pripazite

Liječnici tvrde: Ovaj simptom mogao bi ukazivati na novu varijantu covida

maska
Foto: Armin Durgut/PIXSELL
1/2
03.05.2024.
u 21:37

Kao što smo vidjeli prethodnih godina, toplije vrijeme koje prati proljeće ne donosi uvijek značajno zatišje u slučajevima covida kao što je slučaj sa sezonskim bolestima poput gripe. Nedavna pojava nove dominantne mutacije virusa COVID-19 mogla bi dovesti do ponovnog porasta slučajeva tijekom ljeta.

Iako je još prerano za predviđanja stručnjaka, povećane infekcije covidom mogle bi biti na pomolu jer nova varijanta, nazvana KP.2, preuzima ulogu najistaknutijeg soja, prema projekcijama CDC-a (Centri za kontrolu i prevenciju bolesti), piše The Healthy.

JN.1 bio je dominantan soj nekoliko mjeseci, brzo istisnuvši sve ostale sojeve zbog svoje prenosivosti. Iako je JN.1 bio visoko prenosiv, općenito je uzrokovao blažu bolest, s prethodnim infekcijama i cjepivima koja su sprječavala ozbiljne ishode u usporedbi s drugim sojevima, prenosi televizija N1.

Stručnjaci objašnjavaju da je KP.2 evoluirao iz JN.1 i nosi dvije mutacije proteina šiljaka koje bi mogle izazvati zabrinutost. Covid je poznat po svojim čestim mutacijama koje mu mogu pomoći da izbjegne imunitet i nastavi zaraziti ljude.

Trenutno, iako rano, istraživanje o KP.2 sugerira da će se na neki način ponašati slično JN.1. Činjenica da je postao poznat dodatno podupire da će biti visoko prenosiv, poput JN.1.

Preliminarna istraživanja sugeriraju da bi KP.2 mogao imati neku sposobnost izbjegavanja imuniteta koji često osiguravaju cjepiva i prethodne infekcije. Međutim, budući da je to mutacija JN.1, cjepiva dizajnirana za JN.1 će vjerojatno pružiti određenu razinu zaštite od njega.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) primjećuje u svom ažuriranju o poboljšanju budućih cjepiva da se KP.2 “brzo širi u više regija od travnja 2024.” Organizacija dodaje da “potencijalni utjecaj na javno zdravlje novonastalih (npr. KP.2) i budućih varijanti ostaje nepoznat.”

Simptomi koji mogu značiti novu infekciju covidom

Dok se ova nova varijanta proučava, ako se razbolite, iako ste prije imali COVID ili ste bili cijepljeni, pripazite na sljedeće simptome, prema CDC-u:

– Vrućica ili zimica
– Kašalj
– Kratkoća daha ili otežano disanje
– Umor

– Bolovi u mišićima ili tijelu
– Glavobolja
– Novi gubitak okusa ili mirisa
– Grlobolja

– Začepljenost ili curenje nosa
– Mučnina ili povraćanje
– Proljev

Istraživanja dosljedno pokazuju da je najbolji način da spriječite novu infekciju covidom da ostanete u tijeku s cijepljenjem. Vaš status cijepljenja ovisi o vašoj dobi i prethodnim cijepljenjima. Prema smjernicama CDC-a, osobe u dobi od pet do 64 godine trebale su primiti jednu dozu ažuriranog cjepiva, dok su osobe od 65 ili više trebale primiti dvije doze. Svatko s kompromitiranim imunološkim sustavom trebao bi se posavjetovati s liječnikom kako bi razgovarao o odgovarajućem cijepljenju.

Kao i uvijek, ključno je usredotočiti se na sprječavanje širenja novih infekcija, uključujući često pranje ruku i držanje podalje od drugih kada ste bolesni. Iako smjernice CDC-a kažu da ljudi više nisu dužni izolirati se s covid infekcijom, trebali bi ostati kod kuće kada su bolesni i vratiti se normalnim aktivnostima tek kada se osjećaju bolje i nemaju temperaturu 24 sata.

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije