Pod posebnim uvjetima

Maloljetnicima zabranjeni teški fizički poslovi: Evo što sve ne smiju raditi

01.11.2024.
u 07:00

U BiH mogu raditi i osobe od 15 do 18 godina, ali pod određenim uvjetima. Osobe koje nisu punoljetne imaju pravo na godišnji odmor u trajanju od najmanje 24 radna dana, a prekovremeni rad im nije dopušten

U nedostatku radne snage poslodavci u Bosni i Hercegovini mogu zaposliti i maloljetne osobe, međutim, pod posebnim uvjetima i pravilima koji podrazumijevaju veći broj dana godišnjeg odmora, zabranu rada na određenim poslovima, kao i nemogućnost prekovremenog rada. Kako se navodi u Zakonu o radu Federacije BiH, ugovor o radu ne može se zaključiti s osobom koja nije navršila 15 godina.

Pravila za poslodavce

Osoba između 15 i 18 godina života (u daljnjem tekstu: maloljetnik) može se zaposliti pod uvjetom da od ovlaštenog liječnika ili nadležne zdravstvene ustanove pribavi potvrdu kojom dokazuje da ima opću zdravstvenu sposobnost za obavljanje tih poslova - jasno je navedeno u zakonu. Također, u ovom bh. entitetu maloljetnik ne može raditi na osobito teškim fizičkim poslovima, radovima pod zemljom ili pod vodom ni na ostalim poslovima koji bi mogli štetno i s povećanim rizikom utjecati na njegov život i zdravlje, razvoj i moral, s obzirom na njegove psihofizičke osobine.

Zakon o radu Federacije BiH propisuje kako punoljetni zaposlenik koji radi na prostoru Federacije BiH za svaku kalendarsku godinu ima pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje 18 radnih dana. Za maloljetnog zaposlenika propis je povoljniji, odnosno osobe koje nisu punoljetne imaju pravo na godišnji odmor u trajanju od najmanje 24 radna dana. I dok zaposlenik može dobrovoljno, na zahtjev poslodavca, raditi prekovremeno, i to u trajanju od još najviše 10 sati tjedno, maloljetnoj osobi, prema Zakonu o radu Federacije BiH, prekovremeni rad nije dopušten. Također, prema istom zakonu, zabranjen je noćni rad maloljetnih zaposlenika. - Za maloljetne zaposlenike u industriji rad u vremenu između 19 i 7 sati idućeg dana smatra se noćnim radom.

Što kaže zakon

Za maloljetne zaposlenike koji nisu zaposleni u industriji rad u vremenu između 20 i 6 sati idućeg dana smatra se noćnim radom. Iznimno, maloljetni zaposlenici privremeno mogu biti izuzeti od zabrane noćnog rada u slučaju havarija, više sile i zaštite interesa Federacije, na osnovi suglasnosti nadležnog tijela županije - stoji u zakonu. Nadalje, na razini Federacije BiH inspekcija rada ovlaštena je kontrolirati i sankcionirati rad maloljetnih radnika kako bi se zaštitilo njihovo psihofizičko zdravlje. Također, slične odluke donesene su i u Zakonu o radu Republike Srpske, gdje maloljetni radnici imaju zajamčena slična prava kao i u Federaciji BiH, gdje jasno stoji kako radnik mlađi od 18 godina života i radnik invalid imaju pravo na posebnu zaštitu.

- Radni odnos s osobom mlađom od 18 godina može se zasnovati samo uz pisanu suglasnost roditelja, posvojitelja ili skrbnika ako takav rad ne ugrožava njezino zdravlje, moral i obrazovanje, odnosno ako takav rad nije zabranjen zakonom. Osoba mlađa od 18 godina života može zasnovati radni odnos samo na osnovi nalaza nadležne zdravstvene ustanove kojim se utvrđuje da je sposobna za obavljanje poslova za koje zasniva radni odnos i da takvi poslovi nisu štetni za njezino zdravlje - navodi se u Zakonu o radu Republike Srpske. Za kršenje prava prema maloljetnim radnicima predviđene su visoke novčane kazne za poslodavce. Tako je Zakonom o radu RS-a novčana kazna u visini od 2000 KM do 12.000 KM, među ostalim, predviđena za poslodavca ako naredi, dopusti ili omogući da radnik mlađi od 18 godina obavlja poslove na kojima mu je zabranjen rad, kao i ako radnika mlađeg od 18 godina ne uputi na ocjenu radne sposobnosti.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije