Predstavnici stranaka koje čine koaliciju na državnoj razini razgovarali su danas u Istočnom Sarajevu o raspodjeli pozicija u državnim institucijama nakon što su dogovorili pozicije u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine.
Kako je novinarima nakon sastanka kazao predsjednik Naroda i Pravde Elmedin Konaković koji je predložen za državnog ministra vanjskih poslova BiH, u pitanju je prirodan proces o kojem su razgovarali u dobroj i konstruktivnoj atmosferi.
- Razgovarali smo o ključnim pozicijama u sustavu njih oko 18 u kojima su istekli mandati čelnim ljudima. U pet od šest institucija u sektoru sigurnosti na čelu su ljudi čiji su mandati davno istekli. Oni su odgovorni više svojim političkim šefovima nego institucijama BiH što oslikava potrebu da se ova stvar brzo rješava - dodao je Konaković.
On tvrdi da su se danas dogovorili da odmah po okončanju formiranja Vijeća ministara BiH, što se, kaže, očekuje u posljednjim danima siječnja kada bi trebala biti sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, krenuti u brzu implementaciju i na čelo institucija dovesti stručne ljude.
Na sastanku su bili još i predsjednik Naše stranke Edin Forto koji je kandidat za ministra prometa i komunikacija, a uime Saveza neovisnih socijaldemokrata (SNSD) predsjedateljica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i kandidat za ministra financija i trezora Zoran Tegeltija kao i Nenad Nešić lider Demokratskog narodnog saveza (DNS) i kandidat za ministra sigurnosti BiH.
Uime Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) na sastanku je bila predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, a uime Socijaldemokratske partije (SDP) na susretu su bili Elvir Karajbić i Nerin Dizdar.
Prema dogovoru koalicijskih partnera Zukan Helez (SDP) trebao bi biti ministar obrane, Staša Košarac (SNSD) ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, Davor Bunoza (HDZ) ministar pravde, Dubravka Bošnjak (HDZ) ministrica civilnih poslova i Sevlid Hurtić kao prijedlog Pokreta za državu iz Republike Srpske ministar za ljudska prava i izbjeglice.
Samo tako bih triba nagradit ljude unutar vlasti od 3milion stanovnika barem pola nek radi u politiki.a sto smo se Onda borili I raselili