Optimizam

Nova koalicija, SAD, EU, Schmidt i Zagreb dali su BiH novu perspektivu

storyeditor/2023-01-02/koalcija.jpg
03.01.2023.
u 12:23

Tri su poteza utjecala na zaokret u prošloj godini, a to su intervencija visokog predstavnika u izborne propise, kandidacijski status i brzi dogovor o vlasti

BiH je ušla u novu, 2023. godinu relaksiranija i s mnogo više optimizma nego ijedne druge godine u posljednja dva desetljeća ako se samo isključi nervoza koju pokazuje jedna politička opcija i njoj bliske strukture. Da je tako, svjedoči rekordno brz dogovor o uspostavi novih državnih vlasti, što je u prijašnjim slučajevima izbora Vijeća ministara BiH bio pravi politički veleslalom koji se posebno otegao u mandatu kada je tim tijelom predsjedao Vjekoslav Bevanda. Posve suprotno od današnjeg iskustva, tada su probošnjačke političke stranke pokušale isključiti hrvatske legitimne političke predstavnike. Kada se prekinulo s tom praksom, a što je ponajprije rezultat poteza visokog međunarodnog predstavnika Christiana Schmidta, koji je smanjio mogućnost preglasavanja u Domu naroda FBiH, stvari su se same od sebe složile.

Oslikava BiH

Predstavnici triju političkih grupacija iz triju naroda, koje uživaju najveću potporu birača iz konstitutivnih naroda koji za njih dominantno glasuju, izabrali su predsjedateljicu Vijeća ministara BiH Borjanu Krišto, a isti redoslijed poteza je i oko izbora članova njezina ministarskog tima. Ovakav odnos, čak i unatoč prvim znacima trzavica zbog poteza vladajućeg SNSD-a u Republici Srpskoj, čija je većina donijela prijeporni Zakon o državnoj imovini, nije bitnije pomutio raspoloženje stranaka članica. Ono što prevladava među njima, a što je vjerojatno u jednoj rečenici najbolje sublimirao čelnik stranke Narod i pravda Elmedin Dino Konaković, jest da se konačno treba pokrenuti zemlja kako bi se prestalo s međusobnim promatranjem s puškometa te postizanje dogovora u zajedničkom interesu i oko pitanja koja nisu prijeporna ni jednoj strani. A to su svakako investicije, povećanje plaća, zaustavljanje odlaska mladih ljudi. U odlazećem mandatu Vijeća ministara i odnosa dvaju entiteta prevladavali su nacionalistički nametnuti animoziteti čiji se modus operandi svodio na onu narodnu izreku "Nek' susjedu crkne krava". Kada se pak razmakne magla oko tvrdnji da se tako "čuvaju nacionalni interesi", iza takvih procesa jednostavnim okom vidljiva je propagandistička politika koja je destrukcijom pokušavala skriti svoje porazne rezultate, kriminal i korupciju. Nova koalicija na državnoj razini, koja je samo nadogradnja one koja je dogovorena na razini FBiH, nije idealna, no jedina je moguća i realna. Ona oslikava bh. karakter, višenacionalni i politički pluralizam koji se mora uzeti u obzir. Samo je tako moguće početi stvarati dodirne točke, uspostavljati dijalog i vratiti narušeno povjerenje te graditi temelje zajedničke budućnosti. Na federalnoj razini stvari će se nešto malo teže rasplesti uspostavom novih vlasti zbog uloge koju SDA i njegov politički satelit DF imaju u Klubu Bošnjaka. No, posve je sigurno da "osmorka" i HDZ BiH neće odustati od identičnoga puta te na kraju napraviti iskorak i s novom Vladom FBiH, odnosno izborom čelnih ljudi - predsjednika i dvoje dopredsjednika ovoga entiteta. Iznimno bi bilo važno da ove stranke jednako brzo uspostave nove strukture federalnih tijela kako bi pratile visoki tempo koji već preuzima Vijeće ministara BiH. Dvije su važne odluke dale jasne smjernice novim strukturama vlasti u zemlji. Ponajprije je to odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta, koji je, uz snažnu potporu Washingtona i Londona te nevoljki pristanak Berlina, ali snažni poticaj Zagreba, na dan izbora uspio stabilizirati odnose Hrvata i Bošnjaka unatoč pokušaju "miniranja" od SDA i DF-a.

Kralježnica BiH

Na kraju se potvrdilo kako su i prosvjedi na koje je nasjela probošnjačka oporba bili pjena od sapunice. Kao i nedavne manifestacije na kojima se prijeti radikalizacijom. Ključne svjetske adrese svjesne su kako ključ odnosa funkcionalne BiH nije u njezinim institucijama jer su neobično komplicirane, nego u odnosima ponajprije Hrvata i Bošnjaka. Ako bi se poremetila ta kralježnica, BiH bi se vratila tamo gdje je bila prije 30 godina. Druga odluka je kandidacijski status koji je BiH dodijelilo Europsko vijeće. Iako ga BiH nije zaslužila, jer nije ispunila 14 prioriteta, rat u Ukrajini motivirao je geopolitičke arhitekte da ovom dijelu Europe daju dodatni vjetar u leđa. Brojni nisu vjerovali da BiH s kraja srpnja, kada su u Sarajevu održani prosvjedi nabijeni mržnjom, proteklu godinu može završiti bez nasilja. Uz asistenciju međunarodne zajednice i domaći su akteri prvi put nakon dulje vremena pokazali posebnu odgovornost.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?