brojni građani jedan dio radnog vijeka provedu u inozemstvu

Minimalna mirovina u Njemačkoj za pet godina rada 380 KM, u FBiH za 15 godina 573,53 marke

mirovine
17.11.2024.
u 10:00

Ex et aborent, con poremquiamus accus, illent ent adio modit optatum quam hil illita dit plitae doluptaturio te veliqui dolenia simus, nam quibus dolorundic tempor sit et maiorei ciiscimus etum sum audipicillam fuga. Animaio invendis eliciendae. Et

Kako bi "pojačali" primanja nakon radnog vijeka, brojni državljani BiH posljednjih se godina odlučuju određen broj godina provesti na radu u inozemstvu. Najčešće je riječ o Njemačkoj, u kojoj je dovoljno raditi pet godina da bi radnik ostvario samostalnu mirovinu, a za ostvarenje samostalne mirovine u FBiH potrebno je najmanje 15 godina staža. Iako nije riječ o velikom iznosu, osoba koja, primjerice, u Federaciji BiH prima iznos najniže mirovine u visini od 573,53 KM uz još pet godina rada u Njemačkoj može znatno pristojnije živjeti. Naime, prema pisanju magazina Fenix, minimalno razdoblje osiguranja u Njemačkoj samo je pet godina rada, ali se za to razdoblje prima mali iznos.

Formula u Njemačkoj

Osiguranici u Njemačkoj uz pomoć mirovinske formule vrlo lako mogu izračunati koliku mirovinu mogu očekivati, čak i kada je u pitanju minimalni staž osiguranja od pet godina. Kako navode, za ovaj izračun pretpostavlja se da je tijekom razdoblja prikupljeno pet mirovinskih bodova. Od povećanja mirovine u srpnju 2024. osiguranik u ovoj zemlji primio je ukupno 39,32 eura po bodu zarade. - To znači da prosječan primatelj nakon pet godina rada može očekivati mirovinu od 196,60 eura (383,37 KM). Prema Deutsche Rentenversicherungu, formula za mirovinu pomoću koje možete izračunati pravo je sljedeća: 5 bodova zarade x 1 (faktor pristupa) x 39,32 eura (trenutačna vrijednost mirovine) x 1 (faktor vrste mirovine). Platni bod: kako bi dosegnuo točno jedan platni bod, zaposlenik mora zaraditi 45.358 eura bruto u 2024. godini, prema Deutsche Rentenversicherungu - navodi Fenix. Inače, vrijednost je rezultat usporedbe vlastitih godišnjih primanja s prosječnim primanjima svih osiguranika. Ako je vrijednost točno u prosjeku, vrijedi jedan bod. Valja napomenuti kako se pri izračunu mirovine uzimaju u obzir dodaci i odbici.

Postoje odbici ako se osoba umirovi prije određene dobi za umirovljenje, također postoje doplate ako se osoba odrekne mirovine nakon što je dosegnula dob za umirovljenje. Bez dodataka ili odbitaka, faktor pristupa je 1. Dakle ako je osoba u Federaciji BiH ostvarila pravo na iznos najniže mirovine, uz petogodišnji staž u Njemačkoj može ukupno mjesečno primati 956,90 KM. Inače, prosječna osoba koja zarađuje u Njemačkoj trenutačno mora raditi 45,2 godine da bi dobila mirovinu od 1500 eura mjesečno.

Uvjeti u BiH i razlike

Međutim, mnogi se umirovljenici nakon dugog radnog vijeka moraju zadovoljiti s vrlo malo novca s obzirom na životni standard u ovoj zemlji. Naime, prosječna neto mirovina 2023. u Njemačkoj je iznosila svega 1007 eura. Jednako kao i u Federaciji BiH, osobe koje se ranije odluče za odlazak u mirovinu moraju očekivati da će primati njezin umanjeni iznos, odnosno da će im dio biti odbijen. Kako bi stekao uvjete za odlazak u mirovinu u Federaciji BiH, osiguranik treba napuniti 65 godina starosti ili 40 godina staža. Najniža mirovina za listopad iznosila je 573,53 KM, zajamčena 684,48 KM, a najviša 2867,65 KM. Prosječna mirovina korisnika samostalne mirovine, a kojih je na isplati za listopad 368.271, iznosila je 724,22 KM. Prema važećem zakonu, u ovom bh. entitetu još je uvijek moguć odlazak u prijevremenu mirovinu. Muškarci u Federaciji BiH ovo će pravo moći koristiti do 2026., a žene do 2036. Ipak, oni koji se odluče za tu opciju, moraju znati kako će primati umanjeni iznos mirovine. Za svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu u odnosu na propisanih 65 godina života iznos ostvarene mirovine umanjuje se za 0,333333 posto. Dakle, ako se osiguranica odluči na mirovinu kada napuni 63 godine života, ona će trajno dobivati za 8 posto manju mirovinu nego što bi joj bila da se za ovaj potez odlučila s napunjenih 65 godina života. Prema važećem zakonu koji je na snazi u FBiH, muškarci koji, unatoč trajnom umanjenju mirovine, ovo pravo žele iskoristiti do kraja ove godine trebaju imati 63 godine i šest mjeseci života te 38 godina i šest mjeseci staža osiguranja, a žena 58 godina i šest mjeseci života te 33 godine i šest mjeseci staža osiguranja.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije