pronalazak neeksplodiranih minskoeksplozivnih sredstava

I Hrvatska pomogla u razminiranju Zračne luke Željava kod Bihaća

21.04.2024.
u 20:25

Na lokaciji nekadašnje vojne Zračne luke Željava nadomak Bihaća već mjesecima se odvija proces pronalaska neeksplodiranih minskoeksplozivnih sredstava iz proteklog rata i njihova uništavanja. Ovaj posao je započet u prošloj godini i, prema riječima Aladina Bajraktarevića, šefa Regionalnog ureda BHMAC-a u Bihaću, koji je realizator projekta, očekuje se da sve aktivnosti budu okončane do kraja listopada ove godine, pišu Nezavisne novine.

- Do sada smo na ovom prostoru pronašli oko 120 različitih vrsta minskoeksplozivnih sredstava, a razminiranje provode deminerski timovi Oružanih snaga Bosne i Hercegovine - istaknuo je Bajraktarević. Razminiranjem je obuhvaćen prostor od oko dva milijuna četvornih metara teritorija zračne luke koji se nalazi na području BiH. Razminiranje ovog područja posebno je značajno s aspekta sigurnosti građana te realizacije turističkih i gospodarskih planova, a treba istaknuti kako je Republika Hrvatska u proteklim godinama obavila razminiranje prostora zračne luke na njihovu teritoriju. Prostor nekadašnjeg vojnog aerodroma, koji je već punih 30 godina prepušten propadanju i zubu vremena, u posljednje dvije godine oživljavaju članovi Aerokluba “Željava” nakon što im je Vlada Federacije BiH dala na korištenje tu lokaciju na razdoblje od deset godina, a namjera članova ovoga kluba je uspostaviti letjelište za sportske potrebe. U međuvremenu očistili su dobar dio poletno-sletnih staza koje je bilo okovalo raslinje, a pokrenuto je i saniranje dijelova piste koji su u međuvremenu propali.

Namjera članova kluba je da u budućnosti prilagode prostor za sve vrste sportskog letenja koje uključuje male avione i jedrilice te padobranstvo. Također, žele privući potencijalne turiste koje zanimaju povijest i tajne koje krije nekadašnja vojna Zračna luka Željava, čiji je najveći dio skriven u njedrima planine Plješevice. Na ovakav način mogla bi se upotpuniti turistička ponuda Bihaća, koja uključuje Nacionalni park Una i druge sadržaje. Ovaj nekadašnji vojni kompleks bio je najskuplji projekt bivše Jugoslavije i jedna od najvećih podzemnih vojnih baza u Europi, a gradio se punih 13 godina. Gradnja je započela 1955., a završila je 1968. godine, od kada ga je koristila Jugoslavenska narodna armija. Grandiozni podzemni kompleksi izgrađeni su u utrobi Plješevice, a veći dio tunela i prostorija uništen je i zarušen početkom rata u Jugoslaviji.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije