U dijelovima gdje se jučer i prekjučer povukla voda na snazi su procesi čišćenja terena i zaštite od zaraza. Prema riječima glavne epidemiologinje Federalnog zavoda za javno zdravstvo Jelene Ravlije, prije mjera DDD (dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija) potrebno je napraviti asanaciju područja s kojih se povukla voda, piše Večernji list.
Asanacija tla i objekata podrazumijeva čišćenje od mulja, leševa uginulih životinja i raznih drugih otpada kako bi se nakon toga mogle provesti mjere DDD. Prema Ravlijinim riječima, ovaj postupak čišćenja, odnosno asanacije, ide veoma sporo. Inače, prema naputku Zavoda za javno zdravstvo, u asanaciji moraju sudjelovati svi građani, pravne i fizičke osobe koje obavljaju gospodarsku djelatnost, tj. općenito svi oni kojima su dostupne otvorene površine ili nastambe.
Ravlija ističe da se nakon asanacije vrši procjena koje je mjere potrebno provesti, je li to dezinfekcija, deratizacija ili dezinsekcija.
Naglašava kako se na nekim područjima već provode mjere DDD-a, te da su nositelji radova zavodi za javno zdravstvo, dok poslove obavljaju i privatne tvrtke koje su registrirane za obavljanje ovih djelatnosti. Ako u nekoj općini nema dovoljno ekipa, tada su dužni na poslove DDD-a ići ekipe iz drugih općina. Ravlija ističe kako problema s nedostatkom ekipa na terenu nema, ali kako bi moglo doći do problema s nedostatkom sredstava za čišćenje. Naime, Ravlija ističe kako nitko nije mogao predvidjeti katastrofu koja je nastala, tako da nema velikih zaliha sredstava za DDD, ali je u tijeku njihova nabava. Kada su u pitanju deratizacija, dezinfekcija i dezinsekcija, tada prednost imaju zdravstveni objekti, kao i objekti u kojima su ljudi kolektivno smješteni. Ravlija je navela kako će danas boraviti u Posavini kako bi se vidjelo koje mjere tamo treba provesti, te da Bosna i Hercegovina ne može sama raditi zaprašivanje iz zraka, odnosno da za to treba potražiti pomoć sa strane.
U ovoj situaciji se ne isključuje ni širenje epidemije morbila (ospica) koji su se pojavili prije poplava zbog čega se savjetuje što prije obvezno cijepljenje djece i odraslih koji nisu primili cjepivo protiv ove bolesti. Budući da se u jednom od centara za kolektivni smještaj stanovništva pojavila šuga, Ravlija je naglasila kako su odmah provedene sve potrebne mjere, te da je ta obitelj izmještena iz centra kako bi se suzbilo širenje ove bolesti.
U tiskanom izdanju Večernjeg lista čitajte koje su zdravstvene preporuke stanovništvu i od čega nam prijeti epidemija...