Agencija za statistiku BiH

Nakon porazne 2020. turizam u BiH napokon pokazuje znakove oporavka

14.02.2022.
u 16:22

Ako se u obzir uzme duljina boravka stranih turista u našoj zemlji, na prvom mjestu je Iran s prosječnim zadržavanjem od 4,6 noći, slijede Finska s 4,3 noći, Kuvajt s 4 noći...

Iako je to nebrojeno puta do sada već spominjano, nije zgorega ponoviti kako je turizam kao grana možda i najviše stradao u razdoblju “novog normalnoga” i prijetnje zvane koronavirus.

Putovanja su stala ili su svedena na minimum, restrikcije u mnogim zemljama uništile su cijele turističke sezone, a posljedice utjecaja koronakrize na sektor turizma tek se trebaju zbrojiti i sigurno da će pokazati katastrofalne pokazatelje, piše Večernji list BiH.

No, protekla godina kako u svijetu, tako i kod nas pokazuje male, ali ipak korake oživljavanja turizma.

Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine izbacila je najnovije priopćenje u području poslovnih statistika, a koje se odnose na podatke u turizmu u razdoblju od siječnja do prosinca 2021.

Ogroman porast

U promatranom razdoblju siječanj – prosinac prethodne godine turisti su ostvarili ukupno 960.383 posjeta, što je više za 91,7% i 2,230.920 noćenja, što je više za 79,6% u odnosu na isto razdoblje 2020. To je sasvim razumljivo jer je 2020. situacija u svijetu bila takva da je većina zemalja bila u lockdownu zbog korone pa su bila obustavljena skoro sva putovanja, turistički aranžmani i odlasci na godišnje odmore.

Broj noćenja domaćih turista veći je za 38,5%, dok je broj noćenja stranih turista veći čak za 142,8% u odnosu na isto promatrano razdoblje 2020. godine. U ukupno ostvarenom broju noćenja udio domaćih turista je 46,8% dok je 53,2% udio inozemnih turista. Pri tome je važno istaknuti i podatak kako je prosječan broj noćenja po dolasku za strane turiste iznosio 2,4, za domaće 2,3, dok je taj iznos ukupno 2,3 noćenja po dolasku.

Zanimljiv je i podatak kad su u pitanju strukture noćenja stranih turista. Prema objavljenom izvješću, najviše noćenja ostvarili su turisti iz susjedne Srbije (15,9%), Ujedinjenih Arapskih Emirata (12,5%), Hrvatske (10,8%), Saudijske Arabije (7,8%), Njemačke (5,3%), Turske i Slovenije (s po 3,9%) i Kuvajta (3,7%), što je ukupno 63,8%. Turisti iz svih ostalih zemalja ostvarili su 36,2% noćenja. U ovoj kategoriji najveći porast u odnosu na 2020. dogodio se u slučaju turista koji su u našu zemlju stigli iz Saudijske Arabije. Oni su 2020. imali 1970 dolazaka dok se taj broj prošle godine popeo na 36.026. Zanimljiv je i podatak o gostima iz udaljenih krajeva kao što su SAD i Novi Zeland. Protekle godine u BiH je došlo čak 13.929 turista iz Sjedinjenih Američkih Država i 71 iz Novog Zelanda. U promatranoj tablici obavljenih podataka postoje i podaci o smanjenju broja turista iz nekoliko zemalja. Posebno se tu ističu turisti iz Narodne Republike Kine, kojih je u godini korone bilo 4910 dok ih je u protekloj godini boravilo više nego dvostruko manje, njih 1945. Također, turisti iz još nekoliko zemalja ostvarili su manje dolazaka u prošloj nego u 2020. godini. Ako se u obzir uzme duljina boravka stranih turista u našoj zemlji, na prvom mjestu je Iran s prosječnim zadržavanjem od 4,6 noći, slijede Finska s 4,3 noći, Kuvajt s 4 noći, Kina i Malta s po 3,4 noći i Katar s 3,3 noći. Prema vrsti smještajnog objekta, najveći broj noćenja ostvaren je u okviru djelatnosti hotela i sličnog smještaja s udjelom od 93,1%. Samo 2,8 turista koji su odmarali u BiH odsjelo je u odmaralištima i drugim sličnim objektima za kraće odmore.

Boravak uglavnom u hotelima

Najmanje turista je boravilo u kampovima i prostorima za kampiranje i to zanemarivih 0,8 gostiju iz države i svijeta.

Kad je riječ o hotelima, u njima je udio u boravku u prošloj godini iznosio 53,2% stranih i 46,8% domaćih turista. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije