Intervju: Marko Vujević

Ovdje se školuju policajci po Frontexovim standardima, NATO nam je partner

Marko Vujević
13.11.2024.
u 19:20

Možemo se pohvaliti iznimno kvalitetnim uvjetima za rad u novoizgrađenom kompleksu u Rodoču (Mostar), koji ima gotovo 10.000 m² zatvorenog prostora, u sklopu kojega je i streljana, čije je opremanje financirala vlada SAD-a u vrijednosti oko 400 tisuća dolara, naveo je Vujević

Agencija za školovanje i stručno usavršavanje kadrova godinama stvara temelj sigurnosti Bosne i Hercegovine. A to su mladi policajci, inspektori na kojima već danas počivaju temelji agencija za provođenje zakona na državnoj razini, a čija su znanja i vještine usklađeni s očekivanjima EU-a. Prvi čovjek Agencije Marko Vujević posebno je ponosan na projekte koji su prepoznati kroz suradnju s Frontexom i NATO-om.

Večernji list: S obzirom na suradnju s GP-om BiH, SIPA-om te DKPT-om, kakvi su rezultati koje ste do sada postigli u educiranju njihovih pripadnika?

- Od osnutka 2009. godine, odnosno od kada je postala operativna 2011., Agencija za školovanje i stručno usavršavanje kadrova organizirala je i provela temeljnu policijsku obuku za 332 mlađa inspektora i 1003 policajca, dok je kroz stručne i specijalističke programe te treninge prošlo oko 17 i pol tisuća policijskih, ali i državnih službenika sa svih razina vlasti. Inače, možemo se pohvaliti iznimno kvalitetnim uvjetima za rad u novoizgrađenom kompleksu u Rodoču (Mostar), koji ima gotovo 10.000 m² zatvorenog prostora, u sklopu kojega je i streljana, čije je opremanje financirala vlada SAD-a u vrijednosti oko 400 tisuća dolara. Vanjski dio kompleksa sadrži uređene sportske terene i prostor za situacijsku nastavu.

Večernji list: Kadeti prolaze zahtjevni obrazovni proces. Tko su predavači, odnosno instruktori na ovoj akademiji?

- Temeljna policijska obuka organizira se i provodi u skladu s nastavnim planovima i programima koji su prilagođeni zakonskim nadležnostima policijskih agencija, kako GP-a BiH, tako i SIPA-e te DKPT-a. U provedbi temeljne policijske obuke oslanjamo se uglavnom na svoje kadrove (predavače, instruktore, mentore). No, za specijalističke i stručne programe angažiraju se vanjski suradnici, odnosno stručnjaci iz konkretnih oblasti.

Večernji list: Kako usklađenost nastavnih planova AEPTM-a s Frontexovim standardima utječe na obuku kadeta Granične policije?

- Suradnju s Europskom agencijom za upravljanje operativnom suradnjom na vanjskim granicama država članica Europske unije (Frontex) počeli smo 2018. kada su postojeći nastavni planovi temeljne policijske obuke kadeta GP-a BiH (činovi policajac i mlađi inspektor) usuglašeni s Common Core Curriculumom 2017. (CCC 2017.). Riječ je o zajedničkom nastavnom planu i programu za temeljnu obuku graničnih policajaca država članica EU-a. Godinu dana poslije imali smo usuglašen nastavni plan za obuku graničnih policajaca, istovjetan onom u zemljama EU-a. Prije dvije godine predstavnici naše agencije sudjelovali su u Frontexovoj radnoj skupini za izmjene i dopune kurikula temeljne policijske obuke. Tada je spomenuti kurikul ažuriran u CCC for Basic Training (2022.), prema Frontexovoj metodologiji. Na temelju dogovorenog, a prema usvojenim standardima Frontexa, mi smo 2023. godine dopunili postojeće nastavne planove za kadete Granične policije I. i II. razine. U usporedbi s ranijim nastavnim planovima treba naglasiti kako se, prema Frontexu, usuglašeni nastavni planovi baziraju na znatno većem broju sati praktične nastave i rad u manjim skupinama, što uvelike doprinosi spremnosti kadeta za profesionalni rad. Prema toj metodologiji, odškolovali smo tri generacije kadeta GP-a BiH, a dvije su trenutačno na obuci.

Večernji list: Bosna i Hercegovina u procesu je približavanja EU. Kako standardi i praksa koje koristite u obuci kadeta doprinose usklađivanju s europskim sigurnosnim zahtjevima?

- Primjenom Frontexovih nastavnih planova AEPTM već šestu godinu ažurira nastavne planove prema europskim sigurnosnim zahtjevima. No, moram istaknuti kako se suradnja sa svim međunarodnim institucijama planira i realizira u sklopu kontinuiranoga rada na pripremi obuka i usklađivanju normi s međunarodnim standardima. Tomu u prilog idu svi naši projekti suradnje s NATO savezom, OESS-om, IOM-om, suradnja kroz IPA projekte, pri čemu su nam najčešće partneri zemlje članice EU-a i NATO-a.

Večernji list: Koliko se kadeta, policajaca ovdje obrazuje i što oni stječu nakon što završe potrebne izobrazbe i obuke?

-Trenutačno na školovanju u našoj agenciji su 192 kadeta, i to 117 kadeta GP-a BiH za čin policajca, 50 kadeta DKPT-a za čin policajca i 25 kadeta GP BiH za čin mlađeg inspektora. Nastavni planovi i programi razlikuju se od agencije do agencije, odnosno prilagođeni su specifičnim poslovima za koje su policijske agencije nadležne. No, jezgra svih programa podrazumijeva obrade predmeta: policijske ovlasti i etika, rukovanje naoružanjem i vještina gađanja, kriminalistička taktika, tehnika i metodika, sigurnost prometa, specijalno tjelesno obrazovanje, tjelesna kultura i prva pomoć, kriminalistička psihologija, Ustav, kazneno, prekršajno i kazneno-postupovno pravo, ljudska prava, informatika i komunikacije i engleski jezik. Nastava je podijeljena u tri faze: teorijska nastava s praktičnim vježbama, situacijska nastava i stručno-operativna obuka. Nakon položenih svih ispita, uključujući završni, smatra se da su kadeti ispunili sve obveze iz nastavnog plana te im se uručuju certifikati za čin policajca ili mlađeg inspektora, ovisno o stupnju školovanja kojem su pristupili.

Večernji list: A što biva s lošim polaznicima?

- Činimo sve da loših polaznika ne bude. No, bilo je situacija kada smo iz obuke morali isključiti kadete zbog lošeg uspjeha, nediscipline ili prevelikog broja neopravdanih izostanaka.

Večernji list: Zašto je važna suradnja s Međunarodnom udrugom za standarde i obuke u oblasti provedbe zakona (IADLEST)?

- IADLEST-ov program za akreditaciju razvili su svjetski stručnjaci za obuku i standarde za javnu sigurnost, a njihov certifikat je priznanje našoj agenciji da ispunjava međunarodne standarde po pitanju provedbe obuka, ali i ukupnog funkcioniranja institucije. Pri prvom akreditacijskom procesu (2018./2019.) uložili smo napore da se u oblastima gdje je to bilo nužno poduzmu aktivnosti kako bi se stanje uskladilo s najboljim svjetskim praksama i standardima. Drugi akreditacijski proces odrađen je 2022./2023. godine, gdje su procjeniteljskom timu ponovno na uvid dane sve informacije o radu Agencije, a u skladu s 53 standarda kojima su pokrivena pitanja statutarne i regulatorne usklađenosti, međusobnih sporazuma i politika o pružanju pomoći, potom kadrovska pitanja, postupci rada, objekti, vođenje evidencije, planiranje obuke, provođenje obuke, polaznici, informacijske tehnologije, fiskalna pitanja i oprema. Rekao bih da je riječ o bitnom priznanju koje je obveza i poticaj da u sljedećem razdoblju nastojimo još više unaprijediti svoj rad.

