Plinska kriza sve je veća

Plina za BiH sve manje, građani traže alternative

14.01.2022.
u 09:00

Drugi dio siječnja i veljača redovito su najhladniji u BiH, tako da bi se mnoga kućanstva mogla naći u velikim problemima

Cijena plina za veljaču na čvorištu TTF u Nizozemskoj pala je na 984 dolara nakon nenormalno visokih cijena koje su u prosincu prešle i dvije tisuće dolara. Međutim, i ovo su drastično visoke cijene kakve do prije pola godine praktički ni blizu nismo imali, piše Večernji list BiH.

Iako se ovaj pad dogodio jer je broj tankera koji prevoze prirodni plin iz Amerike u Europu povećan za trećinu, stabilizacije nema na vidiku. Analitičari tvrde kako je u pitanju nestabilni, spekulativni čimbenik. Nažalost, sve to itekako utječe i na BiH koja nema nikakvih instrumenata za zaštitu. 

Konstantno skupo

Naime, Energoinvest je ograničio isporuku prirodnog plina prema sarajevskim Toplanama koje moraju reducirat njegovu potrošnju zbog nestašice. Ono što je najgore, drugi dio siječnja i veljača redovito su najhladniji u BiH, tako da bi se mnoga kućanstva mogla naći u problemima ako se to ne riješi.

- S obzirom na to da su određene količine alternativnog goriva potrošene u protekloj sezoni te shodno činjenici da pri niskim temperaturama zagrijavanje alternativnim gorivom možemo vršiti od 1 do 2 dana, očekujemo da će Energoinvest, u suradnji s Vladom Sarajevske županije, osigurati dovoljne količine plina kako bi se prevladalo trenutačnu situaciju - naveli su iz Toplana. A hoće li se pronaći dugoročno rješenje i dovoljne količine plina, u ovakvoj situaciji to nitko ne može jamčiti. Čak ni u Hrvatskoj, koja je članica Europske unije, više ne dvoje o tome da će plin poskupljivati jer je njegova cijena posljednjih od 4 do 6 mjeseci konstantno visoka, nego je pitanje hoće li ga uopće biti.

- Već smo na pragu ugovaranja novog razdoblja, pri čemu će opskrbljivači morati kupiti plin na tržištu po tržišnoj cijeni, a prodavati ga po toj metodologiji po cijeni koja će njima biti gubitak - 35 eura, a za kupce (kućanstva) će biti katastrofalna, za njih to znači ogromno povećanje cijene - ispričao je ovih dana Srećko Ezgeta, predsjednik Udruge opskrbljivača i distributera plinom u Hrvatskoj, a čije izjave budno prate i u BiH jer, ako se jedna zemlja EU ne uspije zaštititi, pitanje je što mogu države trećeg svijeta. On je čak priznao i da opskrbljivači lako mogu doći do stečaja ako im bude nedostajalo 35 eura po svakom megavatsatu pa se postavlja pitanje je li ugrožena i sigurnost opskrbe.

Kupnja vremena

- Obično se bavimo pitanjem koliko stoji plin za kućanstva, no postavlja se pitanje kako će sustav funkcionirati. Dopisom smo upozorili jednog regulatora na taj problem. Imamo negdje 35 registriranih opskrbljivača, a javnu opskrbu obavlja njih 14. Već sada su pojedini opskrbljivači u problemu - otkrio je o stanju u susjednoj državi.

A kako je tek kod nas u BiH. I ovim posljednjim potezima kupuje se vrijeme da se vidi što će se događati na svjetskom tržištu i hoće li se ikako moći prevladati aktualnu tešku situaciju jer je iz svega jasno da kućanstvima koja se zagrijavaju na plin slijedi novo poskupljenje, a nažalost, bit će dosta onih koji ga neće sebi moći priuštiti. Nedavno je premijer Sarajevske županije Edin Forto ili politikantski nastupio ili iz neznanja pa je iznosio određene sumnje u opskrbu plinom, međutim, činjenica je da ovog puta sve ovisi o svjetskim igrama u kojima BiH kao država ne može puno učiniti, već samo pratiti kretanja. Primjerice, za plin se na svjetskom tržištu po megavatsatu plaća 79,41 euro. Cijena za kućanstva je i do pet puta niža.

Ozbiljne države već analiziraju što će se dogoditi ako se nastavi dugo razdoblje visokih cijena energenata koje je sada realno. U BiH se, zasad, politizira.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije