Širokobriježani još imaju prigodu uhvatiti se za gumb svoga kaputa ili za gumb dimnjačara, što po starom narodnom vjerovanju donosi sreću, piše Večernji list BiH. Premda je ovaj zanat gotovo izumro, zahvaljujući Berislavu Soldi, bolje reći njegovim sinovima, dimnjaci u Širokom Brijegu, ali i drugim dijelovima Hercegovine, spremno će dočekati i sljedeću sezonu grijanja. Pitanje je samo do kada?
Moderna oprema
- Ima onih koji, kad me vide na ulici, viču: Odoh odmah u kladionicu uplatiti listić! No ja preporučujem, sljedeći put kada vidite dimnjačara, prije nego što se uhvatite za gumb i zaželite želju, prvo razmislite kad je posljednji put vaš dimnjak očišćen. Uz to što ćete redovitim čišćenjem sačuvati svoju kuću od mogućeg požara, učiniti da vaša peć besprijekorno radi, tako ćete ispoštovati i zakonsku odredbu - tvrdi Berislav koji je u ovaj posao krenuo prije tridesetak godina, dok u posljednje vrijeme taj posao polako prepušta svojoj djeci. On je tu samo da ih uputi na neke radnje, tvrdeći da su već postali i sposobniji od njega za ovaj posao. Dok su se ranijih godina dimnjačari prepoznavali po garavom odijelu i sajli s čeličnim ježom, Berislav je već godinama svoje zanimanje podigao na višu razinu, a prepoznatljiva obilježja odijevanja zamijenio laganom odjećom.
Čelične sajle zamijenile su suvremene električne naprave koje duboku unutar dimnjaka skidaju sve što ometa prolazak plinova nastalih izgaranjem goriva u grijaćim napravama, počevši od klasične peći do modernih. Zapravo Beća, tako poznanici zovu Berislava, stiže na obavljanje zadaće automobilom punim raznih alatki, od usisivača do električnih strojeva s raznim dodacima potrebnim za bilo koju zadaću na dimnjaku kako bi posao bio kvalitetno obavljen. Berislav pokazuje niz raznih alatki, trimera, kako ih naziva, te na kraju posuda i usisivača, koji svu čađ kupe u svoje spremnike kako bi prostorije iza njih ostale savršeno čiste. Berislav je nekada radio kao građevinski tehničar, ali je došao na ideju da se bavi poslom dimnjačara, koji sve manje ima tko obavljati. Naravno, osposobio se za to zanimanje. Kako tvrdi, posla ima dovoljno, no ljudi se ponekad odluče samostalno očistiti svoje dimnjake, zbog čega često dolazi i do požara, a samo oni znaju kakve probleme imaju korisnici grijaćih tijela koji posao čišćenja dimnjaka obave nekvalitetno.
Djeca nastavljaju posao
- Odlučio sam potražiti institucije koje vrše dokvalifikaciju i prekvalifikaciju za dimnjačara, koja je priznata u Bosni i Hercegovini, kako bih stekao zvanje kvalificiranog dimnjačara. Posao jest težak, ali i odgovoran. U životu je najvažnija odluka. Kad radiš ono što voliš, onda je sve puno lakše. Po struci sam građevinar pa mi moja struka pomaže u poslu - kaže. Težak, ali i iznimno opasan posao učinili su da Beća ode u raniju mirovinu, ali njegova djeca prihvatila su obiteljsko zanimanja te, kako sada stvari stoje, Širokobriježani će još neko vrijeme imati čovjeka koji će obavljati ovo zanimanje, koje je već na pragu izumiranja.