Večernji list: Vašu akademiju prepoznao je i NATO savez. Kakvu konkretnu suradnju imate?

- Vrlo dobru suradnju s NATO stožerom u BiH počeli smo organiziranjem obuke o zaštiti kritične infrastrukture u listopadu 2022. u našoj agenciji. To je bila obuka pod pokroviteljstvom NATO-ova Centra za izvrsnost (NATO Centre of Excellence Defence Against Terrorism – Ankara CEO-DAT). Naglašavam kako je spomenuti NATO-ov centar izvrsnosti tada prvi put od kada postoji održao obuku izvan svoga sjedišta u Ankari. Suradnja s NATO stožerom razvijala se polako, ali s konkretnim rezultatima. Došli smo do toga da je NATO-ov program za unaprjeđenje obrazovanja u oblasti obrane (NATO DEEP – Defence Education Enhancement Programme) 2023. proširen na Agenciju za školovanje i stručno usavršavanje kadrova u cilju provedbe učinkovite strateške razine obrazovanja i programa osposobljavanja. Temelji se na NATO-vu referentnom nastavnom planu i programu borbe protiv terorizma (CTRC – Counter Terrorism Reference Curriculum) u cilju educiranja, obuke i “pozicioniranja najspremnijih ljudi na prava mjesta i poslove u pravo vrijeme”, uvažavajući specifične uloge policijskih agencija i identifikaciju glavnih tema koje treba razviti i integrirati u nastavne kurikule. Aktivnosti projekta, potvrđene u NATO stožeru u Bruxellesu, trebale bi trajati do proljeća 2025., a podrazumijevaju kurikule o borbi protiv radikalizacije i nasilnog ekstremizma, izazovima i evoluirajućim prijetnjama, korištenju cyberspace tehnologija od terorista itd. Opsežan posao u smislu evaluacija koju vode NATO-ovi stručnjaci te utvrđivanja potreba policijskih agencija rezultirao je izradom triju odvojenih nastavnih planova za SIPA-u, GP i DKPT. Trenutačno se provode pilot-obuke. Također, u suradnji s NATO DEEP E-akademijom počeli smo proces uspostave e-learning sustava i VR/AR tehnologija u cilju digitaliziranja predavanja, čak i premještanja dijela nastave u 3D virtualnu stvarnost. Urađena je i preliminarna procjena opreme koja bi bila donirana Agenciji u vrijednosti oko 400.000 KM.

Večernji list: Vaša je akademija prepoznata i u MUP-a Republike Hrvatske. O kakvoj suradnji je riječ?

- Riječ je o višegodišnjoj suradnji na različitim projektima. Uz ostalo, mogu spomenuti kako je od svibnja prošle godine u našoj agenciji počela provedba obuke “Zajednički napori u jačanju kapaciteta: zaštita granice uz poštivanje ljudskih prava”, koja se izvodi u skladu sa zajedničkim nastavnim planom i programom koji smo ovdje u sjedištu naše agencije potpisali načelnik Policijske akademije “Prvi hrvatski redarstvenik” Josip Ćelić i ja, i to na temelju sporazuma o policijskoj suradnji i borbi protiv prekograničnog kriminala iz 2010. Vlade RH i VM BiH. Cilj obuke je osposobljavanje policijskih službenika po Frontexovim standardima, čime se nastoji pokazati i poduprijeti najbolja praksa vezana uz obavljanje poslova Granične policije u segmentu zaštite granice i kompenzacijskih mjera. Suradnju s hrvatskom akademijom smatram dijelom zajedničkih napora dviju zemalja u jačanju kapaciteta i zaštiti granice uz poštivanje ljudskih prava. Od hrvatskih kolega, odnosno RH kao zemlje članice EU-a i NATO-a, možemo puno naučiti, a kroz interaktivan rad naši policajci su unaprijedili kompetencije u svim zadacima zaštite državne granice.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije