdu”. Svjedoci smo toga i poslije Komšića. To se pokušalo i na prošlim općim izborima s Komšićem 2, ali se umiješao netko drugi i pokvario im plan, a sada je nagrada - u zatvor - Radončić.

Aktualna je priča o izmjeni Izbornog zakona.

- Izbori za Hrvate u BiH su zamka oko koje će se stalno upetljavati u paukovu mrežu. Nečiji izbor ima važnost samo za njega, ali ne i za narod. Sasvim je sigurno da će trebati više odlučnosti u okviru HNS-a, iako ovo do sada smatramo iznimnim uspjehom kako bismo otvorili hrvatsko pitanje u BiH. Proći će i ove predstojeće dvije i pol godine i što onda? Eto, nismo mogli... Jedan od koraka je suglasje unutar HNS-a, opći poziv Hrvatima da se ne izlazi na izbore i to je demokratski izbor te smo svjesni kako je to teško postići, ali... Svakako da je tu političko suglasje teško postići, poglavito u političkom kaosu kakav je na djelu u BiH i to može biti poticaj da se na političkoj sceni jave novi politički trgovci koji trguju svojim mandatima, neovisno o poziciji stranke. Oni, dakle, ne gledaju svoje osvojene glasove kao znak odgovornosti, nego kao mogućnost dobre trgovine. Nažalost, to smo vidjeli, i to je bitno oslabilo političku poziciju Hrvata. Mi smo zagovornici HNS-a i od tog ne odustajemo, ali pojedinci u Glavnom vijeću moraju se mnogo više posvetiti radu u okviru HNS-a. Imam osjećaj da od općih izbora stagnira rad u Glavnom vijeću HNS-a. I taj dio se mora promijeniti, što bi u konačnici i dovelo do općeg suglasja unutar HNS-a.

Grad Mostar. Hrvatska strana zagovara jedinstven grad, SDA je ili za zadržavanje sadašnjeg stanja ili, pak, za podjelu. Hoće li biti izbora?

- O Mostaru je dosta toga rečeno, ali su zanimljive izjave onih koji su i doveli do sadašnjeg stanja, a među njima je visoki predstavnik u BiH. Nedavno smo imali priliku čitati kako taj isti kaže da građani Mostara trebaju plakati. Ma, vidi ti, molim te, tog cinizma. Treba li podsjećati da je iz njegova ureda nametnut taj neustavni Statut grada, da su od gradonačelnika napravili Raffija Gregoriana i sad bismo mi trebali plakati. Pa taj ured je jednostrano napravio da Hrvati poslije međunarodnog ugovora, Washingtonskog i Daytonskog, prestanu biti bilo kakav politički čimbenik, odnosno podijelili su BiH na bošnjački i srpski dio. Ne, Inzko, mi ćemo pjevati kad napustite BiH sa svojim uredom. S druge strane, najnoviji prijedlog SDA je podjela grada u skladu s ratnim planom. Pitam se otkud onda protivljenje federalnoj jedinici s hrvatskom većinom, s teritorijalnim diskontinuitetom te federalne jedinice. Kod bošnjačke je politike - daj mi i ovce i novce.

Kako ocjenjujete odnos Zagreba prema bh. Hrvatima?

- Od odlaska Mesića s trona, politički gledano, Hrvati u BiH su u mnogo povoljnijem odnosu sa Zagrebom. Uloženo je dosta truda kako bi se ta slika, položaja Hrvata u BiH, približio i Vladi RH i Pantovčaku. I tu smo uspjeli preko HNS-a. Dolaskom predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović i uspostavom nove vlade, sasvim sigurno bi ti odnosi trebali biti mnogo bliži. No, tu nije kraj za naše muke. Bar po našem viđenju. A zašto to kažem. Iz jednostavnog razloga što je odnedavno za jednog od savjetnika predsjednice RH imenovan Mate Granić. Vrlo negativna osoba za Hrvate u BiH. U izbornoj kampanji za izbore 2006. on je bio s navodno hrvatskom političkom opcijom u BiH, bavio se i zemljopisnim crtanjem karata, pogubnih za Hrvate u BiH, spajanjem Posavske županije s Tuzlanskom, da Bošnjaci trebaju dobiti izlaz na more itd. Katastrofa. Same nebuloze. Njegovo upletanje u pitanje Hrvata u BiH neće nama ništa dobro donijeti. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije