U Plenkovićevoj pratnji bili su potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, predstojnik ureda Zvonimir Frka-Petešić te posebni savjetnici i savjetnice, akademik Zvonko Kusić, Mate Granić i Sara Lustig, priopćeno je iz Vlade.
U četvrtom desetljeću svoje samostalnosti, Hrvatska kao slobodna i demokratska zemlja, koja je čvrsto integrirana u samu jezgru Europske unije i NATO savez, njeguje kulturu sjećanja, izražava poštovanje svim žrtvama i nedvosmisleno osuđuje sve zločine počinjene uime totalitarnih režima i nedemokratskih ideologija, istaknuo je iz Vlade.
S pijetetom se sjećamo svih nedužnih žrtava i želimo razvijati svijest o najmračnijim stranicama europske povijesti, osobito radi budućih naraštaja. Važno je da mladi budu upoznati s ključnim razdobljima hrvatske i europske povijesti te svjesni zla koje su nanijele totalitarne i autoritarne ideologije - fašizam, nacizam i komunizam, dodaje se.
U temelje hrvatske države ugrađeni su životi hrvatskih branitelja i svih koji su dali najviše za našu slobodu i obranu u Domovinskom ratu. To nas obvezuje da gradimo bolju, uspješniju i prosperitetniju Hrvatsku, te da snažimo globalnu suradnju u zaštiti zajedničkih demokratskih vrijednosti, naglasio je premijer Plenković.
Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima utvrđen je Deklaracijom Europskog parlamenta iz 2008. godine, a potvrđen Rezolucijom Europskog parlamenta o europskoj savjesti i totalitarizmu iz 2009.
Hrvatski sabor taj je dan 2011. proglasio spomendanom na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima.
Okrutnost totalitarnih sustava tijekom 20. stoljeća dovela je do stravičnih i masovnih zločina, kršenja ljudskih prava i temeljnih sloboda te do progona i likvidacija političkih neistomišljenika, stoji u priopćenju.