Ravnateljica Federalnog zavoda za zapošljavanje Helena Lončar za Večernji list je potvrdila kako su planirali u idućoj godini 81 milijun maraka za aktivne politike zapošljavanja, a od toga su 74 milijuna maraka za pozive, a 7 milijuna za posebne projekte koji se rješavaju putem Upravnog odbora.
Niz programa
- Ova 74 milijuna planirano je raspodijeliti za sve programe koji su prilagođeni tako da se mogu prijaviti i svi poslodavci i sve nezaposlene osobe svih profila. Imamo i poljoprivredu i obuku za tržište i stjecanje vještina, obuku kod poznatog poslodavca, pripravništvo, mlade, žene, dugoročno nezaposlene osobe... Još ćemo razraditi programe nakon što se usvoji financijski plan, mi samo dajemo okvirne iznose - objasnila je Lončar.
Što se tiče broja osoba koje namjeravaju obuhvatiti, to je oko 10.000 nezaposlenih. To je neki okvirni plan, a nakon usvajanja financijskog plana detaljnije će razraditi strukturu ciljeva, dakle, kada govorimo o broju osoba, iznosu sredstava po pojedinim programima, bilo da je riječ o programima startupa, samozapošljavanja ili o programima obuka, poljoprivrede ili drugima u okviru programa aktivnih politika.
Naravno, ono što je važno je činjenica da je izrađen sustav realizacije koji prati potrebe tržišta rada te je predviđena mogućnost preraspodjele tako da, ako u jednom programu imaju sredstava koja nisu utrošena jer ne postoji zanimanje, ona se mogu alocirati na programe za koje postoji veći interes.
- Pratimo te potrebe tržišta rada i prilagođavamo naša sredstva tim potrebama tijekom godine. Upravo zahvaljujući jednom takvom sustavu koji smo napravili ishodi naših planova ove godine će biti iznad 90 posto. Dakle, nudimo sredstva tamo gdje to tržište rada traži - naglasila je Lončar.
Važan segment pripreme programa je istraživanje tržišta rada, gdje se dobivaju informacije koje im daju određene smjernice. Upravo je sada u tijeku faza koja se odnosi na analizu kretanja na tržištu, a u sve aktivnosti kod izrade uključit će se i Udruga poslodavaca, socijalni partneri i drugi akteri poput Gospodarske komore i sindikata.
Programi koji su još uvijek u realizaciji u ovoj godini pokazuju, kako je vidljivo, iznimno dobre rezultate, što je zalog za budućnost i pokazatelj kako je strateško planiranje Federalnog zavoda prilikom njihove izrade uzelo u obzir sve izazove s kojima se danas susreće Federacija kada govorimo o tržištu rada. Od programa poput onih koji se odnose na pokretanje startupa, preko sufinanciranja samozapošljavanja u oblasti poljoprivrede pa do sufinanciranja zajedničkih projekata s drugim pravnim subjektima, niz je aktivnosti koje za cilj imaju smanjenje nezaposlenosti u Federaciji BiH.
Uključivanje svih aktera
Naravno, odgovor na pitanje kako se dugoročno uhvatiti u koštac sa svim izazovima koje nosi budućnost, poput iznimno brzih tehnoloških promjena na jednom pa do deficitarnih zanimanja na drugom kraju vage tržišta rada, traži uključivanje što većeg broja institucija, kao i struke. Istodobno, proces promjena mora obuhvatiti u obrazovanje, a poglavito ono srednjoškolsko strukovno kroz realizaciju modela dvojnog obrazovanja.