"Danas smo počeli podizanje nasada novog vinograda veličine 8,5 hektara na lokaciji Plantaža. Za nekoliko godina u ovom će vinogradu na rod doći autohtona hercegovačka sorta žilavka i međunarodna sorta chardonnay. Zapadni ulaz u grad, na čijoj se najkvalitetnijoj zemlji uzgajala vinova loza za najstariju vinariju u Bosni i Hercegovini, krasit će vinogradi šest ljubuških vinarija", objavili su na svojoj službenoj Facebook stranici Vinogradi Nuić, potvrdivši tako početak realizacije jednog od najvećih poljoprivrednih projekata posljednjih godina u Ljubuškom, piše Večernji list BiH.
Povratak tradiciji
Vinogradi Nuić jedna su od šest ljubuških vinarija čiji su predstavnici s gradonačelnikom Ljubuškog Vedranom Markotićem u travnju 2021. godine potpisali ugovore o koncesiji poljoprivrednog zemljišta Grada Ljubuškog, čime je stavljena točka na "i" u povratku Plantaže vinarima. Uz Vinograde Nuić d. o. o., po provedenom natječajnom postupku koncesiju su dobili Vinarija Buntić, Catena, Vino Milas, JSB i Vinarija Majić d. o. o. Tim činom ostvarile su se pretpostavke za prekretnicu i povratak velikoj tradiciji ljubuškog vinarstva, a kako su vinari ranije istaknuli, plan je posaditi novih 160.000 trsova vinove loze na tom najplodnijem zemljištu. Nova loza i investicija od više od 1,5 milijuna KM ljubuških vinara za nekoliko bi godina ovaj grad trebala vratiti na visoko mjesto ljestvice vinara na ovom i širem području. Riječ je uglavnom o autohtonim hercegovačkim sortama loze žilavka, blatina i crnjac, dok će na jednom manjem dijelu vinari i vinogradari zasaditi dio međunarodnih vinskih sorti. Sadnji nove loze prethodila je višemjesečna priprema koja je uključivala čišćenje površina od mehaničkih i biljnih ostataka ranijih vinograda, drenažu tla, duboko oranje zemlje te sjetvu žitarica u cilju čišćenja zemlje od travnatih korova. Nakon svega navedenog stekli su se uvjeti za sadnju novih sadnica loze koje čine temelj budućnosti ljubuškog vinarstva. Podsjetimo, u listopadu 2020. godine Gradsko vijeće Ljubuški donijelo je odluku o pokretanju postupka o dodjeli koncesija za korištenje poljoprivrednog zemljišta na području Grada Ljubuškog. Odluci Gradskog vijeća prethodila je odluka Vlade Zapadnohercegovačke županije o davanju suglasnosti Gradu Ljubuškom za dodjelu koncesije za korištenje poljoprivrednog zemljišta na području Grada Ljubuškog. Naime, Zapadnohercegovačka županija nositelj je prava posjeda zemljišta bivše vinarije Hepok.
Simbol Ljubuškog
- Vinogradarstvo i vinarstvo jednostavno je utisnuto u ljubuški DNK. To je jedan od simbola Ljubuškog. Ljubuški je ishodište vinogradarske i vinarske proizvodnje u BiH. To je grad koji, uz najstariji muzej, ima i najstariju vinariju u BiH - kazao je prilikom potpisivanja ugovora dopredsjednik Vlade ZHŽ-a i ministar financija Toni Kraljević za čijeg je predsjedanja Općinskim vijećem pokrenuta inicijativa povratka ovog zemljišta, a glavna prepreka bili su imovinsko-pravni odnosi. Inače, proizvodnja vina u Ljubuškom datira još od davnina. Naime, Vinarija u Ljubuškom djelovala je još od 1882. godine i kao takva je predstavljala najstariju vinariju u Bosni i Hercegovini. Upravo je loza s Plantaže bila zaslužna za vrhunsku kvalitetu vina ove vinarije.