generalni direktor BHRT-a

Karamehmedović: Čim se problem riješi dajem mandat na raspolaganje, jedino rješenje je ono po zakonu!

Belmin Karamehmedović
BHRT
27.05.2024.
u 21:32

I drugi mediji se bave problemima koje proživljava Radiotelevizija Bosne i Hercegovine. Članovi Samostalnog sindikata radnika BHRT-a najavljuju prosvjede upozorenja za utorak, a potom i korištenje svih zakonskih sredstava za ostvarivanje svojih prava. S druge strane, nema dogovora o tome kako pronaći model da se sredstva između entitetskih i državne televizije napokon prenose po zakonu.

Tim povodom, u emisiji televizije N1, gostovali su generalni direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović i njegov kolega s FTV-a Džemal Šabić.

U početku emisije, Karamehmedović je ispričao kako stvari stoje: “Mi smo tužili RTRS za svaku marku koju su nam dužni. Pokušali smo pronaći rješenje u dogovoru sa Elektroprivredom BiH. Novac prikupljen je polagan na račun FTV-a što nije u skladu sa zakonom, zakon predviđa jedinstveni račun. Za svo to vrijeme, RTV FBiH je prebacivala 50 posto pripadajuće takse kako zakon definira. Drugih 50 posto su zadržavali na svom računu i trošili iako prema ugovoru treba biti raspoređena u skladu sa zakonom. To je s jedne strane razumljivo jer ni RTRS ne prebacuje sredstva, ali to je bio način da pokušamo spasiti ova dva javna servisa“, kazao je generalni direktor BHRT-a pa dodao:

“Kada je prošlo šest godina i kada smo napravili računicu, došli smo do saznanja da je za šest godina višak prihoda u RTRS-u gotovo 57 milijuna KM, RTV 22 milijuna KM, a minus BHRT-a je 79 milijuna KM. Naš prijedlog je bio da vidimo kako da pomognemo, dok ne vidimo što s RTRS-om, bili smo i s njima na sastanku. Naš prijedlog je bio da probamo sredstva prikupljena rasporediti između sebe, a računovodstveno smanjiti dug RTRS-a prema oba servisa”, istaknuo je Karamehmedović, prenosi BHRT.

Na to je Šabić pričao uopćeno ne dotičući se suštine problema: 

“Ne mogu shvatiti logiku, sjedili smo i prethodna dva mjeseca, problem počinje kada Uprava BHRT-a prekida samoinicijativno ugovor koji je trajao do 31.12. Nas se pokušava nagovoriti da promijenimo okolnosti koje se tiču Zakonom definirani način prikupljanja takse. Ugovor je zajednički egzistirao. Stvari su potpuno nelogične i dolazi do pucanja kada je riječ o logici u poslovnom svijetu“, ispričao je Šabić i dodao: “Imamo pravo zadužiti RTRS i tužiti ih, na teritoriji FBiH mi ne možemo mijenjati zakon dogovorom nas dvojice. To je protuzakonito. Ne možete dogovoriti da je PDV između dva subjekta 14 posto, on je 17 posto u svakom segmetnu poslovanja”.

Karamehmedović je kazao i kako je BHRT predložio prelazno rješenje koje je u skladu sa zakonom.

“Od ukupno 371 milijuna od 2017. do danas, po zakonu bi pola trebalo pripasti BHRT-u. Nezakonit je način naplate takse da se FTV-u uplaćuju sredstva. Mi smo predložili prelazno rješenje koje je u skladu sa zakonom, dok ne vidimo šta ćemo sa tih 25 posto RTRS-a, da vidimo kako mi da podijelimo novac”.

Šabić se potom poetski osvrnuo na ozbiljan problem izbjegavajući suštinu samog problema: “Povukli ste stvari kako bi kazao Štulić – Ravno do dna. Nudio sam vam niz sporazuma internih između dvije kuće u kojima ćete dobiti više sredstava nego vam pripada da bismo pomogli ljudima s BHRT-a".

Karamehmedović se, pak, držao slova zakona: “Što je interes radnika, da iz mjeseca u mjesec tonemo? Da omogućimo FTV-u i dalje skuplja 50 posto? Hoću da dobijemo svoj novac koji smo zaradili. FTV hoće da mi dobijemo 50 posto i oni također 50 posto, to po zakonu ne može”, dodao je i poručio: “Novac je prebacivan na račun FTV, to nije po zakonu”.

Karamehmedović je je poručio i to kako se na Javnom servisu vodi kampanja protiv BHRT-a, te je kazao da je spreman predati svoj mandat čim se ovaj problem riješi.

“Vodi se kampanja na javnom servisu, ovi ljudi nas streljaju svaku noć u dnevniku. Rekli su da mi s Dodikom rušimo državu. Ja sam cijeli rat proveo ovdje, predsjednik mog UO, njegov sin i otac su ubijeni u genocidu. Nas se proglašava suradnicima Dodika na rušenju BHRT-a. Kolega neka kaže gdje je bio za vrijeme rata!? Oni vrše ucjene. Usluge smo uskratili nakon što smo upozorili četiri puta da ne možemo raditi za džaba. Ništa nismo pogriješili, tjera nas se da pristanemo ići u dubiozu. Evo, ja sad javno govorim, čim riješimo ovaj problem ja svoj mandat stavljam na raspolaganje. Jedino rješenje je 50/ 25/ 25, po zakonu. Ne možemo dozvoliti dubiozu od 80 milijuna KM”.

Šabić je uzvratio riječima da problem može biti riješen večeras ali na način da se potpiše ugovor koji nije zakonit. Karamehmedović je to odbio uz obrazloženje da ugovor nije zakonit. Podsjetimo, FTV već godinama nema po zakonu imenovan Upravni odbor i rukovodstvo te medijske kuće. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?