ambulanta

Posebna ambulanta za posebne pacijente

Foto: Al Jazeera
23.07.2018.
u 12:21

Gledati dijete u bolovima, kako plače i pati se, a ne biti u mogućnosti da mu se pomogne je svakodnevnica velikog broja roditelja u Bosni i Hercegovini. Zbog nemogućnosti pružanja stomatoloških usluga djeci sa posebnim potrebama i invaliditetom, roditelji bukvalno preživljavaju horor, kaže Karmela Delić. Njena kćerka Katarina je jedno od tisuće djece s poteškoćama u razvoju kojim je dugo uskraćeno osnovno ljudsko pravo, a to je pružanje medicinske zaštite, konkretno usluge zubara, prenosi Al Jazeera

"Da mi je netko rekao da će mi zubi mog djeteta i odlazak zubaru biti najveći problem u životu, ne bih vjerovala", navodi Danijela Kegelj, majka djeteta s posebnim potrebama.

Odlazak zubaru s djetetom je za svakog roditelja pravi mali rat. Odlazak zubaru roditeljima djece s posebnim potrebama je gotovo noćna mora.

Takva djeca su često nemirna ili preplašena, što onemogućava uobičajene preglede i stomatološke intervencije, a zbog medicinskog stanja, često ti mališani imaju i fizička ograničenja poput užih vilica, zadebljanja jezika i drugih problema, što zubarima zahtjevan zadatak dodatno otežaju. Ti problemi, uz neadekvatnu oralnu higijenu i činjenicu da ova djeca moraju svakodnevno piti brojne lijekove koji uništavaju zube, dovode do niza zdravstvenih problema, pa osim pokvarenih zuba, djeca i odrasli mogu imati respiratorne probleme, probleme sa srcem, glavom… a veliki broj onih starijih od 20 godina uopće nema zuba, što posljedično dovodi do dodatnih komplikacija u već teškom životu.

Zastarjeli zakoni

Takva djeca, ali osobe s određenim invaliditetom, moraju biti podvrgnuti općoj anesteziji, kako bi im se mogla pružiti adekvatna pomoć. Međutim, zbog zastarjelih i neprilagođenih zakona, stomatološke ambulante pri domovima zdravlja ne mogu pružati usluge opće anestezije, kao što to ne mogu raditi ni stomatološki fakulteti, dok istovremeno bolnice, koje imaju stručne timove anesteziologa, ne mogu pružati zubarske usluge. Zbog toga su djeca s posebnim potrebama i invaliditetom, kao i njihovi roditelji, ostavljeni u svojevrsnom limbu, jer iako imaju pravo da im se pruži stručna pomoć, to je nemoguće uraditi.

Danijela Kegelj navodi da je morala svog sina voditi u susjednu Hrvatsku, gdje je za vađenje dva zuba platila gotovo 3.200 eura, što uz put i smještaj predstavlja ogroman trošak, trošak kakav veliki broj roditelja nije u mogućnosti podnijeti.

Kako bi se život takve djece i njihovih roditelja olakšao, prije desetak godina je uz pomoć talijanskih stručnjaka u mostarskom Caritasu pokrenuta ambulanta u kojoj su volontirali stomatolozi i anesteziolozi grada na Neretvi, kako bi težak život mališana učinili lakšim i zdravijim, ali i započeli svojevrsnu bitku sa vjetrenjačama. I dok je država zakazala u zaštiti najranjivije kategorije svojih građana, mostarski stručnjaci su na sebe preuzeli brigu za osobe praktički gurnute na marginu društva.

U ambulanti koja je radila samo srijedom, urađeno je više od 5.000 pregleda i 1.200 anestezija, govori pročelnik Odjela za anesteziju, reanimaciju i intenzivno liječenje Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, prim. mr. sc. Zoran Karlović.

Posebna pomoć

Zahvaljujući naporima volonterskog tima i uz podršku županijskog ministarstva zdravstva i direktora SKB Mostar, ambulanta je u prosincu prošle godine prebačena u objekt bolnice, kako bi se osiguralo da se njihovim pacijentima pruži puna usluga, a do danas je urađeno više od 100 anestezija.

Doktorica Lidija Lasić Arapović, koja je zadužena za vraćanje osmijeha pacijenata ove ambulante, kazuje da u normalnim uvjetima gotovo nemoguće pružiti stomatološke usluge pacijentima sa posebnim potrebama. Zbog toga je nužno u potpunosti uspavati pacijente, nakon čega se po mogućnosti urade svi nužni zahvati tokom jedne posjete, od popravljanja i čišćenja zuba, liječenja desni, po potrebi i vađenja zuba, ali i protetički zahvati. Pregled i zahvati na jednom pacijentu u prosjeku traju po dva sata, a zna se desiti i da u stolici pacijenti ostanu i duže.

Zbog nemogućnosti adekvatnog liječenja u ranijoj dobi, pacijenti stariji od 20 godina često više nemaju zube, kazuje ova humanitarka, zbog čega ova ambulanta dobija na dodatnom značaju. Djeci kojoj se u ranoj dobi pruži adekvatna stomatološka njega, sačuvaju se zubi, što dovodi do kvalitetnijeg života, a izbjegava se niz dodatnih zdravstvenih problema.

Koliko loši zubi mogu utjecati na zdravlje pokazuje i primjer jednog malog pacijenta, koji je imao zakazanu operaciju u Njemačkoj, navodi primarius Karlović. Međutim, zbog loših zuba, vraćen je nazad u BiH, uz naredbu da mu se riješe stomatološki problemi prije kirurškog zahvata. Respiratorni problemi, problemi sa srcem i druge poteškoće su samo posljedica loših zuba, dodaje.

Dobar glas

Malo po malo, riječ o ovoj ambulanti se proširila. Prvo su počeli dolaziti pacijenti iz cijele zemlje, a onda su i roditelji iz susjedstva, Crne Gore, Srbije i Hrvatske, dovodili svoju djecu u Mostar, kako bi tim lokalnih stručnjaka liječio njihovu djecu.

"Veliki je problem što roditelji ne znaju da mi možemo pomoći njihovoj djeci. A ne postoji ni registar djece sa posebnim potrebama u zemlji, što dodatno otežava situaciju", kaže primarius Karlović.

Zbog toga udruženja djece s posebnim potrebama rade na obavještavanju drugih roditelja širom zemlje, napominje Kegelj.

Roditelji govore da je nemoguće porediti kvalitet života njihove djece prije i poslije pokretanja ove humanitarne ambulante. "Znate kako je kad boli zub. A možete zamisliti kako je kad ti bolovi traju mjesecima, dok čekate da dođu zubari iz inozemstva koji mogu pomoći ili dok čekate da dođete na red po nekoliko mjeseci, da se vašem djetetu pomogne", navodi Kegelj.

Osim što spašavaju zube djece, stručnjaci ambulante pomažu svojim pacijentima da se oslobode straha od liječnika.

Karmela Delić ističe da njena Katarina danas dolazi u ambulantu bez brige, a doktorica Lasić Arapović preglede i zahvate radi i bez potrebe za općom anestezijom. Takvi slučajeva je sve više, govori mostarska stomatologinja.

Nova obitelj

"Ovi ljudi, Zoran i Lidija, njihovi suradnici, više nisu samo liječnici i zubari. Oni su nam mnogo više, oni su nam prava obitelj. Ne samo da se brinu za našu djecu dok su ambulanti, već nas i zovu, budu u kontaktu, pitaju da li je sve u redu, mogu li još nešto učini za nas", kaže majka male Katarine.

Uz sav uloženi trud i svu dobrobit koju su učinili, tim stručnjaka predvođenih primariusom Karlovićem i doktoricom Lasić Arapović i dalje radi na volonterskoj osnovi. Za nužne lijekove i materijale se uz pomoć organizacija snalaze sami, a veliku pomoć imaju od raznih tvrtki.

A to što u SKB Mostar pomažu osobama sa posebnim potrebama i invaliditetom ne znači da su prestali odlaziti u ambulantu Caritasa. "Mi redovno i tamo idemo, pomažemo svima koji pomoć ne mogu dobiti negdje drugdje", napominje primarius Karlović.

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?