Popis stanovništva u BiH

Općina Istočni Mostar ima 85% radno sposobnih stanovnika

popis
23.11.2016.
u 10:00

Istočni Mostar je općina u Bosni i Hercegovini koju čini mjesto Zijemlje, koje je do početka rata u BiH pripadalo mostarskoj općini. Općinom rukovodi načelnik koji se bira na lokalnim općinskim izborima svake četiri godine, na kojima se bira i Općinsko vijeće, koje se sastoji od 11 vijećnika, biranih po stranačkim listama.

Nekad se zvao Srpskim Mostarom i svojim imenom stvarao famu, čak i među Mostarcima koji nisu imali pojma gdje bi to bio neki srpski dio grada. Onda je, kao i sve što je nosilo prefiks ‘‘srpski’’, odlukom Ustavnog suda izgubilo taj prestižni model obilježavanja ratne pobjede i etničke čistoće. Danas se općina zove Istočni Mostar i sastoji se od tri mjesta.

Prema podacima posljednjeg popisa stanovništva, u općini Istočni Mostar živi 257 stanovnika, dok podataka iz popisa iz 1991. godine nema. Muškarca su 142, dok je žena 115. Prema nedavno objavljenim službenim podacima stoji kako u općini Istočni Mostar danas živi 11 Hrvata, Bošnjaka je 78, dok je Srba 166. Ostalih nema, stanovnika koji se nisu izjasnili također nema.

Kada je riječ o ženskom stanovništvu i broju živorođene djece po osobi, najviše je majki koje su rodile dvoje djece.

Žena koje nikad nisu rađale je 26, onih koje su rodile jedno dijete je 9, dvoje djece 36, majki s troje djece je 15, a 5 onih koje imaju četvero djece. Majki s petero i više ima 7. Popis je obuhvatio i stanovništvo prema zakonskom bračnom stanju i spolu.

Utvrđeno je da je 114 osoba u braku, od ukupnog broja osoba koje se smatraju spremnima za brak (220).

Broj rastavljenih nije osobito visok te iznosi 3, također je utvrđeno da 67 osoba nikada nije bilo u bračnoj zajednici, dok je udovaca i udovica 36.

Najviše pravoslavaca

Kada je riječ o dobi i spolu, jasno je kako nema velike razlike između muškaraca i žena te je prosječna starost muškaraca 42,98 godina dok je kod žena 47,37 godina. Stanovništvo koje je naseljeno u općini Istočni Mostar dijeli se i po materinskom jeziku.

Cijeli tekst čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista BiH...

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije