Sve garniture i strukture općinskih vlasti Čitluka izabirane nakon demokratskih promjena činile su iskorake u gospodarskoj politici i stvarale uvjete za razvoj malog i srednjeg poduzetništva, što je utjecalo i utječe na svekoliki razvitak i boljitak cijeloga Brotnja. Tako je Općina Čitluk prije 10-12 godina na lokacijama kod Tromeđe, u Blizancima i Bliznim gomilama izgradila tri gospodarske zone.
Mamac za ulagače
Sredstvima iz općinskog proračuna te dijelom uz pomoć viših razina vlasti u tim je gospodarskim zonama izgrađena potrebna građevinska i komunalna infrastruktura koja je mamila ulagače. To se pokazalo vrlo učinkovitim jer je na tim zonama izgrađeno više od 40 proizvodnih kapaciteta, trgovina na veliko i malo, pogona s uslužnim djelatnostima i drugih gospodarskih objekata u kojima je danas zaposleno oko 1300 osoba. Treba istaknuti da općinske vlasti i dalje čine napore na širenju gospodarskih zona i stvaranju uvjeta za privlačenje novih investitora. Posebno treba istaknuti vrhunski uređenu i izgrađenu gospodarsku zonu na Tromeđi, smještenoj uz magistralnu prometnicu Mostar - Čitluk - Ljubuški. Sve su to razlozi zbog kojih se općina Čitluk ubraja među najrazvijenije općine i što je s oko 6300 zaposlenih osoba na drugom mjestu u HNŽ-u, odmah iza Mostara.
Okosnice razvoja Brotnja
Uz otvaranje niza privatnih poduzeća i industrijskih pogona, mnogi su Brotnjaci iskoristili pogodnosti i ulagali u izgradnju brojnih luksuznih hotela i ostalih sadržaja, osobito u Međugorju i Bijakovićima, pa se sada intenzivno bave hodočasničkim turizmom. U Brotnju je izgrađeno i tridesetak mini vinarija za proizvodnju žilavke i blatine koje su vrlo cijenjene i tražene na europskom i svjetskom tržištu. Velik broj Brotnjaka počeo se baviti uzgojem smilja od čijih se dijelova destilacijom proizvodi aromatično ulje za potrebe farmaceutske industrije.
Općina Čitluk je do sada zainteresiranima pod koncesiju dala goleme površine na kojima su zasađeni milijuni stabljika te unosne biljke. Potražnja za novim površinama za sadnju toliko je velika da se kamenjar strojevima drobi i kultivira za sadnju smilja. Kažimo i to da bržem i perspektivnijem razvoju Brotnja pridonosi i to što je Općinsko vijeće Čitluka još 2008. godine usvojilo strategiju razvoja općine Čitluk do 2020. godine. Tim dokumentom određeni su strateški ciljevi te utvrđeni razvojni projekti i mehanizmi nadzora i realizacije budućeg razvoja Brotnja. Pri izradi strategije korištena je metodologija koja se koristi u zemljama Europske unije, u njoj je predviđeno kako će se i budući razvoj prvenstveno temeljiti na razvoju hodočasničkog turizma u Međugorju i Bijakovićima, na razvoju vinogradarstva i vinarstva, trgovine te uslužnih djelatnosti i prerađivačke industrije.•