Mirovinu prima oko 7.800 osoba do 24 godine, evo koji iznos dobivaju

10.08.2024.
u 19:44

Prosječna dob korisnika mirovine je 72 godine i šest mjeseci. Ipak, među korisnicima ima mlađih i starijih, a čak je 7.861 onih koji su mlađi od 24 godine, a u lipnju su dobili iznos od 359 eura. Ovo je i dalje mali iznos u odnosu na prosječnu mirovinu od 535 eura. Radi se o primateljima obiteljske mirovine koje su to pravo ostvarili po roditeljima ili na drugi način. Treba spomenuti kako se broj ovih korisnika kroz godine smanjivao, dok je iznos koji dobivaju rastao.

Korisnici mirovina se razlikuju po godinama staža, po iznosima mirovina, ali i po dobi. Tako se može vidjeti da ukupno 7.861 osoba prima mirovinu, a mlađi su od 24 godina. Ovo su korisnici obiteljskih mirovina, a otkrivamo i kako su se kretali iznosi u proteklih pet godina.

Iznos mirovine im je manji od najniže

U statistici Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje se mogu pronaći razni podaci. Tako smo nedavno otkrili kako 17.920 umirovljenika ima tri godine staža, a dobiva 491 euro mirovine. Naime, radi se o korisnicima koji su mirovinu ostvarili prema općem, kao i prema posebnim propisima iz mirovinskog osiguranja koji je sada na snazi te prema prijašnjim propisima. Odnosno, u ovoj su kategoriji korisnici invalidske mirovine, obiteljske i oni kojima još nije određen iznos mirovine pa primaju predujam. Više možete pročitati u ovom tekstu.

Osim toga, mirovinu bez međunarodnih ugovora prima i 7.861 korisnik do 24 godine, što je samo 4,9 posto od ukupnog broja korisnika obiteljske mirovine, kojih je 159.347. Broj se povećava kada gledamo i korisnike mirovine s ugovorima. U tom slučaju je 8.195 korisnika mlađe od ove dobi, a to je 4,3 posto od ukupnog broja korisnika ove mirovine. Vratimo se na one bez međunarodnih ugovora. Oni naime imaju staž od 18 godina, a za lipanj su dobili iznos od 359,29 eura. To je nešto manji iznos od iznosa najniže mirovine koja iznosi 366 eura.

Broj korisnika se smanjuje

Što se tiče spola, više je ženskih osoba do 24 godine koje primaju mirovinu, njih je 4.139, a dobivaju 360,62 eura, dok je muških korisnika 3.722, a oni dobivaju 357,81 euro. Ovdje se zapravo radi o korisnicima obiteljske mirovine nakon preminulog roditelja, kao i o pastorčadi ili unučadi, djeci bez roditelja koju je osiguranik uzdržavao, ako su bez oba roditelja ili ako imaju jednog ili oba roditelja kod kojih postoji potpuni gubitak radne sposobnosti prema ZOMO-u.

Prošle godine je bilo 8.024 korisnika do 24 godina koji su primali mirovinu, a dobivali su iznos od 319,31 euro. U 2022. godini je ovih korisnika bilo 8.376, a dobivali su 258,8 eura. Ako gledamo podatke prije pet godina, korisnika do 24. godine je bilo 8.513, a dobivali su 235,21 euro. Dakle, broj ovih korisnika se znatno smanjuje.

Kada djeca ostvaruju obiteljsku mirovinu?

Djeca preminulog roditelja mogu ostvariti pravo na obiteljsku mirovinu u sljedećim situacijama:

  • ako je u trenutku smrti roditelja mlađe od 15 godina, to pravo može koristiti do 18. godine u razdobljima kada nije zaposleno
  • ako je nastupio potpuni gubitak radne sposobnosti do dobi do koje se djeci osigurava pravo na obiteljsku mirovinu, za sve vrijeme dok traje potpuni gubitak radne sposobnosti. Dijete kod kojega tijekom trajanja prava na obiteljsku mirovinu nastupi potpuni gubitak radne sposobnosti zadržava pravo na obiteljsku mirovinu dok postoji potpuni gubitak radne sposobnosti.
  • kada je potpuni gubitak radne sposobnosti nastupio nakon dobi do koje se djeci osigurava pravo na obiteljsku mirovinu, a prije smrti osiguranika ili korisnika prava ako ga je umrli uzdržavao do svoje smrti
  • ako je u trenutku smrti osiguranika dijete na redovitom školovanju ili započne takvo školovanje nakon smrti osiguranika.

Važno je spomenuti i kako pravo pripada djeci do kraja redovitog školovanja, ali najduže do navršene 26. godine života. Osim toga, nakon smrti oba roditelja dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu iza svakog roditelja, odnosno ima pravo na dvije obiteljske mirovine.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije