Izmjenama i dopunama Zakona o izvršenju kaznenih sankcija u FBiH

Osniva se Kazneno-popravni zavod za maloljetnike u Orašju

zatvor
ilustracija
09.11.2022.
u 21:08

Usvajanjem zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršenju kaznenih sankcija u Federaciji Bosne i Hercegovine osniva se Kazneno-popravni zavod za maloljetnike u Orašju s posebnim odjelima za osobe muškog i ženskog spola i u okviru njega uspostavlja se Odgojno-popravni dom s posebnim odjelima za osobe muškog i ženskog spola, piše Večernji list BiH.

Koja prava imaju

- Uspostava maloljetničkog zatvora i Odgojno-popravnog doma prati zakonske obveze za uspostavu posebnih zavoda za smještaj maloljetnih izvršitelja kaznenih djela, s posebnim naglaskom na razdvajanju izvršenja kazne maloljetničkog zatvora i odgojne mjere upućivanja u Odgojno-popravni dom, kao posebne sankcije kojom se institucionalno reagira na poremećeno ponašanje maloljetnika i uspostavlja poseban tretman - navodi se u obrazloženju Zakona.

Naime, predložene izmjene i dopune zakona posebno se reflektiraju na uređenje stanja u oblasti izvršenja kaznenih sankcija prema maloljetnim izvršiteljima kaznenih djela koje Zakon o zaštiti i postupanju s djecom i maloljetnicima u kaznenom postupku prepoznaje kao posebnu kategoriju i utvrđuje posebne uvjete koje moraju zadovoljiti ustanove za ove kategorije izvršitelja kaznenih djela.

U tom pogledu uspostava i organizacija Odgojno-popravnog doma za maloljetne izvršitelje kaznenih djela i maloljetničkog zatvora kao samostalne ustanove od posebnog su značaja za Federaciju BiH, imajući u vidu obujam maloljetničke delinkvencije u društvu i potrebu za odgovarajućim resocijalizacijskim tretmanom, stoji u zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o izvršenju kaznenih sankcija u Federaciji Bosne i Hercegovine. Inače, razdvajanje prostorno i kadrovski Odgojno-popravnog doma za maloljetne izvršitelje kaznenih djela i maloljetničkog zatvora od Kazneno-popravnog zavoda Orašje jedna je od preporuka ombudsmana za ljudska prava BiH.

Prema podacima iz dokumenta “Posebno izvješće o stanju u ustanovama u kojima su smještena djeca u sukobu sa zakonom”, a koje je prošle godine izradila Institucija ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine, maloljetnici koji borave u ovoj ustanovi imaju dobre resurse. Među ostalim, imaju mogućnost posjeta najmanje jednom tjedno, posjećuju ih dva puta mjesečno druge osobe, koriste godišnji odmor i imaju mogućnost neograničenog primanja paketa. Ostvaruju prava na telefonske razgovore najmanje dva puta tjedno, imaju pristup knjižnici, radiju i televiziji, ali nemaju pristup internetu.

Stanje u ustanovama

Na otvorenom provode tri sata dnevno. Maloljetnici su uglavnom bez završene osnovne škole ili sa završenom osnovnom školom, trenutačno pohađaju srednju školu ili su je već završili. Prigodom prijma objasne im se sva prava te im se osigurava preslika pravilnika o kućnom redu. Prema dobivenim podacima iz upitnika, medicinski pregled obavlja se u roku od 24 sata od prijma, jednom godišnje obavlja se sistematski pregled, a nalaz se dostavlja sucu za maloljetnike, tužitelju za maloljetnike, roditeljima i službi socijalne zaštite. Dva puta godišnje sastavlja se izvješće o psihičkom stanju maloljetnika i to izvješće dostavlja se sucu i tužitelju za maloljetnike, roditeljima i službi socijalne zaštite.

Kako iz ustanove navode, maloljetnici imaju osiguranu zdravstvenu zaštitu, i to primarnu zdravstvenu zaštitu, a osigurane su im i specijalističke usluge te postoji i mogućnost uključivanja u program liječenja ovisnosti. Prilikom provedbe istraživanja potrebnog za izradu dokumenta “Posebno izvješće o stanju u ustanovama u kojima su smještena djeca u sukobu sa zakonom,” u ustanovi u Odgojno-popravnom domu nalazilo se osam maloljetnika muškog spola i dvije osobe ženskog spola, dok je u maloljetničkom zatvoru boravilo šestero maloljetnika. Kada je riječ o starosnoj dobi, maloljetnici u Odgojno-popravnom domu bili su starosti od 17 do 22 godine, a u zatvoru od 18 do 23 godine.

Glede strukture korisnika po kaznenim djelima u Odgojno-popravnom domu, u pitanju su ubojstva, teške krađe, razbojstva, nasilno ponašanje, posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga, nasilje u obitelji, oduzimanje tuđe pokretne stvari, spolni odnos s djetetom, rodoskvrnuće, čedomorstvo, dok su u zatvoru oni koji su počinili spolni odnos s djetetom, ubojstvo, ubojstvo u pokušaju i tešku krađu, navedeno je u spomenutom dokumentu Institucije ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije