Budući da je jednostavna za pripremu, brzo zasiti, a obožavaju je i djeca, tjestenina je u mnogim kuhinjama neizostavna kao prilog ili kao cjeloviti obrok. Ipak, čini se da većina ljudi u pripremi ponavlja iste greške.
Prema kulinarskom portalu Taste.com, ovo su najčešće pogreške pa obratite pažnju na njih ako želite da i doma tjestenina bude kao iz talijanskog restorana…
Nemojte je prekuhati
Trebala bi biti ‘blago čvrsta’ i lako se žvakati te posvuda imati ujednačenu boje. Zato ju provjerite minutu prije nego istekne preporučeno vrijeme kuhanja, a nikad nemojte to vrijeme prekoračiti da ne postane kašasta.
Pazite na omjer tjestenine i vode
Tjestenini dok se kuha treba puno prostora za širenje pa vam treba veća posuda ili lonac, a u njemu se neće ni lijepiti u kipućoj vodi. Također, trebali biste ju redovito miješati.
Nemojte dodavati maslinovo ulje u vodu
Iako je zdravo i dobro u mnogim jelima, nemojte tjestenini dok se kuha dodavati maslinovo ulje. Slijepit će je i na njoj stvoriti sloj koji sprečava da se umaci sjedine s tijestom.
Nemojte baciti vodu
Obavezno posolite vodu za tjesteninu čim proključa, a dodavanje malo vode od tjestenine u umake pomaže da se razrijedi ako je potrebno. Također, pojačava okus bez dodavanja soli.
Nemojte je ispirati
Isprat ćete okus tjestenine, a izgubit ćete i dio škroba koji pomaže u vezivanju umaka s tjesteninom.
Izaberite pravi umak
Špageti dobro idu uz bolognese, a slažu se i s kremastim umacima. Kratka tjestenina u obliku cijevi najbolje se slaže s umacima od povrća.
Nemojte pretjerivati s umakom
Pokušajte da tjestenina bude ‘premazana’ umakom, a ne da se utapa u njemu: Ocijeđenu tjesteninu stavite u veliku tavu, a zatim polako dodajte i umak.
Carbonaru kuhajte na nižoj temperaturi
Jeste li ikada napravili carbonaru koja podsjeća na kajganu? To se događa kad je temperatura na kojoj se kuha previsoka.
Nemojte prekuhati tjesteninu za pečenje
Skuhajte tjesteninu do pola, samo nekoliko minuta. Nastavit će se kuhati u pećnici.