Obrazovanje u BiH

Moore: BiH ne može biti prosperitetna bez kvalitetnog obrazovanja djece

Jonathan Moore
FENA
07.04.2016.
u 13:23

Napredak u oblasti obrazovanja obvezan je, ali i moguć, za budućnost ove zemlje, jer BiH ne može biti prosperitetna ako djeca nemaju kvalitetno obrazovanje, rekao je Moore

Šef Misije OSCE-a u BiH veleposlanik Jonathan Moore kazao je kako 20 godina nakon rata žele vidjeti da djeca u osnovnim i srednjim školama u Republici Srpskoj, Federaciji BiH i Brčko Distriktu, imaju sve mogućnosti za uspjeh te da je utjecaj politike u oblasti obrazovanja smanjen.

To je izjavio uoči početka konferencije "Zajednička jezgra nastavnih planova i programa za povijest definirana na ishodima učenja", koju je danas u Sarajevu organizirala Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH.

Projekt razvoja Zajedničke jezgre nastavnih planova i programa provođen je od 2011. do 2015. godine, a implementira ga Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH u partnerstvu s Misijom OSCE-a u BiH i Veleposlanstvom SAD-a u BiH.

Moore je izrazio nadu da će ovaj zajednički projekt pozitivno utjecati na usvajanje znanja kod djece, jer je "razina i kvalitet obrazovanja prioritet za sve roditelje i sve građane BiH".

Kako je rekao, pitanje povijesti je osjetljiva sfera i neki ljudi imaju i svoju verziju, međutim, djeca moraju biti obrazovana tako da mogu donositi svoje zaključke i shvatiti svoju ulogu u društvu i svijetu.

- Napredak u oblasti obrazovanja obvezan je, ali i moguć, za budućnost ove zemlje, jer BiH ne može biti prosperitetna ako djeca nemaju kvalitetno obrazovanje - istaknuo je Moore, dodajući da žele vidjeti sve manje politike u društvenom životu u BiH, koja se "nažalost, upliće u razne teme i sfere, i kada uopće nije potrebna".

Najavio je posjet školama u Prozoru-Rami, Čapljini i Stocu slijedeći tjedan s potpredsjednikom FBiH Milanom Dunovićem i predstavnicima međunarodne zajednice.  

Ravnateljica Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH Maja Stojkić pojasnila je da Zajedničko jezgro, potpisano 2003. godine, podrazumijeva proces sadržaja koji 70 posto moraju biti primjenjivi na teritoriju BiH.

Sada je, dodala je, proces izrade tih sadržaja moderniziran i ne radi se samo o skupu sadržaja, već je baziran na ishodima učenja, odnosno na znanju i vještinama koja djeca trebaju razvijati i ponijeti u budućnost.

Napomenula je da Zajedničko jezgro sadržava isključivo teme opće povijesti.

Veleposlanica SAD-a u BiH Maureen Cormack u obraćanju prisutnima podsjetila je da američko veleposlanstvo već duže razdoblje zagovara izradu Zajedničke jezgre nastavnih planova i programa za sve oblasti te izrazila zadovoljstvo jer su imali priliku dati doprinos okončanju izrade Zajedničke jezgre za povijest.

Kako je rekla, ovaj unaprijeđeni plan i program pomoći će učenicima da postanu bolji građani ove planete i aktivni članovi u svojim sredinama.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije