Veleposlanik Austrije u Bosni i Hercegovini Martin Pammer kazao je danas novinarima u Sarajevu da su o proslavi 9. siječnja, Dana Republike Srpske (RS), te referendumu u ovom bosanskohercegovačkom entitetu, međunarodna zajednica i većina država koje igraju važnu ulogu već jasno rekli sve što su imali reći.
U vezi sa sankcijama koje su Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku, rekao je da se Europska unija i Republika Austrija slažu s argumentima zbog kojih je SAD donio ovu odluku.
- Nadamo se da će politička elita, uključujući i Dodika, ubuduće nastaviti konstruktivniju politku u BiH - izjavio je Pammer.
Naglasio je da, politički i pravno govoreći, ne postoji opcija za jednu državu članicu EU da uvede sankcije te napomenuo da je bilo pogrešnih izvještavanja medija o tome kako je Hrvatska sama uvela ili razmišljala da uvede sankcije.
- To nije moguće, sankcije mogu biti uvedene samo od EU, a za to postoji pravni okvir i set restriktivnih mjera koje mogu biti aktivirane, ali za sada ovo nije najhitnija stvar kojom bismo se trebali baviti - istakao je, dodajući da su, po nekim posljednjim signalima iz Banje Luke i drugih mjesta, stvari sada konstruktivnije nego ranije.
Šef Misije OESS-a u BiH veleposlanik Jonathan Moore kazao je da pitanje da li u Ustavnom sudu BiH treba biti međunarodnih sudija nije pitanje za Misiju OESS-a niti međunarodnu zajednicu već za bh. lidere.
Za sada, rekao je novinarima, za promjenu spomenute situacije u Ustavnom sudu BiH, nema konsenzusa.