- Nastavniku Nedimu Osmanoviću (38) predstoji dulji oporavak. Još je u bolnici, u desnoj strani tijela vratio mu se osjećaj ruke i noge, ali lijeva noga i ruka mu trnu - rekao je za Faktor Jasmin Čobo, tajnik Osnovne škole "Lukavac Grad". Nastavnika engleskog jezika 14. lipnja ove godine u hodniku škole upucao je u vrat bivši učenik (13) nanijevši mu ozljede opasne za život. Motiv napada, kako se moglo čuti, bio je taj što je dječak prebačen iz škole "Lukavac Grad" u školu "Lukavac Mjesto". Prema neslužbenim informacijama, to je već bila četvrta škola u koju je dječak prebačen jer je i prije imao problematično ponašanje, uključujući i vršnjačko nasilje. Dječak je ranije, nakon provedene procedure, trebao biti smješten u odgojni centar. To se, međutim, nije dogodilo jer otac nije za to dao suglasnost. Slučaj u BiH dogodio se tek mjesec dana nakon tragedije u Beogradu u kojoj je Kosta. K. (13) ubio osmero djece i radnika osiguranja, dok su šestero djece i jedan nastavnik iz škole ranjeni. Djevojčica, koja je bila teško ranjena, preminula je desetak dana poslije i postala deseta žrtva pucnjave. Događaji su ovo koji su potresli, ali i zabrinuli javnost koja traži da se nešto poduzme da se takvo što ne ponovi, piše portal Večernjeg lista BiH. Takvo što može se dogoditi bilo gdje i bilo kada te je nužno poduzeti mjere kako bi se tragedije spriječile.
Konkretni potezi
U Tuzlanskoj županiji, u kojoj je došlo do ranjavanja nastavnika, odlučni su poduzeti konkretne mjere. Nadležni su pristupili izmjenama zakona u Tuzlanskoj županiji. Među ostalim, kazne za roditelje učenika nedoličnog ponašanja iznosit će do 1500 KM. Naime, u cilju stvaranja preduvjeta za što sigurniji boravak učenika u školama u TŽ-u tamošnja Vlada utvrdila je prijedloge zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju i Zakona o srednjem obrazovanju i odgoju. - Ovim izmjenama stvaraju se pravne osnove za donošenje i drugih propisa kojima će se regulirati ponašanje učenika tijekom školovanja te ponašanje roditelja vezano uz suradnju sa školom u cilju prepoznavanja, prevencije i/ili sprječavanja neprihvatljivog asocijalnog ponašanja učenika - naveli su iz Vlade TŽ-a. Kako su objasnili, izmjene predviđaju i odgovarajuće kaznene odredbe, kao i potrebu stvaranja osnova za osiguranje i provođenje odgovarajućeg tehničkog i fizičkog osiguranja u školama. - Izmjene i dopune predviđaju i skoro donošenje drugog propisa koji će urediti kućni red u školi te obvezu roditelja da osiguraju da se dijete tijekom trajanja obveznog obrazovanja u školi pridržava načela i pravila koja će taj propis definirati. Ovim izmjenama definiraju se kazne od 500 do 1500 KM kao sankcija za roditelje koji ne postupaju u skladu s propisanim obvezama - naglasili su iz Vlade TŽ-a, prenosi Večernji list. Imajući u vidu nužnost hitnog postupanja, prijedlozi zakona upućeni su u skupštinsku proceduru po hitnom postupku.
Zakazali roditelji
Potez vladajućih u Tuzlanskoj županiji svakako je pohvalan primjer koji bi trebali slijediti i drugi jer sve je veći problem nedolično ponašanje maloljetnika kako u školi tako i na javnim mjestima. Prevencija, a ne naknadna pamet, ključni je zadatak svih institucija koje se trebaju baviti stanjem u obrazovanju, nasiljem, maloljetničkom delinkvencijom, a, nažalost, i zločinima koje počine maloljetnici. Problem nije samo obrazovni i odgojni već i društveni te zahtijeva širu zajednicu, a prije svega obitelj. Zastupnik u PS BiH Midhat Čaušević, među ostalim, kazao je kako roditeljima jasno i precizno treba stavljati do znanja da su odgovorni za svoju djecu. Roditelji su postali slabašni u obavljanju svoje roditeljske uloge. Linija manjeg otpora sve je prisutnija kao odgojna metoda. Nedostatak komunikacije je evidentan, a posljedica je otuđenje koje vodi k devijantnom ponašanju.