OPASNO

Igra gušenja, “krvavi novčić”, čekanje auta ležeći na cesti, iskakanje iz tramvaja u vožnji… samo su neki od izazova

20.05.2023.
u 16:12

Aleksandar Ristić upozorio je kako je multisektorski tim škole u Stanarima proveo istraživanje i utvrdio da je 76 posto učenika u predmetnoj nastavi koji imaju društvenu mrežu TikTok sudjelovalo u jednom od izazova

Unatoč inicijativama da se aplikacija TikTok zabrani korisnicima mlađima od 18 godina te činjenici da se smatra opasnom za djecu, maloljetnici u Bosni i Hercegovini još uvijek bez problema mogu koristiti tu društvenu mrežu koja im, kako se pokazuje u praksi, postaje nepresušan izvor izazova koji mogu biti kobni.

Brojne opasnosti

Trendovi s ove mreže do sada su prouzročili brojne nesreće, poput požara, sljepoće, pa i smrti maloljetnika. U posljednje vrijeme aktualan je trend ozljeđivanja kovanicama zbog kojeg je prije nekoliko dana osam učenika osmog razreda u Tesliću zatražilo liječničku pomoć. Riječ je o tzv. igri “krvavi novčić” koja se rapidno širi među školarcima, upozorila je jedna prosvjetna djelatnica apelirajući na roditelje da obrate pozornost. Igri su skloniji dječaci nižih razreda, a zovu je i “krvavi petak”. Izvodi se tako da dijete svom snagom stiska šaku na metalnom novčiću sve dok ne poteče krv. Nastavlja s “igrom” sve dok krv ne poteče jako i dok se ne napravi rana iznad svakog prsta. Iako ih bez sumnje ovakva “igra” ozljeđuje i boli, oni koji je “igraju” trude se da se taj bol ne primijeti. Nerijetko se djeca i tinejdžeri snimaju dok rade taj izazov i snimke objavljuju upravo na TikToku. Ravnatelj Osnovne škole “Desanka Maksimović” iz Stanara Aleksandar Ristić upozorio je da se fizičko nasilje preselilo na internet i društvene mreže, takozvano cyber-nasilje, i da je multisektorski tim ove škole proveo istraživanje te utvrdio da je 76 posto učenika u predmetnoj nastavi koji imaju društvenu mrežu TikTok sudjelovalo u jednom od izazova. Ovo nije jedini opasan izazov među djecom u Hercegovini. Nedavno je objavljeno kako se, nesvjesni opasnosti koje vrebaju, školarci natječu tko će izdržati dulje da mu automobil priđe bliže dok leži na cesti. Odnosno, tko će se brže uspjeti izmaknuti neposredno uoči dolaska automobila. Na tu pojavu upozorio je jedan od roditelja koji se sam našao u ulozi vozača dok su se djeca iskušavala u tom izazovu. Naime, skupina dječaka od desetak-dvanaest godina proteklih je dana, ležeći na cesti i čekajući automobile, “iskušavala sreću” na Rondou. Dovoljna je samo sekunda nepažnje vozača, malo brža vožnja, mobitel ili nedovoljna brzina djeteta da se ustane da dođe do teške tragedije. Iako se trenutačno u Mostaru ovaj izazov širi među dječacima, stručnjaci kažu kako je riječ o nečemu što je jednako popularno i među djevojčicama i dječacima, a u regiji se prvi put o tome pisalo kada je zbog sličnog izazova dijete u Rijeci umalo izgubilo život. Krajem prošle godine objavljena je informacija da je skupina desetogodišnjaka silovala vršnjaka u Gračanici zbog objave na TikToku. Prije nekoliko dana uočena je zastrašujuća snimka koju je jedan dječak objavio na TikToku, na kojoj se vidi kako se s drugim dječakom zakačio za stražnji dio tramvaja, a zatim i skočio s njega u pokretu. Zastrašujućim izazovima, uz djecu, skloni su i odrasli željni pozornosti i lajkova na navedenim društvenim mrežama. Zbog činjenice da određen broj turista iz želje za većim brojem lajkova na navedenoj društvenoj mreži poseže za skokom sa Starog mosta u Mostaru, što je amaterima gotovo uvijek siguran put u smrt, pokrenuta je inicijativa o zabrani.

Uvode se zabrane

Nakon što je iz MUP-a HNŽ-a potvrđeno da je 31. siječnja ove godine u večernjim satima sa Starog mosta skočio kineski državljanin koji je nekoliko dana ranije u Sarajevu po snijegu hodao polugol, u gradu na Neretvi pokrenuta je rasprava o zabrani ovakvih “pothvata”. Upućena je inicijativa da Grad Mostar zabrani ekshibicionistima amaterske skokove sa Starog mosta. Inicijativa je stigla od predsjednika županijskog odbora Platforme za progres “Neretva” Aldina Džine. Naglasio je kako “drugu godinu zaredom podcjenjivanje težine skoka sa Starog mosta u Mostaru, hladnoću, brzinu i vodostaj rijeke Neretve za rezultat ima gubitak ljudskih života ili trajne tjelesne ozljede: - Nakon posljednjeg slučaja nestanka tijela stranog državljanina Kine, i više je nego jasno da su skokovi sa Starog mosta zahtjevan, opasan i rizičan pothvat koji neupućeni skakači najčešće podcjenjuju. Pojavom društvenih mreža i željom za popularnošću ova pojava je, kako je naglasio Džino, još učestalija, ističući kako je nečiji život vrjedniji od milijun pregleda na TokToku. U Italiji je ova društvena mreža zabranjena 2021. godine nakon smrti desetogodišnje djevojčice koja je sudjelovala u TikTok izazovu pod nazivom “blackout”. Riječ je o izazovu gušenja, odnosno padanja u nesvijest, koji već dulje kruži internetom, a sastoji se u tome da si sudionici namjerno prekidaju dotok kisika, pokušavajući izazvati osjećaj koji čovjek doživi neposredno pred smrt, odnosno pred gubitak svijesti. 

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije