Na izbore za predsjednika Republike Hrvatske u nedjelju prijepodne izašlo je gotovo 460. 000 birača, odnosno 14 posto, što je nešto manje nego prije pet godina, a nešto više nego prije deset godina. Naime, prije pet godina, u prosincu 2019., do istog je vremena svoje pravo iskoristilo 15, 75 posto birača, odnosno 552 000, a prije deset godina njih 13, 19 posto odnosno 452 000 birača, objavilo je upodne Državno izborno povjerenstvo (DIP).
Prema službenim podacima, najveća izlaznost zabilježena je u Varaždinskoj županiji, nešto malo više od 17 posto, a najmanja u Vukovarsko-srijemskoj županiji s 10,70 posto.
Izborna nedjelja, u kojoj je do 19 sati na snazi izborna šutnja, protječe bez ozbiljnijih dojava da se ta šutnja krši. Imali smo svega nekoliko dojava o kršenju šutnje na društvenim mrežama i na pojedinim portalima, rekla je u nedjelju prijepodne potpredsjednica Državnog izbornog povjerenstva (DIP) Gordana Jalšovečki. Prijavitelji, primjerice, tvrde da je na „portalu“ jedne predsjedničke kandidatkinje, u vremenu izborne šutnje objavljen promotivni video.
Potpredsjednica DIP-a potvrdila je da je i do DIP-a stigla prijava da se na pojedinim biračkim mjestima u Zagrebu na glasačkim listićima za glasovanje koristi grafitna, a ne kemijska olovka. DIP će provjeriti o čemu je riječ, kaže Jalšovečki i naglašava kako, ako je to točno, nije u skladu sa zakonom, odnosno kako se broj ispred imena predsjedničkog kandidata mora zaokružiti kemijskom olovkom.
Dodajmo i kako su prije podneva na birališta izašli svi predsjednički kandidati. Kada govorimo o dijaspori, na području Mostara je najviše hrvatskih birača u inozemstvu. „Nadam se da će svi iskoristiti to pravo pošto je hrvatska vlada uložila puno truda da im se to i omogući“, rekao je hrvatski generalni konzul u Mostaru Marko Babić. Dodao je kako je odaziv birača prema očekivanjima i da glasovanje protječe bez problema.