Bez interneta danas gotovo da ne možemo. Preko internetskih usluga plaćamo račune, koristimo usluge kupnje, pronalazimo važne informacije, razmjenjujemo poruka s prijateljima, poznanicima..., a kako raste broj korisnika na internetu tako je sve veći broj prevarenih osoba.
Više prijava
Inače, zaštita na internetu vrlo je važna, a ako ste nedovoljno zaštićeni ili pak komunicirate s osobama koje ne poznajete, vrlo često možete se naći u mreži internetskih prevaranata. Da se sve više ljudi nalazi u ulozi prevarenih, potvrđuje činjenica da je proteklih nekoliko dana Ministarstvo unutarnjih poslova USŽ-a zaprimilo više prijava kaznenih dijela prijevare koje su izvršene preko društvenih mreža te uputilo upozorenje građanima da budu maksimalno oprezni. Iz ovoga MUP-a istaknuli su kako cyber-prevaranti, nakon izrade lažnih Facebook profila ili e-mail adresa s logom financijskih institucija, preko društvenih mreža komuniciraju s građanima. Jedna prevarena Bišćanka navodi kako ju je telefonom nazvao muškarac i predstavio se kao zaposlenik jedne banke, pišu Nezavisne.
- Nudio mi je određene pogodnosti i nagrade ako mu ustupim određene podatke, kao što su broj bankarske kartice, datum rođenja i slično, a dan kasnije ustanovila sam kako mi nedostaje novac na računu - ispričala je prevarena Bišćanka. Ale Šiljdedić, glasnogovornik MUP-a USŽ-a, kazao je za Nezavisne kako u posljednje vrijeme zaprimaju sve veći broj prijavljenih slučajeva ovakvih prijevara. - Pozivamo sve građane da ne daju olako svoje podatke, pogotovo da ne fotografiraju i šalju bankovne kartice nepoznatim osobama. Nažalost, naši građani skenirali su i fotografirali osobne dokumente i bankovne kartice te ih dostavljali nepoznatim osobama, a na kraju su ostajali bez novca - objasnio je Šiljdedić. Kazao je kako je dodatno otežalo situaciju i to što su građani prihvaćali uvjete prevaranata te im dobrovoljno davali osobne dokumente. Kako se doznaje iz ovoga MUP-a, pojedinci su uslijed ovakvih prijevara izgubili i po 5000 maraka sa svojih računa.
- Uz navedeno, Šiljdedić je naveo i kako su česti slučajevi prijevara preko kupoprodajnih internetskih servisa gdje se građanima za “malo novca” nudi “kvalitetna roba”.
Zaštitite se
Kako tehnologija napreduje te se razvijaju novi oblici komunikacije tako i prevaranti postaju sve dosjetljiviji. Po preporukama MUP-ova diljem BiH, donosimo neke od savjeta kako izbjeći prijevaru. Kako su društvene mreže postale jedan od glavnih alata komunikacije, potrebno je štiti računalo ili uređaj preko kojeg ulazite na profile lozinkama koje nije lako pogoditi.
Ako vam lozinka ikada bude ugrožena, netko bi mogao neovlašteno pristupiti vašim računima, predstavljati se kao vi ili zloupotrijebiti vaše informacije na drugi način. Krađa identiteta postala je jedna od značajnijih protupravnih djelatnosti na internetu. Kriminalci koriste informacije izvučene s društvenih mreža kako bi preuzeli tuđi identitet, a potom skriveni iza tuđeg identiteta vrše različite vrste prijevara na interentu, napadajući pojedince i tvrtke, koristeći pri tome sofisticirane tehnike društvenog inženjeringa. Ako vas netko zlostavlja ili vam prijeti na društvenoj mreži, uklonite ga s popisa prijatelja, blokirajte i prijavite administratoru mreže i policiji.