Predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto razgovarala je danas, nakon održanog panela lidera “Zapadni Balkan: Proširenje”, s predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom o europskom putu Bosne i Hercegovine.
Krišto je zahvalila predsjedniku Michelu i Europskom vijeću na kontinuiranoj potpori Bosni i Hercegovini. Dodala je kako je to dodatni poticaj za ubrzanje reformskih procesa na putu ka članstvu u EU, priopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Naglasila je kako ispunjenje uvjeta iz Mišljenja Europske komisije ostaje u fokusu rada Vijeća ministara BiH u narednom razdoblju, te da su mnogi koraci u tom pravcu već učinjeni. Naglasila je važnost što hitnijeg otvaranja pregovaračkog procesa, a najkasnije do kraja 2023. godine, Bosne i Hercegovine s Europskom unijom.
Također, istaknula je kako je u cilju stabilnosti i jačanja demokracije i vladavine prava u BiH nužno pristupiti ograničenoj promjeni Ustava BiH i cjelokupnoj izbornog zakonodavstva na način da se osigura stvarna ustavna jednakopravnosti sva tri konstitutivna naroda, kao i otkloni diskriminacija prema drugim građanima BiH. Radi toga je nužno izvršiti implementaciju Odluke Ustavnog suda BiH o legitimnom predstavljanju konstitutivnih naroda na svim administrativno-političkim razinama, kao i implementaciju svih presuda Europskog suda za ljudska prava.
Na sastanku je razgovarano i o poduzetim koracima na reformi zakona.
Krišto je istaknula da je Vijeće ministara BiH usvojilo i uputilo Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje Zakon o slobodi pristupa informacijama na razini institucija BiH, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o ombudsmanu za ljudska prava BiH, Prijedlog zakona o organizaciji tržišta vina u Bosni i Hercegovini u novom tekstu, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima, kao i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužiteljskom Vijeću BiH.
Istaknula je kako je Prijedlog zakona o sudovima BiH, čije je usvajanje dogovoreno na političkoj razini, trenutno na usuglašavanju.
Izrazila je nadu da će navedeni zakoni biti usvojeni u Parlamentarnoj skupštini BiH, čime bi naša zemlja učinila veliki iskorak ka EU, navodi se u priopćenju iz Vijeća ministara BiH.