Možda izgleda pristojnije zaustaviti kihanje u javnosti, ali to nikako nije dobro za zdravlje. Dok kijamo, vazduh kroz naše nozdrve leti brzinom do 160 kilometara na sat.
Stopiranjem ili sputavanjem kihanja sav pritisak seli se u uši gdje može dovesti do oštećenja, na primjer, pucanja bubne opne. Može uzrokovati gubitak sluha i vrtoglavicu koja neće brzo prestati.
Stradati mogu i kapilari u očima, odnosno mogu pući zbog pritiska, a događa se i da se ošteti dijafragma. Jači nalet pa stopiranje kijanja potencijalna je opasnost od povrede vrata, kao i svježe rane kod ljudi koji su nedavno operisali sinuse. U najgorem slučaju dolazi do pucanja žile u mozgu i moždanog udara, što može biti smrtonosno.
Zato ako vam dođe da kihnete u javnosti, ne sramite se jer cijena koju možete platiti nije vrijedna toga. Umjesto suzdržavanja, stavite maramicu na nos i kinite "kao čovjek". Ne stignete li da izvadite maramicu, nos i usta pokrijte podlakticom ili lijevim dlanom - tako ćete moći da se rukujete ako bude kasnije potrebno.
Kihanje se ne smije sputavati, može izazvati moždani udar
Način kihanja razlikuje se kod kuće ili na poslovnom sastanku, odnosno može biti opušteno ili suzdržano.
Još nema komentara
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.