Uvođenje online fiskalizacije, donošenje uredne o obveznim mjesečnim primanjima radnika u Federaciji Bosne i Hercegovine koja neće smjeti biti ispod 1200 maraka, kao i uvođenje neoporezive kategorije koja bi spadala pod radni učinak tri su ključne odlike prvog koraka u sveobuhvatnoj fiskalnoj reformi u FBiH, a o kojoj su prije nekoliko trenutaka javnost izvijestili federalni premijer Nermin Nikšić, ministar financija Toni Kraljević i federalni ministar razvoja poduzetništva i obrta Vojin Mijatović. Nikšić je potvrdio kako su danas usvojili Nacrt zakona fiskalizaciji financijskih transakcija u Federaciji BiH što predstavlja prvi i ključni korak u fiskalnoj reformi, a usvajanje zakona trebalo bi biti okončano u ovoj godini. Njegovom implementacijom postali bi tek drugi u Europi koja ima taj sustav. Dodao je i kako će se pratiti razvoj situacije i prihodi u proračunu te na osnovu toga donositi odluku koja će omogućiti donošenje izmjena Zakona o doprinosima gdje bi stvorili pretpostavke za dodatno rasterećenje poslodavaca i bolji status radnika.
Premijer je naveo i kako su donijeli Uredbu o isplati jednokratne pomoći za umirovljenika koja neće čekati rebalans proračuna i bit će realizirana u najkraćem mogućem roku-već tijekom ovoga mjeseca. Za to će biti potrebno oko 37 milijuna KM. Visina jednokratne pomoći biti će 100 maraka za one koji imaju minimalnu i zajamčenu mirovinu te 50 maraka za one koji imaju iznad toga. Nikšić je poručio i kako se Vlada prema proračunu Federacije BiH odnosi vrlo odgovorno i da se nije zadužila ni marku mimo onoga što je planirano Proračunom na prihodovnoj strani. Nikšić je ovom prilikom potvrdio kako su na sjednici i imali i Zakon o dopunama zakona o porezu na dohodak koji će ići u parlamentarnu proceduru po skraćenom postupku, a u odnosu na Zakon o radu i stečena radnička prava uvodi se neoporeziva kategorija radni učinak. Nikšić je najavio i kako je pretpostavka da će se do kraja godine donijeti uredba o obveznim minimalnim primanjima radnika s kojima će s zaštiti oni koji imaju primanja manja od 1000 maraka. Također, potvrdio je, ovim će se stvoriti pretpostavke da s toplim oborokom, kao i drugim primanjima, radnici imaju i veća primanja od onih koji bi bili planirani zakonom o minimalnoj plaći. Dodao je i kako se tako želi omogućiti poslodavcima da isplaćuju radnicima bolju podršku, a da imaju, kada preračunaju, manje doprinose od onih koje bi bili kada bi išli radikalnom reformom od 28,5 posto.
Kraljević je pak pojasnio kako su jučer donesene odluke prva faza u procesu fiskalne reforme, osvrnuvši se pritom na novo zakonsko rješenje o fiskalizaciji transakcija koji za ciljeve ima suzbijanje poreznih utaja, minimiziranje sivog tržišta, suzbijanje nelojalne konkurencije, a tu je i edukativna komponenata kroz animiranje potrošača i podizanje svijesti o preuzimanju računa. Podsjetio je na činjenicu da je postojeći sustav fiskalizacije baziran na zakonu iz 2009. godine, dodavši kako je pravni okviri postao tijesan zbog tehnoloških promjena te se reforma fiskalizacije nametnula kao jedan od prioriteta. Kroz novo zakonsko rješenje će se dodatno modernizirati porezni sustav, omogućiti u potpunosti elektronsko evidentiranje podataka pri čemu je definirana centralna platforma za fiskalizaciju kojoj upravlja Porezna uprava kao kolektor podataka. Ovo će svakako poboljšati i naplatu javnih prihoda. Govoreći o dopunama Zakona o porezu na dohodak kod koje se omogućuje izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja kako bi poslodavci mogli honorirati svoje zaposlenike kroz taj dio bez poreske presije, on je pojasnio i kako navedeno rješenje ima temporalni karakter, odnosno do kraja iduće godine, a to, poručio je, upućuje na opredjeljenje ove Vlade za kompletiranje porezne reforme. Mijatović je pak naglasio i kako bi se nakon donošenja dopuna Zakona o porezu na dohodak, odmah išlo na usvajanje uredbe o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH, a koja bi značila da niti jedan poslodavac neće moći isplatiti ispod 1200 maraka, ali i više, što će se točno znati nakon usvajanja izmjena i dopuna. To se, dodao je, očekuje, od 1. siječnja.