Tihi ubojica ponovno je odnio život u Bosni i Hercegovini. Uslijed trovanja ugljičnim monoksidom proteklog vikenda u općini Prozor-Rama smrtno je stradao dvadesetogodišnji Imad Bušatlić iz Privora kod Gornjeg Vakufa koji je došao u posjet prijatelju Adinu Junuzoviću u Kovačevo Polje, piše Večernji list BiH.
Kobni slučajevi
Naime, Adin je, prema riječima zajedničkih prijatelja, nedavno izišao iz bolnice gdje je u teškom stanju bio petnaest dana te ga je prijatelj Imad s kojim je bio nerazdvojan došao posjetiti. Samo pukom srećom i intervencijom liječnika Adin je uspio izbjeći smrt te se, prema zasad nepotvrđenim informacijama, nalazi na liječenju u bolnici i u stabilnom je stanju. Naime, u nedjelju jutro u Dom zdravlja Rama dovezeni su 20-godišnji Adin iz Kovačević Polja i Imad iz Gornjeg Vakufa u besvjesnom stanju. Prema službenim informacijama iz MUP-a Hercegovačko-neretvanske županije, mladiće su u besvjesnom stanju u kući pronašli Junuzovićevi roditelji. Već pri prijemu u Hitnu pomoć Imad nije davao znakove života, dok je Adin vozilom Hitne pomoći prevezen u mostarsku bolnicu. - Prema dobivenoj obavijesti o događaju, pripadnici policije utvrdili su da su navedene osobe tijekom noći boravile u obiteljskoj kući A. J. te da su ih u besvjesnom stanju u kući pronašli roditelji A. J. Očevid je izvršila nadležna ekipa na čelu s dežurnom tužiteljicom – naveli su iz MUP-a HNŽ-a. Samo tri mjeseca ranije BiH je potresla vijest kada je uslijed izbijanja manjeg požara u obiteljskoj kući od gušenja ugljičnim monoksidom smrtno stradalo čak šest osoba od kojih dvoje djece.
Deset mjeseci ranije cijelu regiju u crno je zavila nezapamćena tragedija osmero mladih Posušana u novogodišnjoj noći. Sjeli su oko stola i samo zaspali. Nitko ni slutio nije koja im opasnost vreba. Sličan slučaj potresao je Posavinu kada je tijekom dočeka 2017. godine plin usmrtio 21-godišnje djevojke Mariju Damjanović i njezinu prijateljicu Magdalenu Dominović iz okoline Splita. U Sarajevu je doček 2006. godine bio koban za mladi bračni par Sadiković. Pronađeni su mrtvi u svom stanu na Grbavici. Grijali su se na plin, a u kupaonici su imali plinski bojler. Utvrđeno je kako je smrt nastupila trovanjem ugljičnim monoksidom. Prije par godina dvojica braće u dobi od 18 do 19 godina pronađena su mrtva u svojoj sobi u Visokom. Grijali su se na peć, međutim, dim se vraćao u prostoriju, kako su zaspali, nisu ništa primijetili. Ujutro ih je pronašla majka.
Koji su simptomi
Na opasnosti i kobne posljedice koje može izazvati ovaj plin nedavno je upozorila Civilna zaštita Općine Posušje. "Grijanje zimi predstavlja potencijalno vrlo opasnu stavku jer sa sobom može donijeti i neželjenog gosta – ugljični monoksid. Ipak, i u ljetnim mjesecima postoji rizik od ovog tihog ubojice. Naime, premda znakovi trovanja ugljičnim monoksidom mogu biti vrlo suptilni, radi se o situaciji gdje je ugrožen život", ističu iz Civilne zaštite. Navode kako je riječ o bezbojnom plinu, bez mirisa i okusa, koji ne iritira sluznice – što ga praktički čini neuočljivim dok ne postane prekasno. Ugljični monoksid nastaje kao produkt izgaranja tvari što sadrže ugljik bez dovoljne količine kisika u zraku, što se u kućanstvu događa pri gorenju drva u kaminu ili pećima te kod plinskih pećnica, uključujući i plinske bojlere. Osim toga, njime obiluju i automobilski ispušni plinovi, što može biti posebno opasno ako upalite auto u zatvorenoj garaži, a zatim ga pustite da radi kako bi se motor zagrijao. Iako su otrovanja ugljičnim monoksidom posebice učestala zimi, ne zaboravite na njega niti u ostatku godine. "Naime, kako do nastanka plina dolazi izgaranjem, i ljeti postoje aktivnosti koje ga mogu generirati. Također se preporučuje izbjegavanje korištenja kuhinjskih napa, ventilacijskih uređaja te prijenosnih klima-uređaja u vrijeme dok rade atmosferska trošila. Ako nije moguće izbjeći kombinirani rad ovih uređaja, potrebno je osigurati dostatnu količinu zraka za izgaranje plina otvaranjem prozora/vrata koja se nalaze u blizini plinskog trošila", upozorili su iz posuške Civilne zaštite. Simptomi akutnog trovanja s CO-om nalikuju obolijevanju od gripe. Najprije se očituju simptomi poremećaja rada organa koji najviše ovise o kisiku, a to su središnji živčani sustav (glavobolje, vrtoglavice, grčevi) i srce (tahikardija, visoki krvni tlak). Osim toga, otrovanje CO-om može dovesti i do zatajenja drugih važnih organa, što se očituje plućnim edemom, akutnim zatajenjem bubrega, odumiranjem mišića, oštećenjem srčanog mišića i sličnim.